Garip bir olay ???

kadir5050

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Sürekli uzun yol yapıyorum ve çoğu zaman hız sabitleyici kullanıyorum. Sürekli 120 km hız sabitleyerek gidiyorum. hızımı 120 sabitlediğim zaman cep telefonundan yandex navigasyon açtığım zaman anlık hızımı 114 km olarak gösterdi. 6km eksik gösteriyor. telefon hassas değildir hata telefonda dedim başka bir marka telefon ile denedim yine aynı gösterdi. Yandex programında hata var dedim. bazı yollarda anlık hızını gösteren digital tabelalar var oradan geçerken baktım yine aynı şekilde 5 km hızım daha az gösterdi. aracın lastikleri orjinal ebatlarında. herhangi bir ayar yada motor da oynama falan da yaptırmadım.
sizce hızımı az göstermesinin sebebi ne olabilir. Bu araçlarda kalibrasyon gibi olay varmı ?
Araç: Opel vectra C 2003 1,6 motor.

meser70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sadece sizin aracınıza has bir durum değil. Genelde bütün araçlarda km sayacı ile gps arasında ortalama %5 gibi fark vardır. Hatta araçta kullanılan takometrenin kalitesine bağlı olarak bu fark dahada artabilir.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Takometrede yüksek gösterir, bu sayede hem güvenli limitlerde kalırsınız ve radara girmezsiniz.

Aprcc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam bu durum cins bir durum benim kadran 100 gosterirken telefonda uc bes farkli programdan bakdim hizim 111 km oluyor arasdirdim cok ama bulamadm benim kadran eksik gosterio fazla gostercegine serviste bakildi edildi bse bulamadilar ama sizinki normal fazla gosterir kadran ufak bir arasdirma yaparsaniz forumlar bi donem bu konularla baya sallanmis

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Her aracım km saati ortalama % 5 daha fazla gösterir, bazı markalarda bu oran daha da fazladır. bunun nedeni sürücüleri psikolojik olarak etkilemek, daha yavaş gitmesini sağlamaktır. Diğer yandan hatalı ölçülerde kullanılan lastikler de göz önüne alındığında bu sapma daha da artar. Bizim kuş serisi standart araçlar bu gibi nedenlerden dolayı 190-200 km hızları görebiliyor. Araçlarında yol bilgisayarı olan arkadaşlar uzak bir yere gidecekleri vakit sayaçları sıfırlasınlar, gidecekleri yere vardıklarında rakamlar arasında fark olduğunu göreceklerdir.