Kia Ceed 1.6 AT 115bg 5k CRDI test sürüşü izlenimim

schumici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçen cumartesi Ankara Ankamall'a gezmeye gittik, bir baktım Kia stand açmış. Gitmişken bir standa göz gezdireyim dedim. Test sürüşü yapma şansımızda varmış, tam da Ceed boştaydı hemen atladık içine.

2607_20090714091920156_2010-Kia-Ceed-4.jpg

Biner binmez aracı incelemeye başladım hemen. Öncelikle iç görünüm hoş duruyor gibi, teybin ve klimanın düğmelerine rahat ulaşılabiliyor, malzeme kalitesi çok üst düzeyde değil tabiki, yinede tatmin edici. Direksiyonun görünümünü sevdim, estetik duruyor gerçekten. Oturma pozisyonu ise benim Astra'mdan hissedilir bir şekilde yüksekte.

Sürüşe başladık, direksiyonu ideal denilebilecek bir çapta ve rahat dönüyor. Otomatik şanzıman sarsıntısız güzel gerçekten, motoru dikkatli bir şekilde dinlemediğiniz sürece vitesin geçtiğini hiç bir şekilde anlamıyorsunuz. 1.6 115 beygirlik crdi motorun şahlanması herkesin bildiği gibi harika, ancak gaza yüklendiğinizde şanzıman biraz geç tepki veriyor vites düşürmelerde ve ivmelenmede. Yinede devrini bulduğunda ivmelenme yeterince tatmin edici ve hoş. Kısacası şehir içinde çok rahat ettirecektir.

2607_20090714091920359_2010-Kia-Ceed-5.jpg

Frenleri denediğimde pek hoşlanmadım, Astra'nın frenlerinden sonra bunun frenleri çok çok iyi tutuyormuş gibi gelmedi ne yazıkki. Tabi genel anlamda iyidir mutlaka sonuçta günümüz teknolojisinde üretilen bir araç ve güvenilir bir freni illa vardır. Ancak kendi aracımla kıyasladığımda malesef güven hissi konusunda frenler bana göre geri kaldı.

Arka koltukta oturan sevgilimde arka tarafları incelemiş, aracı kullandığım sırada o da yorumda bulundu ve dediği laf şu: "Kapı kolları çok basit, kapıyı kapatırken bir an elimde kalacak sandım." Gerçekten de öyle, ön göğüste kaliteli ve sağlam gibi görünen plastik kapılarda rezalet ötesi. Kapı tutamaçlarının plastik kalitesi çok kötü görünüyor, keza otomatik cam tuşlarıda öyle. Biraz daha sağlam plastikten yapılabilirdi. Bir bayan gözünden bile görüşler böyleyse burda gerçekten bir eksiklik var demektir bence. Bu kadar detaycı olmaya gerek yok diyebilirsiniz ama hak vereceksiniz ki mükemmellik detaylarda gizlidir ;)

443196693rj.jpg

Sürüş güzergahı malesef çok kalabalıktı trafik olarak, zaten ana caddede pek gitmedik güzergah daha çok arayollardandı. O yüzden yol tutuş konusunda çok iyi bir izlenim elde edemedim ancak yinede aynı yollarda Astra daha iyi bir sürüş sunuyor bu rahatlıkla hissedilebiliyor.

Ankamall etrafında geniş bir tur attıktan sonra tekrar aracı standa getirdik. Genel olarak izlenimlerim bunlar oldu. Motor gayet başarılı, şanzımanın geçişleri ve konforuda öyle. Ancak iç aksam kalitesi, sürüş pozisyonu ve biraz da yol tutuş konusunda kendilerini geliştirmeleri gerekiyor düşüncesindeyim. Bu araç için ortalama 45.000 TL'lik satış fiyatını göz önüne aldığımızda kendi segmentindeki dizel otomatiklerden daha düşük bir fiyatta, o yüzden tercih edilebilitesi olan bir alternatif müşterilerin gözünde.

Sizlere ve bu aracı almayı düşünenlere genel anlamda bir fikir verebilmişimdir umarım :rolleyes:

(Not: Resimler temsilidir)

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
performans nasıl dostum.rampada 3 ten 4 e atınca şaha kalkıyor mu_?

schumici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
performans nasıl dostum.rampada 3 ten 4 e atınca şaha kalkıyor mu_?
araç otomatikti ve trafik yüzünden 70 km hızın üstüne çıkamadım malesef. ama motor gerçekten güzel. sadece şanzıman vites düşürmekte biraz geç kalıyor gaza yüklenildiğinde, ama vitesini bulduktan sonra çok güzel atılıyor ileriye :rolleyes:

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aha kia :D

nemlee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
achtung achtung :D
yine kia yine astranın yavaşlığı :D
nasıl ama dostum, bizimkinden seri araba dimi :D herkes öyle diyor ya :D
senin deneyimlerine ben de birşeyler eklemeyi düşünüyorum, yarın konyadalar, test sürüşüne gitmek istiyorum ;)
bu arada unutmadan, senin arabaya jant şart :D :D :D

schumici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
achtung achtung :D
yine kia yine astranın yavaşlığı :D
nasıl ama dostum, bizimkinden seri araba dimi :D herkes öyle diyor ya :D
senin deneyimlerine ben de birşeyler eklemeyi düşünüyorum, yarın konyadalar, test sürüşüne gitmek istiyorum ;)
bu arada unutmadan, senin arabaya jant şart :D :D :D
valla adamların motor sağlam kardeşim bastın mı gidiyo :D hele bunun 128 beygirliğini düşünemiyorum bile :D yarın sende bi bak bakalım dene, senin yorumlarınıda alalım araç hakkında :D

bak gene jant dedin yaramı deştin nasıl alsak ki bu jantı :D:D

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende Allah izin verirse ProCeed almak istiyorum arkadaşlar.. 128'lik tabi :D

ca2c27xz9.jpg

b6c227ej9.jpg

kiaproceed131ky8.jpg

aa9e27hr2.jpg

schumici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
standda o da vardı ilk olarak da onu sürmeye niyetlenmiştim, ama kuyruk varmış onu sürmek için, bende baktım ceed k5 duruyor orda ona atladım :) aracı kullanırkende yanımdaki görevliye sordum pro ceed'in kasa tipi haricinde yürüyen aksam motor ve şasi olarak hiç farkı var mı diye, herşeyi aynıymış aralarındaki tek fark kasa tipleri. ama iç kalite pro ceed'de daha iyimidir yoksa aynımıdır onu bilemiyorum, onu sürmeye o kadar çok kişi sıraya geçmişti ki araç bi an durmadı inceleyebilmem için :D

nemlee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o tarz araçlar genelde dışardan güzel görünüyor fakat içi hayal kırıklığı. megane III, opel tigra gibi.. dışı çok spor ama şöyle astra gtc kalitesi olsa bide.. torpido için kullanılan malzeme berbat bir plastik olmasa, panoramik ön cam vs olsa... o zaman tadından yenmez böyle araçlar..

furkan bu arada test sürüşüne gidemedim dostum, hatunun misafiri geldi bizim kia işi yattı :)