hoparlör tavsiyesi

kamil88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkeze merhaba.öncelikle aracım astra h essentia 2006.
aracımda kasetçalar olduğundan ilk olarak pioner deh6350 sd teyp aldım.sonrasında tesisatçıya gittiğimde aracın arka kapılarında kolon olmadığını öğrendim ve önlerdeki tweeter lerde yok.arkalara kolon çok zor olur tesisatı yok dendi bende arka koltuk arkasındaki pandizota 2 adet alpine hopallör taktırdım ve ön göğüste ki kapı direği yanlarınada sonny marka tweeter koyduk.ses fena değil ama ben biraz daha ileri gitmek istiyorum.
aklımda arkadaki pandizotu mdf den yapıp alipenin 2 adet kolonunu ve ayrıca 1 adet bass kolonu alıp mdf ye bağlayıp arka kapılarada hopallör koymak ve 1 adette bunları besleyecek anfi koymak.ve ön kapılardaki hopallörleride değiştirmek.
ben tesisattan yada hopallörden hiç anlamam sadece burada ki paylaşımlardan aklıma gelenler bunlar ..bu konuda sizlerin düşüncesi nedir .kolonların markası ve cinsleri ne olmalıdır teşekkür ederim

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
oncelikle hosgeldiniz. arka tarafa hoparlor icin kablo ceken usta kapilara da baglanti yapardi ugrastirir ama imkansiz degil. arka ya mdf icine ovalleri koymaniz guzel ama ortasina bas tavsiye etmem kabin bastan daha fazla performans alirsiniz. arka pandizotta kolon oldugu icin arka kapilara gerek yok bana gore. teybiniz guzel oncelikle anfi ve basi baglayin arkadaki pandizotu mdf ile degistirin sese bakin eger tatmin etmezse ses on kapilara da mid tiz takimi koyarsiniz. marka ve model tercihi icin de butce belirtirseniz hem ben hemde forum uyesi arkadaslarim daha saglikli onerilerde bulunabilirler...

kamil88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
oncelikle hosgeldiniz. arka tarafa hoparlor icin kablo ceken usta kapilara da baglanti yapardi ugrastirir ama imkansiz degil. arka ya mdf icine ovalleri koymaniz guzel ama ortasina bas tavsiye etmem kabin bastan daha fazla performans alirsiniz. arka pandizotta kolon oldugu icin arka kapilara gerek yok bana gore. teybiniz guzel oncelikle anfi ve basi baglayin arkadaki pandizotu mdf ile degistirin sese bakin eger tatmin etmezse ses on kapilara da mid tiz takimi koyarsiniz. marka ve model tercihi icin de butce belirtirseniz hem ben hemde forum uyesi arkadaslarim daha saglikli onerilerde bulunabilirler...

cevap için teşekür ederim.öncelikle bütçe derken öyle aşırı bi sesle ilgim bundan önceki aracım tipo idi arkadaki mdf de 4 adet paynırın kolonları ortadada bir bas vardı gene paynırın küçük bi amfisivardı.ve bana göre harika bir ses vardı.aradığım öyle bir ses.

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o kullandiginiz bas free air bastir yani mdf ye monte edilen bir bastir ikinci elde bulmaniz mumkun ama kabin basta daha farkli tonlama ve ses alirsiniz... 30 cm kicker -hertz-jbl baslarindan birini alin anfi olarakta bir cok farkli model ve marka var size tavsiyem kaliteli guclu birsey olmasi cunku ileriye donuk on kapilara mid takimi koymak isterseniz bir daha anfi almak durumunda kalmayin.

kamil88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o kullandiginiz bas free air bastir yani mdf ye monte edilen bir bastir ikinci elde bulmaniz mumkun ama kabin basta daha farkli tonlama ve ses alirsiniz... 30 cm kicker -hertz-jbl baslarindan birini alin anfi olarakta bir cok farkli model ve marka var size tavsiyem kaliteli guclu birsey olmasi cunku ileriye donuk on kapilara mid takimi koymak isterseniz bir daha anfi almak durumunda kalmayin.

bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine ön kapılara JBL GTO-608c - anfi olarak Pioneer GM-6500F 4 kanal ve iki ovalin ortasınada Pioneer 310 Subwoofer almayı düşünüyorum.
birde ustalara danışayım dedim

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
jbl ler iyidir... anfi de isinizi gorur.... ama 1 tk kompenent+1 tk oval + bas tek anfi ile beslenir ama performans vermez.... mecburen basi mono olarak 2 kanal alicak geri kalan iki kanala da ovallerle kompennetler baglanacak anfiden gelen frekans ve gain ayarlari ayri tip teki hoparlorlere esit olarak dagilacak.... yani demek istemem su: ovalllerle midler ayni kanaldan beslenecegi icin ses actiginiz da arac icindeki sesi ovaller bastiracak midlerden tam bi ses alamayacaksiniz.... size tavsiyem ise su: kompenentler guzel secim anfi de ogle oval koymayin arkaya sadece bas olsun ogle bi deneyin eger ki ses yeterli gelmez ise ki eminin tatmin edecektir sonra dan iki oval alirsiniz beraber baglarsiniz... cok mu karisik anlattim acaba?

kamil88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
jbl ler iyidir... anfi de isinizi gorur.... ama 1 tk kompenent+1 tk oval + bas tek anfi ile beslenir ama performans vermez.... mecburen basi mono olarak 2 kanal alicak geri kalan iki kanala da ovallerle kompennetler baglanacak anfiden gelen frekans ve gain ayarlari ayri tip teki hoparlorlere esit olarak dagilacak.... yani demek istemem su: ovalllerle midler ayni kanaldan beslenecegi icin ses actiginiz da arac icindeki sesi ovaller bastiracak midlerden tam bi ses alamayacaksiniz.... size tavsiyem ise su: kompenentler guzel secim anfi de ogle oval koymayin arkaya sadece bas olsun ogle bi deneyin eger ki ses yeterli gelmez ise ki eminin tatmin edecektir sonra dan iki oval alirsiniz beraber baglarsiniz... cok mu karisik anlattim acaba?
Teşekkürler karışık değil çokta güzel anlatmışsın eline sağlık .bağlantının şöyle olması gerekiyormuş.ovallerin bağlantısı teyp çıkışından alınacak bass ve kapılara takılacak kolonlarda anfiden beslenecek teybim 50wx4 çıkışlı.
bu şekilde olur sanırım

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
50*4 maximum cikisidir... gercek cikisi yaklasik olarak 4*22w rms tir... montaj mantiken dogru... bu tarz montaj da mumkun ama su da var.. anfiden calan ovalle teypten calan ovalin ses farki da vardir...

kamil88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
50*4 maximum cikisidir... gercek cikisi yaklasik olarak 4*22w rms tir... montaj mantiken dogru... bu tarz montaj da mumkun ama su da var.. anfiden calan ovalle teypten calan ovalin ses farki da vardir...

evet sonrdan pişman olmayayım diye anfiyi 5 kanal düşünüyorum biraz pahalı ama neticede 1 kez alınacak.

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynen...