Her türlü tıkırtıdan rahatsız olanlar bu yazıyı okuyun..

sararmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhaba,

Eğer sizde arabada giderken her türlü tıkırtıyı kafanıza takıp rahatsız oluyorsanız birkaç saatinizi ayırıp bu beladan büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Bunun için bize lazım gelen malzemeler....

Birkaç paket siyah kalın model olan çeşme contası,
Çin pazarı ya da praktikerden alacağınız şu mobilya ayağı ya da sandalyelerin altına takılan yapışkanlı esnek aparat. ( kare ya da yuvarlak olabilir)

Bıçak ve muhtelif tornavidalar.

Şimdi ilk aşama sesin kaynağını bulmamız gerekiyor. Bunun için ben antremanlıyım ve çok dikkatli çalışmalar yaptım. Opellerde en çok ses ve tıkırtı yapması muhtemel kaynakları özetliyorum.

-- Ön göğüslük ve ön camın birleştiği yer, tıkırtıya açık bölgeler,
--Tavan lambası zamanla tıkırtı yapıyor.
--Emniyet kemeri takılı değilken koltuk airbagine ve yan duvara çarpıp tıkırtı çıkarabiliyor.
--Torpido kapağı gevşeyip ses yapabiliyor.
-- Hatchback araçların % 95 i, arkasının hareketli olmasından ötürü tıkırdıyor. ( Tecrübe ile sabittir, tıkırtı şikayeti olanlar özellikle arka koltuk arkasındaki hareketli bagaj ayracına göz atsınlar.
-- Bagajdaki stepne.. ( Garip ama gerçek..Zamanla gevşeyip ses yapıyor. )
--Kapı ceplerinde ya da herhangi bir gözdeki tesbih, bozuk para v.s
--Kapı içi cam krikoları...
--Ön ve arka plakalığınız ( İnanmazsanız vurun bir kere ve sesine dinleyin. )
-- Veee en önemlisi sıkı durun.. Aracınızın çamurluk ve iç davlumbazları....( Bir senedir bulamadığım zırıltı çamurluk ve davlumbazdan geliyormuş, yaptım, inanılmaz ses kesildi. )

-- Ve de benim burada yazmadığım sizin inceleme yaparak bulacağınız sesler..

Sesin kaynağını bulmak için biraz sağ elimizi çalıştırıyoruz. Benim kullandığım yöntem hafif ve zedeleyeci olmayan küçük yumruklar..Ses geldiğini tahmin ettiğiniz yerlere küçük yumruklar vurun..Ses hemen kendini belli edecektir. Özellikle direksiyon çemberinizin farklı yerlerine hafif hafif yumruk atın, özellikle göğüslük tıkırtısı olan yerler hemen ötmeye başlayacaklar.

Şimdi eylem planını uyguluyoruz, ses gelen yerleri tespit ettiklen sonra musluk lastiği ve mobilya ayağına takılan yumuşak aparatlarla, ( Birleşme noktaları muhakkar var ve bu yüzden ses yapıyor ) zırıltı yapmayacak şekilde aldığımız parçalarla sesini kesiyoruz.

Ve son olarak biraz yorulmuş halde test turu atıyoruz, sesler ve tıkırtı kesilmiş halde keyfimize keyif katıyoruz.

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende opel tıkırtı yapan arabayı alıp yenisini veriyo sandım bi an başlığı görünce :p

sararmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Volvo olsaydı belki...

demir-korkmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Salih buna benzer uygulamayı çift taraflı 3M bantıyla bir tarafındaki yapışkan kısmın üzerini sökmeden özelikle gösterge kısmına,(direksiyon ayarlanabilir olduğu için aradaki boşluğa)uyguluyorum.Paylaşım için sağol...

Son düzenleme:
S

sozberk

Bilgi Girilmemiş
Çok faydalı bilgiler vermişsin sağol.

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederiz

snowman2006

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim vectrada da sanki direksiyonun içinden (airbagden) gelen bi ses var çok rahatsız ediyor.Sanki bişey titriyor gibi.Direksiyonu sökecem heralde.