Klima Açık Rolantide Akü Bitermi

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar geçtiğimiz pazar günü öğleden sonra bir yakınımızın sünnet düğünü konvoyuna katılacaktım. Konvoyu beklerken havanın çok sıcak olmasından dolayı eşim ve bebeğimizin serin serin araç içinde beklemesi için park halinde rolantide klimayı açık bırakıp araçtan indim. Dışarıda ne kadar kaldığımı yada aracın bu şekilde tam olarak ne kadar çalıştığını bilmiyorum. Tahminen 30 ila 45 dakika arası. Araca döndüğümde ilk olarak vantilatör fanının arasıra kesildiğini fark ettim. Belirli aralıklarla üflemeyi kesiyor birkaç saniye sonra tekrar devreye giriyordu ne olduğunu anlamaya çalışırken göstergelerde esp ışığının yandığını anahtar ışığının çıktığını görünce hemen anladım elektrik sorunu olduğunu. Hemen söyleyim ilk baktığım şarj lambası oldu ama yanmıyordu. Hemen stop ettim tekrar marşa bastım kimsecikler yok göstergeler dahi sönüyor.
Bir hafta öncesi şarj bilyaları drğişti ses yapıyordu riske girmedim. Takviye ile çalıştırdım yaklaşık 45 km lik yoldan sonra marş normale döndü. Ertesi günü yapılan kontrolde aküde sorun görünmüyor şarj dinamosu 13.1 ile 13.2 arası şarz gösteriyor hemen hatırlatayım akü tamamen boşalmış olduğu için aküden yapılan bu kontrol normalmiş. Şimdi üzerinde farklı bir akü var bir hafta deneyeceğiz. Aracım Astra H 1.3 CDTI 2011 model. Akü orjinal üzerinde gelen akü ayrıca şarj dinamosunun da 60 amper olduğunu öğrenince gülmekten kendimi alamadığımıda belirteyim galiba marelli markaydı orjinali yani.
Böyle birşey yaşayan varmı bu normalmi ne yapmam gerekir yorumlarınızı bekliyorum. Detaylı yazmaya çalıştım çözüm için dahada detaylandırabilirim teşekkürler

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
ben 1.7 aracımda 75 amper kullanıyorum tavsiye ederim

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Değiştirirsem yükselteceğim

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu durumdan dolayı, herkes kışın akü sorunu yaşarken ben yazın akü bitiriyorum.
Şehir içi klima açıkken, iç fan çalışıyor, radyatörde 2 fan çalışıyor, teyp çalışıyor birde gündüzde farları yakıyor(dum) bu sebeplerden dolayı şarj dinamosu şehir içi dur kalklarda yetişemiyormuş ve aküyü bitiriyor.
Artık gideceğim yere yaklaşınca kompresörü devreden çıkarıyorum...Şu an daha iyi...

badwet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Normalde şarj voltajının 13,8-14.4 volt arasında olması lazım farlar veya diğer akım çeken yükler açıkken bu voltaj biraz düşebilir. Benim aracımda klima açıkken bile radyonun ekranından şarj voltajını açtığımda 13.9 voltun altına düştüğünü görmedim Alternatörünüzü kontrol ettirin.Ayrıca elektrikçinizi değiştirin bence.

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Dolu aküde 14 üstü değer veriyor. Şuan takipteyim bakalım ne yapacak. Gizli menüden mi görüyorsunuz voltajı

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
klima açıkken şarjınız en az rolantide 13.5 olmalı. daha aşağıdaki değer aküyü sömürür malesef. kayış şase kablo bağlantıları şarj dinamosu kontrolü yapılmalı...

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
klima açıkken şarjınız en az rolantide 13.5 olmalı. daha aşağıdaki değer aküyü sömürür malesef. kayış şase kablo bağlantıları şarj dinamosu kontrolü yapılmalı...
Ewet yarın söküp yeniden elden geçireceğiz. Seyir halinde en yüksek çok nadir 3.8 oluyor genelde 3 civarı rolantide 12 li değerlerde. Isınınca biraz yükseliyor. Söküp teste sokacağız. Sonucu yine paylaşacağım

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun. Orjinal akü gene iyi gitmiş. Benim Corsanın orj. GM aküsü 3.5-4 yıl anca gitti. Hiç olmadık beklenmedik bir zamanda bitiyor meret. Bu arada bendeki akü 50A idi ve 60A aldım. Şarj dinamosu kaldırdıkça yüksek amperli alın bence, yeri geniş zaten.

badwet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2006 model aracımın aküsünü 2013 senesinde değiştirmiştim orjinal aküsü 60a varta idi 72 a akü ile değiştirdim dizel araçta amperin yüksek olması faydanıza.