Dizel Partikül Filitresi mi???

taxable

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi forumlar. Benim anlamadığım bir durum var. Aracım dizel 8500 km deyim yalnızca ekranda bir kere partikül filitresi yandı. Onda da herkesin bildiği sürüş biçimini uygulamıştım. Geçen gün ekranda hiç bir şey yanmamasına rağmen anlık yakıt tüketimi 1.9lt lere çıktı, motor ısısı normaldi. Motor sesi hırıltılıydı ama yine de normal bir ses izlenimini verdi bana. Kaputu açtığımda da fan çalışıyordu. Otobana çıkıp bir müddet devirli kullanımdan sonra da kendi kendine durdu. Durduğunu ben arabanın çekişinden anladım. Sanki motorun üzerinde bir fil oturuyordu da canı sıkıldı kalktı gitti gibi arabanın çekişi değişti. Zaten kenara çekince de anlık tüketim 0.3 lt ye düştü.
Sizce bu nedir? Partikül filitresi midir? Ekranda ışık yanmadığına eminim. Yorumlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.

nanisa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Dizel Partikül Filitresi mi???

taxable link' Alıntı:
İyi forumlar. Benim anlamadığım bir durum var. Aracım dizel 8500 km deyim yalnızca ekranda bir kere partikül filitresi yandı. Onda da herkesin bildiği sürüş biçimini uygulamıştım. Geçen gün ekranda hiç bir şey yanmamasına rağmen anlık yakıt tüketimi 1.9lt lere çıktı, motor ısısı normaldi. Motor sesi hırıltılıydı ama yine de normal bir ses izlenimini verdi bana. Kaputu açtığımda da fan çalışıyordu. Otobana çıkıp bir müddet devirli kullanımdan sonra da kendi kendine durdu. Durduğunu ben arabanın çekişinden anladım. Sanki motorun üzerinde bir fil oturuyordu da canı sıkıldı kalktı gitti gibi arabanın çekişi değişti. Zaten kenara çekince de anlık tüketim 0.3 lt ye düştü.
Sizce bu nedir? Partikül filitresi midir? Ekranda ışık yanmadığına eminim. Yorumlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.
selam yorumuna ben cevap vereyim ışık yanmadığı zamanda bu durum oluşıyor  yanı demek ıstedığım elı kulağındaymış ışık yanması ama sen erken davranıp devırlı kullandığın ıcın  olayın onune gecmışın evet gerçekten bendede oyle durumlar olmuştu hemde bır kac defa  cok acayıp bı durum dımı  :) o fıl uzerınden kalkınca rahatladı dımı

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Eğer temizlik yaptıysa olabilir.Farklı bir yerden mi yakıt aldınız acaba? Hangi istasyondan alıyorsunuz yakıtları bunlar önemli.10binde 1 kere dahi yapmadı dpf.Tabi birde sürekli kısa mesafe mi kullanıyorsunuz

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Evet, arkadaşların da belirttiği gibi rolantide devir yükseliyorsa aracın kendi kendine yaptığı DPF temizliğidir ve normal bir durumdur. Yalnız yola çıkıp aracı yüksek devirde kullanarak temizliği kendiniz yapmakla çok profesyonel bir hamle yapmışsınız, onu da belirteyim :)

taxable

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Aracımı haftanın 6 günü kısa mesafede kullanıyorum. Tatil günüm olan tek günde ise uzun mesafe yapıyorum. Benzini hep aynı yerden alırım, tam depo doldurup sarı yanana kadar da mazot almam.
Bu bahsettiğim durum başıma 8500 km ye kadar aşağı yukarı her mazot alışımda gerçekleşti. 1 depo ile 1100 +- 100 gidebildiğime göre 8 kez başıma geldi diyebilirim ve sadece uyarı ışığını 1 kez gördüm. Geri kalan 7 seferde hep ışık yanmadan oldu. Her defasında da devirli kullanımı gerçekleştirdim.
Herkese keyifli forumlar.