Geri gelirken frenlemede ses geliyor?

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamun aleyküm.
Bu sabah farkettiğim bi olayı sizlerle paylaşayım. Aracım Combo 1.3 CDTİ.
Düz giderken frene basınca sıkıntı yok, lakin geri gelirken fren yaptığımda özellikle arka balata kısmından(sanırım) "KÜT" diye ses geliyor.
Frenleme şiddeti ne kadar yüksek olursa KÜT sesi de o kadar yüksek oluyor.
Belki geçer diye kafama takmadım, ama akşam direksiyona tekrar geçtiğimde aynı sorunun devam ettiğini gördüm :(
Kafama takıldı biraz bu olay. Sizce sebebi nedir? Saygılar.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sevgili marmarali tesekkür ederim. ben frenle ilgili bi problem diye düşünmüştüm. gerçekten bu konularda çok bilgisizim :) bu forumu bu yüzden seviyorum :) kesin olarak amörtisör mü acaba.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
walla ben işin ustası değilim ama başıma gelen durumlardan veya tanıdıklarımın balına gelen durumlardan hareketle yardımcı olmaya çalıyorum. forum ustaları daha aydınlatıcı bilgiler verebilir sanırım.
kendi aracımda geçenlerde yağ değişimi sırasında aracı kaldırdıklarında arka amortisörün yağ içinde kaldığını görmüştüm. hiç ses yapmadığından ustama birşey sormadım ama yağ değişiminden iki hafta sonra,özellikle geri geri giderken o yağ kaçıran amortisörün ordan kütlemeye benzer seler geliyor. buna binaen seninde amortisörler gitmiş olabilir diye yazdım.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anladım. ustaya göstermeden önce size sormak en doğrusu :) ne kadara maalolur acaba bana.

vectra_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Balataları kontrol ettir,aynı sorun benim ilk aracım da da vardı.Yalış hatırlamıyorsam gevşemişti.Sen hemen kontrol ettir çünkü çok sinir bozucu bir durum.

İBRAHİM29

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eger arakya giderken balatalardan cızıltı geliyor deseydiniz arka balatalar diyecektim benim eski opelimde ileri giderken sorun yok ama geri giderken cızıldıyordu..ama küt küt diyorsanız siz bi amatisörlere baktırın...

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
"Küt" sesi balatadan gelmez. Amortisör sebebi doğru olabilir.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Balata tam oturmuyor birden çıkıyor vurıyorsa? amortisör neden yapsın?
Arka kampanalı ve sökülüp baktırsın temzilensin takılı kalıyor birden salıyor yerine otrurken vuruyor o ses yapıyordur..
onun için en güzeli aracınız kaldıraçla kaldrısın usatnız frene basarken baksın dinlesin bence takılı kalıyor veya gevşeklik var

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
amortisörden olsa geri geri giderken yapmasına gerek kalmaz, her türlü çukur, kasis, bozuk yol gibi durumda rahatlıkla duyarsın kütürtüleri. ayrıca fren yapmadan da duyarsın. dolayısıyla sorununun büyük ihtimalle kampana ve balatalarınla ilgili.