Kış geldi Bakımlar Öneriler

Gry54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkeze selamlar

malumunuz soğuk havalar ve yağış başladı fazla zaman geçmeden karda gelir herkez aracını kışa hazırlamak için yaptıklarını veya yapacaklarını yazabilirse güzel bir paylaşım olur düşüncesindeyim

öncellikle kendi yaptıklarım

normal turanza er 300 lasitklerimi çıkarıp blizzak kış lastiklerimi takdırdım

her ne kadar antifreeze 8,9 aylık olsada bu bakımda değiştirdim.
bir önceki bakımdan 8bin km geçmesine yağ değişimi yaptırdım mobil1 5w-30 yağ kullanarak hava polen yağ filtresi dahil

2 hafta kadar önce delphi aküm ömrünü doldurdu 60ah varta akü ile değiştim
sizlere önerim se eğer aküleriniz bakımlı tip ise su seviyelerini kontrol ediniz.

boya koruması yapılabilir
silecekler kontrol edilmeli
termostat kontrol edilmeli geç ısınan motor ekstra yakıt olarak geri dönecektir.

bunlar benim yaptıklarım ve akla gelenler

berk_ay87

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rot balans yaptırın. Ayrıca ben aracı kaldırttım rot başları amortisör ne bileyim tekerlek aksamına baktırdım, eksik gedik kırık çatlak var mı diye. Aracımdan emin olmak isterim.

hilmi0707

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1. Cam suyu ve antifriz çok önemli. - derecelere dayanabilen cam suyunuzun içine temizleyici karıştırdıysanız cam suyunuz donabilir. hatta bulunduğunuz yer benim gibi gece -20 hatta -30 ve daha fazla ise kesinlikle donacaktır. cam suyunun üzerinde -45 yazıyor ama tam cama su atan yerden yine donuyor. cam suyu motorunu çalıştırmamak gerekli. Geçen yıldan kalma antifirizlerinizin mutlaka derecesini ölçtürün. motor suyunuz donmuşsa ve aracı çalıştırırsanız en iyi ihtimalle blok kapaklarınız atacak ve devirdaim pompanız arızalanacaktır. daha kötüsü blok çatlaması:(
2. Yine bulunduğunuz yer çok soğuksa el frenini çekmeyin. Ve sabah ilk çalıştırmada vitese nazik davranın.
3. Sabah ilk çalıştırmada hareket etmeden önce bir müddet bekleyin.
4. Çok soğuk yerlerde kapıya dikkat edin. Zorlamayın. Donmuş olabilir.
5. Aynı şekilde camlara dikkat edin. Kapalı camlar yukardan donabilir. Siz açmaya çalıştığınızda ya cam krikonuz bozulacaktır, ya da en iyi ihtimal camı tutan yeri kırılacaktır.
6. Aracınız lpg li ise sıralı sistem bile olsa akşam eve 300-500 m kala benzine alın. Biliyorum sıralı sistem ilk önce benzinle çalışır ama direkt lpg de stop ettiğiniz zaman enjektörde bir miktar lpg kalabilir. Ve lpg donuyor arkadaşlar. ve sabah ilk marşta sorun yaşarsınız. Çalışmadıkça marşa basarsınız ve haliyle olacaklar olur.
7. Yine sabah ilk harekette oldukça sakin davranın. Tekerlekler ve frenler bile donabiliyor.
8. Park ederken binalardan uzak durun. Çatılardan kar veya buz düşebilir. Çok kötü oluyor. Ben sadece ön farla ucuz kurtulmuştum. Ama perte çıkan araçları da bizzat gördüm.
9. Kış lastiğini kesinlikle 4 adet alın. Ve her zaman sakin kullanın. Benim en büyük düşmanın buz ve mıcır. Malum yollarımız duble yol oluyor ve her taraf mıcır. Son 1 yılda sadece benim arkadaş çevremde 5-6 kişi mıcıra kaptırıp takla attı (mıcırın konumuzla bi alakası yok ama yeri geldi.:))
10. Aracınız dizel ise ve benim yanıma misafir geliyorsanız hatırlatın ben garajdan arabamı çıkarayım sizin arabayı koyalım kapalı yere.:)Zira mazot hemen donuyor.
11. Çok soğuk yerlerde aracınızın hemen hemen herşeyinin donma ihtimali var. Dikkatli olun.
12. Aracınızda buz kazıyıcı, zincir, takoz mutlaka olsun.
13.kara saplandıysanız sakin olun. Yavaş yavaş hareket edip çıkmaya çalışın. araca yüklenip patinaj yaptırmanız hiçbir işe yaramayacaktır. Hatta patinajın baskı-balatadan tutun da birçok zararı vardır. Çıkmıyorsa hemen zincir takıp çıkarın. Veya araçta başka birileri varsa ittirsinler. Ben özellikle kışın otostop çeken herkesi arabama alırım doluncaya kadar. İttirmek için lazım olabilirler:) Burası şakaydı. ama çok kötü kışlarda yalnız çıkmamaya özen gösterin. Araçta bir sorun olduğu zaman pat diye araçtan inmeyin. Etrafta aç köpek veya kurt olabilir. Çok ciddi söylüyorum.
14. Yİne buz konusuna geldik arkadaşlar. Ben yılın yaklaşım 4 ayını yerine göre 20-25 cm hatta daha fazla buzla kaplı yollarda geçiririm. Buz arabayı çok kötü çarpar. Önümde sakin sakin giden bir aracın aniden yönünün bana dödüğne çok şahit oldum. Bir anda oluyor herşey. Resmen şeytan çarpıyor aracı.:) Gerçi bi bakımdan yolların buzla kaplanmasını istiyoruz. Çünkü adım başı çukur olan köy yolu dümdüz oluyor. ve sağlam bir kar lasitiğin varsa yolun önceki halinden daha iyi oluyor.

Yadıklarımın hemen hemen hepsi şahsi tecrübelerime dayanıyor. Hmen hemen hepsini bizzat yaşadım.

Bu yazdıklarımı zaten böyle yörelerde yaşayanlar bilir. Ama ben ilk defa veya geçici olarak bu gibi yerlere gelenlere, bu iklim koşullarında hiç araç kullanmayanlara yardımcı olmaya çalıştım.
Teşekkür ederim.

Son düzenleme: