kalkışta geç devirlenme

mbbilici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım corsa B 1,2i 16v AT 99 model.

saorunum şu. son bir aydır araçta gaza geç tepki verme gibi bir sorun var. bunu özellikle kalkışlarda hissediyorum. aracı sürekli sakin ve yavaş kullanırım. gaz pedalının altında yumurta varmış gibi. kalkışta pedala her zamanki gibi dokunduğum halde, araç ilk önce devirlenmek istemeyip, 2-3 saniye sonra devir yükselterek hızlanıyor. ama bu araç soğukken olmuyor, motor çalışma sıcaklığına ulaştığında yapmaya başlıyor bunu. bu seyir esnasında gazı bırakıp bastıkça da oluyor ama daha zor hissediliyor sanırım. bunun dışında herhangi bir sorun yok. ışık filan da yanmıyor. tüm filtreleri ve yağı 1000 km önce değişti. boğaz kelebeği temizlendi.

sorunun nerede ve neden olabileceğine ilişkin, tecrübesi olanların ve ustaların değerli yorumlarını ve bilgilerini bekliyorum. şimdiden teşekkürler!

KAAN ARSLANLI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hava akış metreyi ve lambda sensörünü kontrol ettirin..

aracım corsa B 1,2i 16v AT 99 model.

saorunum şu. son bir aydır araçta gaza geç tepki verme gibi bir sorun var. bunu özellikle kalkışlarda hissediyorum. aracı sürekli sakin ve yavaş kullanırım. gaz pedalının altında yumurta varmış gibi. kalkışta pedala her zamanki gibi dokunduğum halde, araç ilk önce devirlenmek istemeyip, 2-3 saniye sonra devir yükselterek hızlanıyor. ama bu araç soğukken olmuyor, motor çalışma sıcaklığına ulaştığında yapmaya başlıyor bunu. bu seyir esnasında gazı bırakıp bastıkça da oluyor ama daha zor hissediliyor sanırım. bunun dışında herhangi bir sorun yok. ışık filan da yanmıyor. tüm filtreleri ve yağı 1000 km önce değişti. boğaz kelebeği temizlendi.

sorunun nerede ve neden olabileceğine ilişkin, tecrübesi olanların ve ustaların değerli yorumlarını ve bilgilerini bekliyorum. şimdiden teşekkürler!

mbbilici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hava akışmetre ya da lambda sensörü ile ilgili bir sorun olsa motor arıza ışığını yakması gerekmiyor mu?

mbbilici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar, arabada sadece gaza hafif dokununca, eskisine oranla daha geç devir yükselip hızlanıyor. biraz daha fazla basınca hızlanıyor ama bu sefer de ani hızlanma oluşuyor yani sürüş kalitesi düşüyor ve kontrol zorlaşıyor. bu sorun sadece kalkışlarda özellikle kendini hissettiriyor. araçta titreme filan yok. bazen bu sorunu çok az yapıyor ya da hiç yapmayabiliyor ama gün içinde en az beş altı kez yapıyor bunu. herhangi bir ışık hiç yanmıyor.

boşta dururken rolantide bir sorun yok ve boşda dururken de bu sorun oluşmuyor.

bu sorunun nedeni boğaz kelebeği potansiyometresi veya rolanti ayarlayıcısı olabilir mi. lambda sensöründen olma ihtimali nekadardır.

mbbilici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir ay önce hava akış debimetresi değiştirilmişti ve bu değişimden sonra bu sorun oluştu. debimetre değişimi ile ilgili olabilir mi?

mbbilici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar!
bu sorunum hala devam ediyor ve çekiş düşüklüğü olarak ta kendini hissettirmeye başladı. otomatik vites olan araç birden ikiye geçtiğinde sanki kaldıramayıp bire geri düşürüyor ve hızlanıp üst viteslere geçebilmek için gaza bir iki milim daha fazla basmayı gerektiriyor.

araçta hiçbir uyarı ışığı yanmıyor. tekleme ve titreme yok. yanlız bazen sanki iyi yanmamış karışım kokusu geliyor gibi.

bu sorunların nedeni ateşlemeyen buji olabilir mi? bujiler 10.000 km oldu, araç sürekli şehir içi dur kalklı trafikte kullanılıyor. eğer bujilere bir bak diyorsanız benim için sorun değil kendim söküp takabiliyorum.

yardımlarınızı bekliyorum!

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
Bu problem daha çok günün ilk çalıştırmasında veya araba en az 4-5 saat park halinde kaldıktan sonra mı oluyor?...

3000 devire kadar araba hızlanmıyor, 3000 devire gelince araba kendini ileri atıp, devir 1500'e kadar düşüyor, araba hızlanıyor fakat gaz alma ve sürüş çok rahatlıyor... Böyle mi oluyor?...

mbbilici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu problem ilk çalıştırmada olmuyaor, taa ki motor çalışma sıcaklığına gelene kadar, yani üç beş dakika olmuyor.

devirler ile ilgili sorulara gelince. araba otomatik, biz arabayı hep şehir içinde kullanıyoruz, gazın altında yumurta varmışçasına aldığı kadar basarız hep gaza. zaaten araba bir gün içinde hiç 3000 devire çıkmaz, basmayız da zaaten o kadar. hatta şeir dışında bile araba 2250 deviri geçmeden kullanılır. şaşıracaksınız belki ama ben arabamın 3000 devire çıktığını neredeyse hiç görmedim. o yüzden bu soruna cevap veremeyeceğim, ancak ilk fırsatta deneyeceğim. ilgilendiğin için sağ ol!

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
bu problem ilk çalıştırmada olmuyaor, taa ki motor çalışma sıcaklığına gelene kadar, yani üç beş dakika olmuyor.

devirler ile ilgili sorulara gelince. araba otomatik, biz arabayı hep şehir içinde kullanıyoruz, gazın altında yumurta varmışçasına aldığı kadar basarız hep gaza. zaaten araba bir gün içinde hiç 3000 devire çıkmaz, basmayız da zaaten o kadar. hatta şeir dışında bile araba 2250 deviri geçmeden kullanılır. şaşıracaksınız belki ama ben arabamın 3000 devire çıktığını neredeyse hiç görmedim. o yüzden bu soruna cevap veremeyeceğim, ancak ilk fırsatta deneyeceğim. ilgilendiğin için sağ ol!

Benim arabamda otomatik vites ve motor soğukken böyle yapıyor, onun için sormuştum...

Daha bir çözümünü bulamadım, belki de normaldir, bilmiyorum...

Ben de senin gibi bu söylediğim durum ve bazı yokuşları çıkmak dışında 3000 deviri zor görüyorum...

Son düzenleme: