El freninin kendini bırakması.

fatisali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,

Dün gece başıma gelen bir olay var, Daha önce sizlerinde başına geldimi bilmiyorum, sabah işe gittim şirketin otoparkına aracı park ettim ve el freninin çektim, Gece biraz geç çıktım  şirketten,  dışarısı çok soğuktu , bende aracı ısatarak yola çıkayım dedim aracı çalıştırdım el freni çekik gözüküyordu vites boşta iken hafif hafif gaza dokundum ve aniden araç el freni indi kaymaya başladı, frene basıp tekrar el frenini çektim aynı olayı tekrarladım vites boşta gaza bastım ve aynen el frenini kendi indirdi, en son 3. kez denememde başarılı oldu ve el freninni salmadı, benim bildiğim normalde araç vitesteyden hafif gaza dokunduğunuzda el frenini indirir, yalnışım varsa düzeltin, acil olarak servise göstermeyi düşünüyorum. El freni bu şakaya gelmez.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ynt: El freninin kendini bırakması.

Debriyajla ilgili bir husus olabilir mi acaba? Hani araba kendini kavrama noktasında sanmıştır belki diyeceğim.

fatisali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

GNSpower link' Alıntı:
Debriyajla ilgili bir husus olabilir mi acaba? Hani araba kendini kavrama noktasında sanmıştır belki diyeceğim.

Bilemiyorum, ama çok şaşırdım.
Aracın kaydığınıda son anda fark ettim torpidada bir şey arıyordum geç fark etseydim otoparkın demirlerine vuracaktım.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Eğer el freninin mekanizması debriyaj ile tetikleniyorsa o zaman debriyaj müşüründendir diye düşünüyorum. Aslında birkaç kez aralıklarla deneyip tekrar aynı şeyi yaparsa, yaptığı an bırakıp kutup başı sök-bekle-tak yapıp sonucu görmek lazım.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

fatisali link' Alıntı:
Bilemiyorum, ama çok şaşırdım.
Aracın kaydığınıda son anda fark ettim torpidada bir şey arıyordum geç fark etseydim otoparkın demirlerine vuracaktım.

Allah korumuş o zaman. Düz vites kullanan diğer arkadaşların belki daha detaylı ve doğru açıklamaları olabilir.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aslında biz de deneyelim bakalım N de iken bırakıyor mu?

fatisali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

GNSpower link' Alıntı:
Allah korumuş o zaman. Düz vites kullanan diğer arkadaşların belki daha detaylı ve doğru açıklamaları olabilir.
Evet kardeşim, ve düz vites kullanıcılar için bilmesi gereken önemli bir şeyde olabilir bence.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Aslında biz de deneyelim bakalım N de iken bırakıyor mu?

Bırakmıyor dostum, şansıma daha önce Astra'nın boştaki devir kesicisi için çektiğim video geldi aklıma baktım, vites N'de el freni çekik, gaz veriyorum bırakmıyor. (:)

Astra J Gas Limiter

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

5M Migros gibi ne ararsan mevcut. Ne tür video istemiştiniz... :)

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

redline a kadar gazda versem bırakmıyor ama aracı kaldıracak gibi vites boştayken debriyajı yarım salıp hafif gaz verince salıyor. bu arada motor ve turbonun ömrü için ısıtmak amacıyla gaz vermemenizi tavsiye ederim motor soğukken yüksek devirde çalışır ve 15-20 sn içinde hemen iner o inmeyi yaptıktan sonra hareket etmek sağlıklı ve benzin açısından bile tasarruflu olacaktır