Insignia 1.6 Turbo tekleme ve silkeleme problemleri

nalbantoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar.

Opel Insignia 1.6 Turbo araç alarak aranıza yeni katıldım.

Araçta tekleme ve silkeleme problemleri yaşıyorum. Araca LPG yeni takıldı. Silkeleme benzinde de lpgde de mevcut. Şu an aracı benzinde kullanıyorum. Araca kompresyon testi yapıldı, bütün silindirler eşit ve tam kompresyon çıktı yani kompresyon kaybı yok. Ateşleme sistemini tamamen değiştirdim (GM İridyum buji , Delphi bobin) biraz düzeldi ancak bazen gaza çeyrek basmama rağmen araç hızlanıyor, sonra tekrar yavaşlıyor, bir dengesizlik söz konusu. Ateşlemede tekleme yok. Çiğ yakıt atma yok. Yani sanki hava-yakıt karışımında dengesizlikler sözkonusu gibi geliyor.

Araca OBD cihazı ile bağlandığımızda aşağıdaki hataları gördük.

P0238 , P0113

20160820_113255.jpg

Bu hatalardan sonra internetten araştırmalarım sonucu sürücü tarafında bulunan Bosch marka basınç sensörünün hem turboşarj basıncını hem de gelen basınçlı havanın sıcaklığını ölçtüğünü gördüm. Bu sensörün sağlıklı çalışmadığını ve bu yüzden aracın dengesizlik yaptığını düşünüyorum. Bunu değiştirmeyi düşünüyorum. Malum basınç sensörü:

sens_r.png

Bu konuda sizin düşünceleriniz nelerdir?

Saygılar.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar.

Opel Insignia 1.6 Turbo araç alarak aranıza yeni katıldım.

Araçta tekleme ve silkeleme problemleri yaşıyorum. Araca LPG yeni takıldı. Silkeleme benzinde de lpgde de mevcut. Şu an aracı benzinde kullanıyorum. Araca kompresyon testi yapıldı, bütün silindirler eşit ve tam kompresyon çıktı yani kompresyon kaybı yok. Ateşleme sistemini tamamen değiştirdim (GM İridyum buji , Delphi bobin) biraz düzeldi ancak bazen gaza çeyrek basmama rağmen araç hızlanıyor, sonra tekrar yavaşlıyor, bir dengesizlik söz konusu. Ateşlemede tekleme yok. Çiğ yakıt atma yok. Yani sanki hava-yakıt karışımında dengesizlikler sözkonusu gibi geliyor.

Araca OBD cihazı ile bağlandığımızda aşağıdaki hataları gördük.

P0238 , P0113

20160820_113255.jpg

Bu hatalardan sonra internetten araştırmalarım sonucu sürücü tarafında bulunan Bosch marka basınç sensörünün hem turboşarj basıncını hem de gelen basınçlı havanın sıcaklığını ölçtüğünü gördüm. Bu sensörün sağlıklı çalışmadığını ve bu yüzden aracın dengesizlik yaptığını düşünüyorum. Bunu değiştirmeyi düşünüyorum. Malum basınç sensörü:

sens_r.png

Bu konuda sizin düşünceleriniz nelerdir?

Saygılar.

benzer problemlere sebep olur bu sensör. bosch parça koduyla yetkili servis dışından servisten daha uyguna alınabilir. kablo ,soket kontrolünü ihmal etmeyin

nalbantoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Doğru yoldayım yani. Sensörün siparişini yarın vereceğim. Yetkili servis haricinde bir Opel parçacısından. Taktıktan sonra yapmam gereken başka birşey var mı? Aküyü söküp beyni sıfırlamalımıyım?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Doğru yoldayım yani. Sensörün siparişini yarın vereceğim. Yetkili servis haricinde bir Opel parçacısından. Taktıktan sonra yapmam gereken başka birşey var mı? Aküyü söküp beyni sıfırlamalımıyım?

soketinide kontrole edin.kutup başı sökmek yerine arıza kodunu sildirin derim. teyp ıvır zıvır ayarların kaybolmaması açısından...

nalbantoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba. Insignia Team forumlarında da aynı sorunu yaşayıp sensörü değiştirince düzelenler olmuş.

Bugün sipariş vermiş olduğum fotoğraftaki sensörüm geldi. Arıza kodlarını daha önce bağladığımızda da silmiştik. Yine çıkmış. Önce bilgisayara bağlayıp çıkan arıza kodlarını sildim. Sonra kontağı kapatıp sensörü değiştirdim. Kolay bir işlem, titizlikle yapmama rağmen 1dk sürdü. Şu an tekleme, silkeleme problemlerinin hepsi geçmiş görünüyor, araç gayet dengeli, gayet stabil hızlanıyor.

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar burayı okur ve hızlıca sorunlarını çözerler umarım.

Saygılar.

SAADETTİN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende benzer bir problem yaşıyorum basınç sensörünü değiştirmek işe yaradımı?

comolokko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sensörün dibinden hafif yağ sızmış o boruda yağın ne işi var arkadaşlar?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sensörün dibinden hafif yağ sızmış o boruda yağın ne işi var arkadaşlar?

turbodan yada motor üst kapak havalandırmasından gelen yağ buharı. çevreyi koruma amaçlı emme manifolduna o boru vasıtasıyla gider yağ buharı.
zamanla kelebek boğazı ,map sensörü ve intercooler kirlenmesine sebep olur.

kullandığınız yağ kaliteli değilse sebep olabilir.
turbonuz aşınmışsa olabilir.

comolokko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracı daha yeni aldım yarın ilk iş yağ ve filtrelerin değişimi olacak.Teşekkür ederim.