Kış Lastiği Markalar ? Goodyear/ Continental/ Bridgestone

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Daha önce bu tarz lastikleri kullanmadığınız için yetersiz bilgi ile böyle söylüyorsunuz. 30000 kmyi aşkın 4seasoons kullandım hem Aksaray'da hem Ankara'da ve tabi haliyle uzun yolda. Abuk sabuk markaların kış lastiğinden kesinlikle daha iyi. Şu an crosclimate aldım henü 5000 km civarı oldu. Tkar takmaz uzun yola çıktım yaklaşık 2000 km kadar. Aksaray Balıkesir ve ağustos sıcağında ege sahil kesiminde kullandım. Sıcak havada standart bir lastik gibi davrandı. Ancak Bursa'da inanılmaz bir yağmur vardı. Aniden geniş bir su birinkitisine girdim sağa viraj dönerken ve yokuş iniyordum. Bursa Balıkesir arasında ama tam neresi bilemiyorum. Eminim su tahliyesi iyi olmasaydı bende diğer araçlar gibi 30km/s hızları geçemezdim. 100km/s civarı hafiften içimde bir kaygı ile geçtim oralardan. Kaygı bu lastiği ilk defa kullandığım içindi. 4seasoons olsa kaygıda olmazdı emin olun. Kış gelsin diye iple çekiyorum lastiğin performansını görmek için.

Savaş Abi 4 mevsim denilen ve lastik üzerinde dağ içerisinde kar simgesi bulunan lastik değildir eminim senin kullandıkların.

Bu işin erbabı goodyear 4seasoons.
Michelin crosclimate'i çıkardı referans olarak 4seasoons'u gösterdi ve testlerde biz daha iyiyiz dedi.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bahadır benim kullandığı lastikler resimdeki lastiklere benziyordu, hatta dişleri daha derin ve genişti. O lastikleri önce Doğan sonra da Flash arabamda kullandım. Çekiş olan tekerlere çivili olanları, diğer tekerlere de çivisiz olanları takardım. Düz yolda hafif rampalarda karda hiç sorun çıkarmıyorlardı ama dik rampalarda etkisiz kalıyorlardı, o nedenle bagajımda mutlaka patinaj zinciri taşıyordum. Bahsettiğim garaj çıkışı alttaki resimde. O rampayı 4 mevsim denen lastikler çıkamazdı ama kış lastikleri rahat çıkıyordu.

p9jyZn.jpg
[/url][/IMG]

Bu caddeye çıkış yeri, alttan kaptırınca sorun olmuyordu
D9ELVl.jpg
[/url][/IMG]

Garaj çıkışı
LE2JoJ.jpg
[/url][/IMG]

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Savaş abi bende reno aracımda çivili lastik kullandım uzun zaman elmadağ bilirsin kar kış buz demeden gidip geldim. Sonra Opel aldım buna da petlas kar latikleri aldım ama başıma bela oldu. Şimdi altında olan godyer var yazlık yeminle kış lastiklerinden daha sağlam yapışıyor yere bundan sonra kış lastiklerini kullanmayacağım zaten sürekli de bilmiyorum araca zincir var eğer uzun yola çıkar isem zinciri alırım yanıma bu dört mevsim lastikleri konusunda ise kaliteli markanın kendini kanıtlamış markanın bence bu ürünleri alınır diye düşünüyorum. Eğer lastiklerim bitik olsa alırdım en azından içimde kalmazdı. :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Nadir bir takım Michelin alpinlerden al, bir kış kullan ondan sonra tekrar durum değerlendirmesi yapalım, petlasın kış lastiğini kullanmadım ama nedense petla ürünleri alacağım en son lastiklerden biri olur (bir süre yazlık petlas kullandım, yol konforu az yol sesi çoktu, lastikler yeni alındığı için frende, virajda ve ıslak zeminde güvenli buldum).

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Beyler, bilmedigim için soruyorum, 4 mevsim lastikler kis lastigi mevzuatina uygun mu? Yani kis lastigi kullanmak zorunda oldugumuz sehirlerarasi yollarda bu 4 mevsim lastik kabul goruyor mu?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Binek araçlarda şu an için kış lastiği zorunlu değil, ağır vasıta ve ticari araçlarda kış lastiği ya da (M+S) logolu lastikler zorunlu diye biliyorum.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Binek araçlarda şu an için kış lastiği zorunlu değil, ağır vasıta ve ticari araçlarda kış lastiği ya da (M+S) logolu lastikler zorunlu diye biliyorum.

Savaş abi bazı illerde (kışın soğuk geçtiği) polis binek araçlara da bu uygulamayı yapıyor , il il listesi var ve ıspartada o iller arasında , beni gectıgımız kış polis durdurdu ve özellikle lastiklerime baktı.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Savaş abi bazı illerde (kışın soğuk geçtiği) polis binek araçlara da bu uygulamayı yapıyor , il il listesi var ve ıspartada o iller arasında , beni gectıgımız kış polis durdurdu ve özellikle lastiklerime baktı.

Ben Ankara'da yaşarken bu tür bir zorunluluk yoktu ama kasım 15'den sonra mutlaka kışlık lastiklerimi takardım. Daha sonra İzmir'e geldim aynı uygulamaya devam ettim. Kış lastiği için kar yağması şart değil, havanın belli bir dereceye kadar soğuması yeterlidir.
Bildiğim kadarı ile binek araçlar için kış lastiği zorunluluğu ile ilgili yasa henüz çıkmadı ama kar yağdığında veya buz olduğunda araçları polislerin kontrol etmesi hatta trafiğe çıkmasını engellemesi görevi dahilinde olan bir uygulamadır. Aynı şekilde aşırı kar yağışı olacağı zaman valilik emri ile kış lastiği kontrolü yapılabiliyor.
Bir keresinde kontrol yapan polis bana "ileride aşırı kar yağışı ve buzlanma var zincir takmazsanız sizi yola çıkarmam" dedi. Ben de "aracımda kış lastikleri var, zincir takmam şart mı dedim" o da şart olduğunu söyleyince mecbur zincir taktım. Adamın haklı olduğunu yola devam edince anladım. Normal şartlarda 8 saatte gittiğim yolu o gün 16 saatte gidebilmiştim.
Herşeyden evvel bu tür güvenlik uygulamaları/tedbirleri bizler içindir, kendimiz ve araçlarımızda bulunanların can güvenliği için başkasının bizi denetlemesi ne kadar mantıklıdır ki?

Son düzenleme: