Kimse Alınmasın Kimse Darılmasın

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
bende hiç kendi lüks arabasıyla gelen görmedim hep kiralık yada arabayı krediyle alıp türkiyye gidip gelip krediyi ödeyemeyip satan yokmu????? daha dün gördüm ki arkadasımda yanımdaydı adam mersedes le gelmis üstüne bavulları bağlamıs arkadasımda gördü hatta bak iste bunlar böyle mersedese binerler bagaj parası vermezler diye arkadasım dısislerinin çağrı hattında çalışıyor ve özellikle fransa ve hollanda için direk türkiyede yasayamayacak adamların oralara dağıldığını söylüyor...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
yalnız ben etraftan çok duydum kiralayıp geliyorlar şeklinde hatta bunu tanıdık bir gurbetçi söylemişti Tr'de varmıdırda mitsubishi jiple gelmişti kiralık demişti ne kadar doğru yalan bilemicem

Zaten millet olarak en büyük hatamız bu. Kalbimizde kötülük olmadığı için başkalarının söyledikleri şeylere çok kolay inanırız. Avrupa'da hizmet almak oldukca pahalı, kullanılmış mallar ise çok hesaplı. Sizce 3-5 bin euroya araba almak mı mantıklıdır, yoksa birkaç bin euroya uzun süreli araç kiralamak mı? Bu araç çeşitli ülkelerden geçecek (gurbetci kardeşimiz bunun sözleşmeye aykırı olduğunu da belirtmiş), huyunu suyunu bilmediğin bir araç arıza yapar mı yapmaz mı belli değil, uzun yolda kazaya karşı, hırsızlığa karşı büyük risk alacaksın, gel git dünyanın yakıtını harcayacaksın. Yani kiralık söylemi bana pek mantıklı gelmiyor. Benim halamın oğlu da gurbetci. Türkiye'ye gelirken hesap yapar, feribot mu, uçak mı, karayolu mu daha hesaplı oluyor diye. İşine hangisi hesaplı gelirse onu tercih eder, üç beş yüz euro bozdurur aracı da Türkiye'de kiralar. Para kolay kazanılmıyor, hele hele yaban ellerde.

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konu nerelere gelmiş ya :D Bence sorun kaldırımın gerçekten yüksek olmasıydı, gurbetçiler haklı. Eleştiriye açık olmak ve konuyu başka yerlere çekmemek lazım...

Bir ekleme, kaldırımlar bizde araçlar kaldırıma park etmesin diye yüksek yapılıyor. Avrupada ise alçak yapıldığı halde yayaları düşünerek kimse kaldırıma parketmiyor. Çoğu ülkede kaldırım ile asfalt hemyüz, yani seviye farkı yok.Sadece desen veya renk farkı ile yaya yolları ifade ediliyor. Başkalarının haklarına saygı daha yaygın olduğu için 30 cm yüksekliğinde kaldırım yapmaya da gerek kalmıyor. Bunları kulaktan duyma yazmıyorum. Şehircilik dersinde tek tek kentleri, yaya ulaşım tipleri vs. incelemiştik. Kaldırım yüksekliği ülkemizde tamamen saygısız insanları kontrol etmek amaçlı, başka sebebi yok yani. Ama kötü işçilik sayesinde 30-40 cm lere ulaşan kaldırımlar da yok değil... Memleketimiz o kadar da mükemmel değil kabullenmek lazım, konu çok geniş, asfaltlara kazılıp bırakılan işaret uyarı konmayan yollara, buralara düşüp jant kıranlara lastik yaranlara falan hiç girmek istemiyorum...

Ha bir de madem dışarı gidip hemen lüks araç alıp gelip burada hava atmak o kadar kolay, herkes yapsın da görelim :D

Son düzenleme:

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konu nerelere gelmiş ya :D Bence sorun kaldırımın gerçekten yüksek olmasıydı, gurbetçiler haklı. Eleştiriye açık olmak ve konuyu başka yerlere çekmemek lazım...
kaldırım konusu ayrıca tartışılmalı bence :)
güzel ülkemde dağcı gibi olmak lazım bazı sokaklarda yürümek için
yaşlılar ve engelliler için oluşan zorluğu düşünemiyorum bile.

bide tekerlekli sandalye için rampa yapıp ortasından elektrik direği geçiren işgüzar belediyeler var o daha bi başka konu.

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bide tekerlekli sandalye için rampa yapıp ortasından elektrik direği geçiren işgüzar belediyeler var o daha bi başka konu.

Konu zaten kaldırıma takılıp memlekete kızan gençler değil miydi ? Ben haklı olduklarını savunuyorum. Aynı şekilde fazlasıyla kızmışlığım vardır..

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu konuya da yazdım geçen hafta tam bir maceraydı babamla yaşadığımız gittiğimiz yer de toplamda bir km yoktur sözde adama hava aldıracaktık kaldırımlara takıldık ana caddeden gitsen apaçiler hiç affetmez güzel ülkemin ... mühendis ve belediyecileri neyse ...
yurt dısından araç ile gelme konusu da abartılmış adamın gücü varsa alır biner bana göre bunda abes birşey yok ki oraya gitmeden önce burada ne olduğunun,maddiyatının önemi yok ki orada işi rast gitmiş birikimini yapmış bunda ne var bu kadar kızılacak anlamadım keşke benim babam da zamanında gitseymiş almanya ya en azından emekliliğini adam gibi yaşardı :D
tek kızılacak konu orada trafikte yapamadığı her varyeteyi ülkesine gelince cesurca ve abartarak yapıyor bazıları e bu da hoş değil ama burada da cezalar kabarık olsun bakalım yapabiliyorlar mı gelişmiş ülkelerde bu kural ihlallerinin az olmasının sebebi bence görgüden,eğitimden vs den değil tamamen duygusal, kısaca adamı öttürürler gelişmiş ülkede :D sen misin kural tanımayan diye...

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cengiz abi sanki sadece onlar mı yapıyor. Kendi vatandaşımız çok mu iyi :D Vatan, millet kavramlarını yeniden sorgulatıyorlar insana inanın...

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cengiz abi sanki sadece onlar mı yapıyor. Kendi vatandaşımız çok mu iyi :D Vatan, millet kavramlarını yeniden sorgulatıyorlar insana inanın...
katılmamak elde değil ,gurbetçilere haksızlık etmemek lazım adamlar zor şartlarda çalışıyor ,şayet kalabalıklarsa ve tutumlularsa arabanın da kralına biniyor,evin de güzelinde oturuyor e bu da en doğal hakları bana şimdi sayısaldan para çıksa kimseye kuruş koklatmam hemen bir ferrari alırım ne yapayım hastasıyım :D benım arkadasım evlendi gitti 8-10 sene olmnuştur şimdi birsürü dairesi var burada ,orada arabası x5 di ama sadece hafta sonları kullanıyorum cengiz diyor adam yaşadığı ülkenin avantajlarını lehine çevirmiş yaşıyor ne güzel ilk gittiğinde orada mc donalds da kaçak çalışmıştı çektiği her zorluğu ben yakından biliyorum işte x5 e binecekse o adam binmeli ...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ha Mehmet Ali, ha Ali Mehmet olayı değil mi :kop:? Gurbetcilerimize hava atma olayını fazla abartıyor diye kızıyoruz ama ne yalan söyleyeyim ben şimdiye kadar kırmızıda geçen, yolda yanındaki bayan sürücüyü taciz eden, yayaların üzerine araç süren, yağmurlu havada kaldırımdaki yayaları zevkle ıslatan gurbetciye de denk gelmedim. Bizim apaçiler avrupada araç kullanmaya kalksalar amma komik olur ha. Ceza yiyecekleri korkusu ile inanın belki de direksiyona bile geçmezler. Uzun lafın kısası biz böyleyiz işte. Herzaman için kendimizin yaptığı hak, başkasının yaptığı kabahattir :(.

alpasch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir de Türkiye`ye gelince mecbur gibisin öyle araba kullanmaya.

geldigimde kirmizida durdum diye korna yedim. otobanda serit degistirirken sinyal verdim diye millet gülüyor...

hatta en önemli trafik kurallarindan olan "gecis önceligini belirten tabela yoksa gecis önceligi sagdakinindir" i bilen bir kisiye denk gelmedim..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...