Led'li Park Lambası Yapımı

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar kolay gelsin ilk önce.
Bende 98 astra gls sedan var.
ben ledli sistemi sis farına uygulama işlemini yaptım.

Ama şöyle bir sorun cıkıyor. Bu kasada sis ler dikdörgen seklinde oldugu için ben 25 adet led kullandım. 25 adet Led in 12V kaldırabileceğini düşünüp o hayalle sis farını mahvederek ledleri taktım. VE bir cozurdama duman geldi :D 25 adet led 12voltu kaldıramadı.....

SİZLERE TAVSİYEM EN FAZLA 5KOHM LUK BİR DİRENC TAKVİYESİ YAPMANIZ.
EGER SAYIYI 25TEN FAZLA YAPARSANIZ ONA GÖRE DİRENÇ DEGERİNİ DÜŞÜRÜRSÜNÜZ....

KESİNLİKLE DİRENÇ KULLANMANIZI TAVSİYE EDİYORUM.

[PARALEL BAGLANTI YAPACAKSINIZ BUNU UNUTMAYIN]12 volt için 5k lık bir direnç aşırı fazla.Ledler verdikleri renklere göre çalışma voltajlarıda değişir.Normal çalışma voltajları 1.5 ile 2.5 arasıdır bunu katologlarda detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.Biz 4 ledi seri bağladığımızda aracın tesisatında çalışma anında 13-14 volt arası bi gerilim oluşur buda led başına düşen normal voltajın üstündedir bu sebepten dolayı bazen bu ledler patlayabilir genelde dışarda satılan ledli parklar çabuk keser.4lü seri gruba 100 ohmluk bir direnç bu sorunu çözebilir....25 adet ledi ve hatta daha fazlasını bağlasanızda bi sıkıntı olmaz ikşer gruplar halinde seri peşlerine 220 ohm luk bir direnç bağlansa da olur bence.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
paralel yapıp tek direnç işi çözer seride ışık şiddetinde eşitlik olmayabilir.ama h7 miydi ne sis farı ampulü, yaptığımız bu ledleri o sis farının içine nasıl sokacaz camını sökmektense bırakırım öyle sarı sarı yansın