Egr fişini çektim arıza ışığı yanmadı. ???

lucky16

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese hayırlı form lar.
Aracım astra h coupe 1.6. 2005 model 160 binde. Bugün aracımdaki silkelemenin nedeni egr denmi diye kontrol etmek için fişini çektim. Silkeleme gitti araç yap gibi aktı ancak arıza ışığı yakması gerekiyor diye biliyorum ancak ışık yanmadı. 10 km kadar yol yapmama rağmen ışık yanmadı. Sizce normalmidir. Yanması gerekiyorsada yanmama nedeni ne olabilir.
Fikri olan arkadaşlardan değerli yorumlarını bekliyorum. Teşekkürler.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Boş ver yapmadığı daha iyi sür gitsin yıllardır o fiş bende hiç takılı olmadı.

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese hayırlı form lar.
Aracım astra h coupe 1.6. 2005 model 160 binde. Bugün aracımdaki silkelemenin nedeni egr denmi diye kontrol etmek için fişini çektim. Silkeleme gitti araç yap gibi aktı ancak arıza ışığı yakması gerekiyor diye biliyorum ancak ışık yanmadı. 10 km kadar yol yapmama rağmen ışık yanmadı. Sizce normalmidir. Yanması gerekiyorsada yanmama nedeni ne olabilir.
Fikri olan arkadaşlardan değerli yorumlarını bekliyorum. Teşekkürler.

Nadir Bey'in de dediği gibi yanmıyorsa hiç kurcalama, benim aracımda egr arızasından dolayı devamlı ışık yanıyor. Bahsettiğiniz problem bende de var yani silkeleme ve ilk kalkışlarda yığılma ve aynen sizin yaptığınız gibi önce fişini çekip denedikten sonra sonuca göre değiştirmeyi düşünüyordum. Gerçektende eskisine oranla fark ediyor mu?

lucky16

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sıkışık trafikte dur kalkta çok farkediyor bana göre akıyor araba. Bu sabah çalıştırdım aracı ve motor şeklindeki lambayla abs lambası sönmedi. Sanırım yeni algıladı egr yi. Yanmadı gereken lamba anahtar şeklinde olan diye sanıyordum. Motor lambasını görünce önce bi korktum. Fakat bu kezde abs ışığı işe yanması kafamı karıştırdı.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Egr fişini çektiğinde arıza lambası 3 kontak sonra yanık kalır . 1. Kontak ta arıza teşhisi için size bu şekilde sürüş şansı verir. 2 kontakta ise artık kablonun üzerinde bir sorun olduğunu düşünür ve lamba kontak öncesi Sönmez . 3. Kontak ile birlikte artık motor emisyon kontrol lambası yanar.

Egr fişini söktüğünüzde eğer aracınızda sirkeleme düzeliyorsa sorun EGR kanallarında ki tıkanmadır . Bundan dolayı twinport flenci , Egr kanalları , Boğaz kelebeği, emme manifoldunun komplesinin temizlenmesi gerekir . Bu işlem sonrası hala daha hafif bir sirkeleme varsa KM si itibari ile aracınıza subap ayarı yapılması gerekli .

Zaman'ında anlatmıştım ...

http://sukru52.blogspot.com.tr/p/z16xep-tekleme-cozumu.html?m=1

ersinsss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Üstad iyi gunler benim aracim 2008 z16xep vectra c2
Aracim 148 binde lpgli sabahlari gec calisma sorunum var yada 2.marsta aliyor ayrica motor sogukken aracim harika gidiyor ivmelenmesi yokus filan harika cikiyor ama isininca cekisten yari yariya dusuyor benzindede lpgdede ayni bobinler bujiler benzin filtresi egra temizligi hersey yapildi ama hala ayni motor sogukken yada sicakken devirde oynama hoplama titreme vs hic bisey yok bildigim kadariyla subapta egilme erime olsa bu dediklerim motor sogukken olur isininca gecer bende tam tersi motor sogukken harika gidiyor velasıl cok uzattim sormak istedigim şu acaba subap ayari oluyou benim motorda oluyosa bu ayarsizliktanmi kaynaklaniyor kimileri bunlar otomatik ayarliyor lifterli diyor kafam karisti cevabin icin simdiden tesekkurler

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Üstad iyi gunler benim aracim 2008 z16xep vectra c2
Aracim 148 binde lpgli sabahlari gec calisma sorunum var yada 2.marsta aliyor ayrica motor sogukken aracim harika gidiyor ivmelenmesi yokus filan harika cikiyor ama isininca cekisten yari yariya dusuyor benzindede lpgdede ayni bobinler bujiler benzin filtresi egra temizligi hersey yapildi ama hala ayni motor sogukken yada sicakken devirde oynama hoplama titreme vs hic bisey yok bildigim kadariyla subapta egilme erime olsa bu dediklerim motor sogukken olur isininca gecer bende tam tersi motor sogukken harika gidiyor velasıl cok uzattim sormak istedigim şu acaba subap ayari oluyou benim motorda oluyosa bu ayarsizliktanmi kaynaklaniyor kimileri bunlar otomatik ayarliyor lifterli diyor kafam karisti cevabin icin simdiden tesekkurler

soğuk sıcak ayrı ayrı subapları ölçtürün. sorun yoksa subap işini kafanızdan silebilirsiniz.
ayrıca geç çalışma %99 lpg kaynaklı. aracınızın lpg vanasını kapatın aracı benzinde kullanın sorun düzelecektir büyük ihtimal. ya enejektörler kaçırır ya da regülatör oda lpgcinin işi.
bunların haricinde aracınıza afr ayarı yaptırın lpg keyfini sürün...