kışın çalışmayan klima :(

maviduvar06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar; kışın klimayı hiç çalıştırmadım. şu an klima soğutmuyor ve klima açıkken önceki yıllarda duyulmayan bir vınlama sesi geliyor. ne olmuştur acaba? yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler

inal15

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınızın kullanım kılavuzunda kışın klimanın ayda bir defa en az 10-15 dk çalıştırılmasının gerektiği yazmaktadır. Büyük bir ihtimalle klimanın gazı bitmiştir. Kaputu açın klima kompresörünü kontrol edin.Gazı bitmişse kompresör birkaç dakika çalışır ve durur. Ya da gaz dolum ağzına bir tornavida yardımıyla bastırın gaz çıkışı yoksa gazın bittiğini bu şekilde de anlarsınız.

maviduvar06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınızın kullanım kılavuzunda kışın klimanın ayda bir defa en az 10-15 dk çalıştırılmasının gerektiği yazmaktadır. Büyük bir ihtimalle klimanın gazı bitmiştir. Kaputu açın klima kompresörünü kontrol edin.Gazı bitmişse kompresör birkaç dakika çalışır ve durur. Ya da gaz dolum ağzına bir tornavida yardımıyla bastırın gaz çıkışı yoksa gazın bittiğini bu şekilde de anlarsınız.

ilginiz için teşekkürler. peki klimanın vınlayarak çalışması gazın bitmesi ile mi ilgilidir.

inal15

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilginiz için teşekkürler. peki klimanın vınlayarak çalışması gazın bitmesi ile mi ilgilidir.

Evet

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 22:52 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 22:48 ----------

Kışın ayda bir defa çalıştırırsanız klimanızın gazı iki yıl gider. Kullanmazsanız bir yıl ancak gider.

ksk

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
inşallh kaçak yoktur.
gaz basımı 50-100 tl arası sanayide basıyolar..

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Klimanın iki yılda gazının bittiğini bilmiyordum bunu da öğrenmiş oldum. Yalınız bu durum opellere has mı?

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sistemde kaçak yoksa, klimanın gazı bitmez. Uzun süre çalışmayınca sistemin durumuna göre gazın çökelmesi ve soğutma performansının düşmesi sorunu başgösterebilir. Bu durumda gaz yenilenir.
Ancak sağlıklı bir sistemde, kış da olsa arada bir çalıştırarak devirdaim etmesi sağlanırsa rutin bakım ve temizlik dışında birşey gerekmez.

maviduvar06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sistemde kaçak yoksa, klimanın gazı bitmez. Uzun süre çalışmayınca sistemin durumuna göre gazın çökelmesi ve soğutma performansının düşmesi sorunu başgösterebilir. Bu durumda gaz yenilenir.
Ancak sağlıklı bir sistemde, kış da olsa arada bir çalıştırarak devirdaim etmesi sağlanırsa rutin bakım ve temizlik dışında birşey gerekmez.

sorun şöyle başladı. aracım geçenlerde p1482 arıza kodu verdi (role 2 seviyesi düşük anlamına geliyormuş.) sanayide roleleri takıp çıkardılar ve bu arada klima devreye girmiyor dediler. klima gazına baktılar ve gaz iyi dediler. beyinden şüphelendiler ama kurcalatmadım. daha sonra araç arıza kodu vermedi ama klima soğutmuyor. klima gazını 2-3 sene önce koydurdum ve bu kış hiç çalıştırmadım. size göre sorun klima gazı mıdır? inşallah gazı tamamlayınca soğutmaya başlar diye dua ediyorum şu an

inal15

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2-3 sene önce konulan ve kullanılmayan klimada gaz mı kalır. Bazı ustalar maalesef böyle kendi beyinleri çalışmaz hemen aracın beynine müdahele etmeye çalışırlar.

maviduvar06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2-3 sene önce konulan ve kullanılmayan klimada gaz mı kalır. Bazı ustalar maalesef böyle kendi beyinleri çalışmaz hemen aracın beynine müdahele etmeye çalışırlar.

klimayı 2-3 senedir kullanmıyor değilim. gazı 2-3 sene önce koydurdum gazı. geçen yaz kullandım. eylül ayına kadar sadece 7-8 aydır klimayı açmadım hiç :)
sizce sorun gazda mıdır?