Emniyet Kemeri Tamiri

ADEMÜÇÜNCÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, Volkswagen marka araçlarda nadir olarak rastlanan arızalardan birisi de emniyet kemeri! Diğer markalarda da sistem hemen hemen aynıdır. Şüpheniz emniyet kemerinin ne kadar hayati bir önem taşıdığı aşikardır! Genelde kemer bozulunca; aman sakın dokunma elinde kalır,hayati önem taşır uzmanına yaptır derler. Bir bakıma doğru ama sistem oldukça basittir ve işi içine girince çözüm bulmak kolay oluyor. Benim emniyet kemeri bir kaç gün önce geri toplamamaya,çekince gelmemeye başladı.En sonunda kilitleni verdi. Ben de sökmeye karar verdim, kaybedecek birşeyim yoktu olmazsa yenisini veya çıkmasını alırım diyerek işleme başladım. Aşağıda fotoğraflar ile sizlere çözüm sundum. Aslında herşey emniyet kemer mekanizmasında ki plastik bir tırnaktan kaynaklanıyor. Bu tırnak zamanla özelliğini kaybediyor ve tırnak plastik dişli çarkına değince çark da takılı kalıyor o yüzden kemeri çekince gelmiyor. Ben de en sonunda tırnağın ucunu biraz keseyim dedim, tabi bu işlemi yapmadan önce tırnağı iptal ederek ,mekanizmanın tırnaksız çalışıp çalışmayacağını test ettim, sorunsuz çalışınca ben de tırnak makası ile tırnağın ucunu kestim bu sayede tırnak plastik dişli çarkına takılmıyor ve kemer hem sorunsuz geri topluyor hem de çekince size doğru geliyor. Üstüne basa basa belirtmek isterim; Bu tırnağın mekanizmada ki güvenlik sistemi ile bir alakası yok,sadece kemerin geri toplarken kademeli olarka yavaşça toplamasını sağlıyor. Aslında bu işlemi yaptıktan sonra bir fark göremedim, kemer gayet güzel çalışıyor.

Bu işlemi yaparken dikkat edeceğiniz husus emniyet kemerininin plastik muhafaza kapaklarını sökerken, sol da ki ince kapağı sökmemek, çünkü o ince kapağın içinde kemer sarma sacı var ve kapağı pat diye açarsanız o yay gibi sarma yayı fırlayı verecektir, geri toplayıp takabilirmisiniz hiçbir bilgim yok. Ben yavaşça kanıttıra kanıttıra açtım, o sarma sacının sağlam olduğunu görünce kapattım. Sizin işiniz diğer kapakta yani geniş olan taraf.

İşte fotoğraflar!
fz6g.jpg

tl8x.jpg

l8nq.jpg

p93q.jpg

99ws.jpg

mljt.jpg

r0js.jpg

ej57.jpg

76ld.jpg

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
zaten emınıyoet kemerının olayıda cekınce gelmemesı degılmıdır hızlı asılmalarda kendını kıtler kaza anında elektrnık olarak tutmaz kı hızla one geldıgın ıcın kılıtler o anda onu kesıtıgnde kılıtleme olmucagından dolayı emnıyet kemerı devre dısı kalmaz mı

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
zaten emınıyoet kemerının olayıda cekınce gelmemesı degılmıdır hızlı asılmalarda kendını kıtler kaza anında elektrnık olarak tutmaz kı hızla one geldıgın ıcın kılıtler o anda onu kesıtıgnde kılıtleme olmucagından dolayı emnıyet kemerı devre dısı kalmaz mı

O tırnak, yaya ters etki yapar. Dediğiniz gibi kemer kilitlenirken boşluğun az olması için yay olduğunca gergin durur. Bir fren anında kilitlenir. Ama bu gerginliğin dez avantajı ise kemeri bıraktığımızda içeri aynı sertlikte çekmek istemesi. Kesilen Plastik tırnağı ise bu hızlı çekimi, geri sarımı durdurmak için yavaşlatma mekanizması olarak düşünebilirsiniz.

ADEMÜÇÜNCÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Mustafa bey bende ki sıkıntı emniyet kemeri ne topluyordu ne de çekince geliyordu, sıkışıp kalmıştı. Benim yaptığım tamirde kilit mekanizmasına hiç müdahale etmedim, sadece emniyet harici mekanizmaya müdahele ettim.Şimdi de sorunsuz çalışıyor

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Pratik olarak tamir etmişsiniz , doğru .
Ancak o kırdığınız o tırnağın da bir görevi var.
Daha küçük şiddetli gerilmelerde o tırnak altaki büyük kilit mekanizmasının çalışmasını sağlıyor ve ayrıca kaza sonrasında araç ters , eğimli vs durduğunda yani düz durmadığı zaman emniyet kemerinin sıkılı kalmasını sağlıyor.Oysa tırnak olmadığı zaman kemerde küçük bir geri bırakma hareketi olursa (yaralı kıpırdanır vs) akabinde kilit devreden çıkabilir.Allah göstermesin ;
Pratikte bu çok küçük bir olasılık tabiki ama aktif gergi sisteminin bile düşünülmüş olduğu zamanda bence önemli bir ayrıntı.En sağlamı yenisini almak.

anjelotkral

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benım emnıyet kemerıde kılıtlemeye başladı takmak ıcın cektıgımde bır turlu gelmiyor bazen sıkıntısız geliyor ne gıbı sorun olabılır acaba