Kredi Kartı Üyelik Ücretleri.??

serkan-g

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkes bilinçli değil kimi insan bilmediğinden kimi ilgisizliğinden kimi de parası çok olduğundan ödüyor bu meblayı.benim bi arkadaş var mesela para çok gibi adamda.extreye baktığını bile bilmem direk yatırır.böyle tiplerden bankalar neler kazanıyor bilseniz. bizim gibi iade isteyenlr inanın devede kulak kalır.

ayrıca banka ve kredi kartı müptelalığına Allah kimseyi düşürmesin.gelire göre gider dengesi hayata sıhhatli devam etmek için şarttır.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sonuçta bankaların asıl iş kolu kamu hizmeti değil ticari faaliyetlerdir. Bu işin kaymağını gören devlet bile banka kurmadı mı? Devlet bankaları bile bu ücretleri almıyor mu? İmkanın olsa ben de banka kurar bu kervana katılırım. Bankalar alehine yorum yapan arkadaşlar ellerini vicdanlarına koysunlar, kendileri banka sahibi/hissedarı/çalışanı olsalar gene aynı yorumları yaparlar mı?

Bir esnaftan mal almaya gidiyorsun, fiyat pahalı bulup almaktan vaz geçince satıcı hemen fiyatta indirime gitmiyor mu? Maden malını daha ucuza verebiyor o zaman ilk önce neden fazla fiyat çekiyor diye esnafı ilgili mercilere şikayet edebiliyormuyuz? Ben esnaf olmadığım için ticaretten fazla anlamam ama ticaretin ana mantığının para kazanmak olduğunu biliyorum, ne kadar fazla para kazansam benim için iyidir, ayrıca alışverişlerde pazarlık sünnettir diye esnafla pazarlığa oturmuyormuyuz?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
herkes bilinçli değil kimi insan bilmediğinden kimi ilgisizliğinden kimi de parası çok olduğundan ödüyor bu meblayı.benim bi arkadaş var mesela para çok gibi adamda.extreye baktığını bile bilmem direk yatırır.böyle tiplerden bankalar neler kazanıyor bilseniz. bizim gibi iade isteyenlr inanın devede kulak kalır.................
Dediğin çok doğru, bilinçsiz kredi kartı kullanımlar bankaların en sevdiği müşteri grubudur, bu durum tıpkı etikete bakmadan alışveriş yapmaya benzer. Bütün kredi kartlarımızın ekstreleri ile slipleri tek tek kontrol edilip zımbalanmadan kaldırılmaz, neredeyse ilk kredi kartımızın ekstreleri bile duruyor. Şimdiye kadar bir kazıklanma olayımız olmadı ama bir tane harcamamız yıllardır işleme girmedi. Çok uğraştık ama ödeme işlemi gerçekleşmedi. Banka ödeme emri olmadan para alamam, iş yeri bizim kayıtlarımızda böyle bir slip yok dedi. Meblağ çok büyük değil di ama sonuçta biz o malı aldık ve parasını ödeyemedik, bir süre bekledikten sonra malın bedelini başka bir yere kullandık, inşallah yerini bulmuştur.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bendede card finans var e-ekstre alıyorum bi baktım ekstrede kart ücreti 45 tl falan yazıyor çıldırdım hemen bankaya gidip konuştum kadın imzaladığınız sözleşmede bu maddeler yer alıyor dedi hiç sallamaz bi tavır takındı bana karşı bende kartı alırken internetten başvurmuştum sonra telefonla arayıp bilgilerimi aldılar kartı eve göndermişler aktif ileti diye bir kargoyla.tabi adam beni 3 gün evde yakalayamayınca kartı evdekilere bırakmışlar sözleşmeyide herhangi bir bankada imzalasın demişler :D bende ne gittim sözleşme imzaladım ne birşey o yüzden sadece internet bankacılığı kullanamıyorum. sonra müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım ordaki bayanda tuttu imzaladığınız sözleşmede kart ücreti yazıyor dedi bende sözleşme imzalamadığımı söyledim o zaman gidin dilekçe verin dedi gittik dilekçe döşedik babamla5 gün sonra telefonuma mesaj göndererek ücreti iptal ettiklerini yazdılar :D

yapı kredide babama aynı kıllığı yaptılar babamın umrunda değil adamda bütün bankaların kartı var limitleri zaten uçuk aldığı maaşın 20 katı :) eniştesi araba aldı galerinin birinden kartla :D bi dilekçe yazmış işte yıllık 3 bin tl mi ne harcama yapın demişler babamda yapmıyorum ve borçlarımı 1 saate kapatıp kartı iptal ediyorum deyince anında u dönüşü yapmışlar ve para hesaba geri dönmüş :)

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Peki, kredi kartının bilinçli kullanımı ne gibi yararlar sağlıyor insana?

Ben de uzun süre bilinçli bir biçimde Savaş abinin örneklediği gibi kredi kartı kullandım. Herhangi bir yararını görmedim. Hatta dönem sonunu hesapla, borç öde falan bir sürü işle kafam meşgul oldu durdu. Sonunda tekrar para ile alışverişe döndüm. Kredi kartının bana bir artısı yok ki... Hatta para ile yaptığım alışverişlerde çoğu kez %10 civarında bir indirim yaptırıyorum. Esnafın da işine geliyor benim de. Kredi kartına ısınamıyorum bu yüzden. Ha şu olur, çok zenginsinizdir. Günlük binlerce lira harcarsınız üstünüzde taşımak istemezsiniz. Buna tamam ama benim gibi bir gariban için kredi kartı, taksitlerde kullanmaktan öteye gitmiyor. :)

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki, kredi kartının bilinçli kullanımı ne gibi yararlar sağlıyor insana?

Ben de uzun süre bilinçli bir biçimde Savaş abinin örneklediği gibi kredi kartı kullandım. Herhangi bir yararını görmedim. Hatta dönem sonunu hesapla, borç öde falan bir sürü işle kafam meşgul oldu durdu. Sonunda tekrar para ile alışverişe döndüm. Kredi kartının bana bir artısı yok ki... Hatta para ile yaptığım alışverişlerde çoğu kez %10 civarında bir indirim yaptırıyorum. Esnafın da işine geliyor benim de. Kredi kartına ısınamıyorum bu yüzden. Ha şu olur, çok zenginsinizdir. Günlük binlerce lira harcarsınız üstünüzde taşımak istemezsiniz. Buna tamam ama benim gibi bir gariban için kredi kartı, taksitlerde kullanmaktan öteye gitmiyor. :)

Haklısınız , birde ınternet uzerınden alısverıslerde işe yarıyor ..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Kredi kartının birkaç faydası var. En önemlisi kredi kartı ile yapılan alışverişlerde esnaf istemesede fiş kesmek zorunda kaldığı için ekonomi kayıt altına alınmış oluyor. Yıllarca zarar ettiğini beyan eden yerler artık zarar ettik diyemiyorlar. Taksitli alışverişlerde senet gibi anlamsız değerli kağıtlar ortadan kalkıyor, esnaf veya senet alan kişiler param vadesinde ödenecek mi diye korkulu rüyalar görmüyor. Cüzdanda gereğinden fazla nakit para taşıma derdi olmuyor dolayısı ile kayıp riski azalıyor, verdiği bonuslar paraya çevrilebiliyor, en önemlisi limitini bilenleri namerde muhtaç etmiyor.

DamnedsouL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abilerim ben son sınıf hukuktayım türkiyede kaymakamlıklarda valiliklerde bulunan tüketici hakem heyetine gittiğiniz zaman oradaki yetkililere işlemleri başlatıyorsunuz onlar sizin yerinize bankadan tahilatını yapıyorlar sadece kredi kartı değil vadesiz hesaplarınızdada aylık 5 tl yada senelik 45 - 50 tl civarında bir hesap işletim ücreti adı altında para kesilir onuda takip edin bunlar bankacılık ve ticaret kanununa aykırı olan maddeler zaten anayasal olarak kişiye sıkı bağlı hakkın ihlalidir bunlar almaları kanunen yasaktır. ayrıca size şu kadar otomatik ödeme su kadar alışveriş yapın kesmeyelim derlerse sizde o zaman tüketici hakem heyetine aynı teklifi iletin diyerek bankadan ayrılın. kesilen ücretleri geri alma hakkınız sadece bulundugunuz yıl icinde geçerlidir.1 oca 00.00 dan 31 aralık 23.59 a kadar ki zamanlarda gecerlidir ve coğu banka çakallık için aralık ayının son 2 3 iş gününde bu ücreti eşin alırlar sene devredince isteme hakkınız doğmaz o yüzden bu işlemleri bu zamanlarda dikkatli kontrol etmenizi rica ederim.

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kredi kartının birkaç faydası var. En önemlisi kredi kartı ile yapılan alışverişlerde esnaf istemesede fiş kesmek zorunda kaldığı için ekonomi kayıt altına alınmış oluyor. Yıllarca zarar ettiğini beyan eden yerler artık zarar ettik diyemiyorlar. Taksitli alışverişlerde senet gibi anlamsız değerli kağıtlar ortadan kalkıyor, esnaf veya senet alan kişiler param vadesinde ödenecek mi diye korkulu rüyalar görmüyor. Cüzdanda gereğinden fazla nakit para taşıma derdi olmuyor dolayısı ile kayıp riski azalıyor, verdiği bonuslar paraya çevrilebiliyor, en önemlisi limitini bilenleri namerde muhtaç etmiyor.

ilave olarak, alışverişlerimi aynı kartla yaparak o an itibarı ile ne harcamışım, planladıgım miktara göre neredeyim görebiliyorum, nereye ne kadar harcadıgım ay sonunda liste halinde elime geliyor, kayıt olarak saklıyorum.
Taksitle bir ürün/hizmet alacaksanız ,senet sepet, git öde yatır vs derdi olmuyor,bugune kadar (ödemeyi unuttugum 1-2 kere hariç kredi kartını hep vaktinde yatırdım, alışverişlerimi de bu sayede kontrol altında tuttum, puanları da hediye oldu

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2009 yılından sonra bankalar yeni kredi kartı sözleşmelerine bu aidat maddesini eklemişler eğer kart bu yıldan öncesi bir sözleşme ile alınmışsa geçmiş yıllarda kesilen ücretleri faizle yatırmak zorundalar 2009 sonrası sözleşme ile sorun çıkarılıyor ancak müşteri kaybetme adına yatırma durumları var
Yapılması gerekenler..

1-İlk önce bankanın genel müdürlüğüne kesilen ücretın ödenmesine dair dilekçe gönderılır. Dilekçede kartın kullanımından ıtıbaren kesilen aıdatların extresi de istenir. (30 iş günü beklenır) iadeli taahütlü posta veya fax

Cevap olumsuz veya cevap verilmezse

2-Tuketici hakem heyetıne bir dilekçe ile basvuru yapılır bankanın yolladığı extrelerdeki kesıntıler ve olumsuz cevapları belgelenır yada söz konusu zamanda cevap verilmediği seklınde hatta o yıla ait kart sözlesmeniz de eklenebılır kararı kolaylastıracaktır.

Sonuç olumlu ise heyet kararı banka genel mudurluğune gönderilir.
Dilekçe linki
http://www.tuketiciler.org/?com=files.read&ID=12&pID=87