Egr Den Kurtuldum...

server

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesinlikle hayır,,Şöyle bir örnek vereyim, EGR arızalanınca araç niye stop ediyor hiç düşünen oldumu,,Valf kapanması gerekirken kapanmayıp açık kaldığı ve bu yüzdende emme manifoltuna gitmesi gerektiğinden fazla egzos gazı gittiği için,,Yani öyle hassas bir denge ki fazlası aracı stop ettiriyor,,Normalde ne yapıyor ? Aracın çekişini düşürüp yakıtını arttırıyor,,faydası emisyon değerlerini düşürüyor,,Birde not olarak şunuda belirteyim rolantideyken vede üst devirlerde aracın gücü düşmesin diye valf otomatik olarak kapanıyor,,Bu da aslında size neden iptal etmeniz gerektiği hususunda başka bir örnek,,Bu yüzdendir ki opelin orta devirlerinden her zaman şikayet edilmiştir,,Belkide bu sistemin olduğu araçların çoğunda da durum böyledir,Çünkü aynı valfi kullanan başka araçlarda var,,Veya opelin dizayn hatasından dolayı bu bizi daha çok etkiliyor.Bunu henüz araştırmadım,,Bende sağlam kaynaklardan bilgi almadan ikna olmam gerek gazi üniversitesinin araştırmasını gerekse delphinin kendi tablolarını görünce olayı çok daha net çözebildim,,yanlışım varsa ustalar beni düzeltsin,,,Ben iptal etmemenin en büyük zararını biliyorum,,Düşünün bir kere ;120 km hızla gidiyorsunuz vede sağınız solunuz dolu,,küt diye valf arızalandı ve motor stop etti,, fren yok diroksiyon taş gibi,,ne yaparsıız,,benzeri bir olay bir akrabamın başına geldi,,hemde yokuş çıkarken,,Allahtan kazasız atlattı,,doğru soluğu serviste aldı,,Tabi biz o zaman EGR filan bilmiyoruz,,Beyine yazılım attık deyip göndermişler,,hemde yeni yazılım attık çekişide artar demişler,,Hakikatende adam kullanıp arabanın güzelleştiğini görünce bundada bir hayır var deyip olahı hukiki boyuta taşımadı,,Yoksa çok kızgındı,,böyle sudan bir sebeple ecel terleri döktü,,sonraları ben bu EGR işini araştırınca anladık ki yazılım attık dedikleri EGR yi Teck2 iki ile beyinden iptal ediyorlar,,böylece sorun çözülüyor,,üstelik çekiş artıyor ve bir dahada yolda stop etmiyor,,Ancak bunu sadece 2001 yılından sonraki araçlarda yapabildiklerini öğrendim,,Aslında hiç olmaması gereken bir parçaya böyle bir çözüm bulmuşlar,,koyanda kendileri kaldıranda,,Siz hala EGR nin bir faydasının oldğunu düşünüyormusunuz ?

Son düzenleme:

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki bu egr her araçta mevcut mu. ve ıptal ını nerde nasıl ne kadara ucrete yaptırabılırız?

smuratt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende buradaki bilgilere istinaden yetkili servise EGR iptalini sordum. Arabam 2005 1,3 dizel astra. Senin arabanda conta ile iptal olmaz, çünkü oradan soğutma suyu da geçiyor, orası kapatılamaz dedi. Ama programla kapatabiliriz belki, arabayı getir bakalım dedi.

Hekimoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki bu egr her araçta mevcut mu. ve ıptal ını nerde nasıl ne kadara ucrete yaptırabılırız?

Mehmet kardeş bizim araçlar için resimli anlatmış sağolsun ;)
yöntem çok basit 2 civata gevşetiliyor 2. resimde üzerinden çıkan delikli conta yerine deliksiz olanı takılıyor egr iptal ...

egr1el3.jpg

dscn1778mediumox6.jpg

server

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tüm markalarda egr varmıdır veya ona alternatif sistemlermi kullanılmaktadır bilmiyorum,,Ancak opeller kadar egr sorunu olan başka bir marka duymadım,,Opellerin egr valfini Delphi üretiyor, üreticinin verdiği listeye göre aynı egryi başka araçlarda kullanıyor,,Onların durumunu merak ediyorum..Birazcık ingilizcesi olan arkadaşlar aşağıda vereceğim linke bakarak herşeyi çözebilirler,,,Ayrıca şunuda belirteyim sağlam EGR nin sağlamınada daha önce belirttiğim sebeplerden dolayı karşıyım,,Gördüğünüz EGR yi sağlammış değilmiş demeyin iptal ettirin,,Zaten 2001 modelden sonrası yazılımla 10 dakikada yetkili ve özel servislerde iptal ediliyor,,

http://www.delphi-dpss.pl/catalogues/newsletter_3_4.pdf

Son düzenleme:

asanli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2001 model astra 1,6 16v Z16XE motor aracımın egrsini servis iptal etmiyor.2003 ve sonrası iptal edilebilir diyorlar kendim.contasını değiştirirsem arıza ışığı yanar mı? Yoksa EGR ye mahkum mu olacağım.

mhakkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
üstte görünen conta ile iptal ettim arıza ışığı felan yanmadı..

AstRA_ZN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2000 Model Astra 1,6 X16 kodlu motor için hazır conta bulmak mümkünmüdür yoksa yaptırmakmı gerekiyor?