Klima açıkken rolanti sorunu...

volkaninan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün uzun zamandan sonra klimayı açtım. Normal gibi görünüyordu. Araba biraz çekişten düştü. Sonra dur kalk yaparken araba teklemeye başladı. Sonra durdum. Araba nerdeyse stop edecek gibi oluyor göstergeler yanıp sönüyor. Klimayı kapattım. Sonra sanki arabam çekişten düştü. Zor gidiyormuş gibi geldi bana. Sebebini bilen yada böyle bi şeyle karşılaşan arkadaşlar lütfen yardımcı olun.

melihoral

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Büyük Ihtimalle Beyne Giden Kablo Eskimiş Stop Edecek Gibi Oluyorsa çünkü Klayi çaliştirdiğin Zaman Araca Aşiri Yük Biniyor Araban Kaç Motor Tech 2 Ile çözerler

volkaninan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Büyük Ihtimalle Beyne Giden Kablo Eskimiş Stop Edecek Gibi Oluyorsa çünkü Klayi çaliştirdiğin Zaman Araca Aşiri Yük Biniyor Araban Kaç Motor Tech 2 Ile çözerler

Arabam 1.6 16V Astra G. 6 aydır falan bende. İlk aldığım zamanlar böyle bi şey olmamıştı. Bugün ilk defa açtım çok uzun zamandır ve böyle yaptı. Styop edecek gibi oluyor ama rolanti çok düştüğü için öyle oluyor.

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor bayılmasını önlemek için sistem kullanılıyor ...motor soğukken klima açıkken rölanti devri düşer zaten...klima kompresörü yaklaşık 5 ila 8 bg çekiyor motorun gücünden çalıyor yani.çekiş düşer ...klimanız otomatik regüleliyse motor soğukken klimanın tuşuna dahi bassanız devreye girer ve sonrasnda devreden çıkar...normal klima sisteminiz varsa rölantide motorjigle görevini yaparak motorun devrini yükseltir böylece motor bayılmaz... uzun süre klimayı açmadıysanız size sorunlu gelebilir sistem ancak klima açıkken bariz bir çekiş düşüklüğü olur...saygılar...

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
klima çekişi düşürür ve kalkışlarda yeterince gaza basmazsanız da tekler bunlar normal ama rölantide aracın duracak gibi olması kötü çalışması normal değil. klima motorunun rulmanında sorun olabilir gibi geldi bana yani rulmanın ömrü bittiyse çok kasıyor olabilir aracı. servise gidip göstermeniz gerekecek.

eyup01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün uzun zamandan sonra klimayı açtım. Normal gibi görünüyordu. Araba biraz çekişten düştü. Sonra dur kalk yaparken araba teklemeye başladı. Sonra durdum. Araba nerdeyse stop edecek gibi oluyor göstergeler yanıp sönüyor. Klimayı kapattım. Sonra sanki arabam çekişten düştü. Zor gidiyormuş gibi geldi bana. Sebebini bilen yada böyle bi şeyle karşılaşan arkadaşlar lütfen yardımcı olun.

Arkadaş klimalı arabalarda klima vakkumu olur rölantide klimayı açtığın zaman bu, klima vakkumu klimanın motordan çaldığı güce göre rölantiyi yükseltir ve düzenler. Büyük ihtimalle sorun klima vakkumundadır oto klimacıları bu sorunu halleder. Kolay gelsin.
:good: :good: :good:

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yolda gıderken teklemesının tüklemesini klimayla alakası felan yok senın sıkıntında egr. cunkı hem tekledır motoru hemde cekısı dususurur hemde o an durunca stop eder yada etmeye yakın bı halı vardır.

volkaninan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler arkadaşlar. Bu sabah daha motor ısınmadan tekrar açtım klimayı ama dünkü gibi olmadı. Ben en iyisi bi servis yapayım yakın bi zamanda. Soruın neymi bakalım. Hepinize tekrar teşekkürler.

yılmaz85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
uzun zamandan sonra çalıştırdıysan normal olabilir bence yinede en iyisini ustalar bilir

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler arkadaşlar. Bu sabah daha motor ısınmadan tekrar açtım klimayı ama dünkü gibi olmadı. Ben en iyisi bi servis yapayım yakın bi zamanda. Soruın neymi bakalım. Hepinize tekrar teşekkürler.

sonucu buraya yazarsanız benzer problem yaşayanlar faydalanır. bekliyoruz yani olayın akıbetini, teşekkür edip kaçmak yok :)