LPG Karşıtı Olanlar

fleet14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yok ben başka bir şey yazdım siz başka bir şey, benden alıntı yapıp nadir beye cevap , var olan garanti verecek tek usta olmadı twinport motora. siz gidin garantili twinport montajı yapacak bayii bulun onu paylaşın yoksa bear git gel 1000 km yol yaptım allaha şükür adam tek tek açıkladı, bugün arıza lambası olmadan rahat rahat biniyorum. MOCAN otogazdır bayinin adı... Tr deki en iyiler ankara da zaten. Ben montajımı yaptıralı çok oldu allah şükür, bir yeri aramaya i
Ayrıca bende 2a mühendisliğe telefon açtığımda onlarda aynen ankara daki ilgili bayii önermişlerdi..:cool:
Motor tek noktali 8v, kara duzen. Ana bayiye gitmis, BRC ile tekrar konusmasinda fayda var.Duydugum kara duzende en kalitelisi Aldesa.

Mocani duymustur herhalde. Sikayetvar.com da Atiker sikayeti kadar olmasa da BRC sikayeti var.

Ben olsam sirali LPG taktirirdim, daha emniyetli, ve performansli.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Arkadaşlar çevre konusunda bir yasa var. Ama bu yasa uygulanmıyor. En basit örnek eksoz muayenesi yapılmaması durumunda araca 750 TL kadar bir ceza kesilmesi gerek. Geçenlerde sadece bir haberde bu cezayı okudum... durum böyle olunca da çevre hak getire oluyor. Vatandaş da haklı adamın cep çevresindeki delik kocaman olunca oda ne yapacağını şaşırmakta. Bizler yine iyi günleri görüyoruz bizden sonra ki nesillere hiç bir şey kalmayacak bundan adınız kadar emin olun. Büyük şehirlerde kanser alıp başını zaten gidecek yediklerimiz içtiklerimiz aldığımız nefes zaten kanser.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
valla frekanslar farklı bizim, karasını beyazını bilmiyorum... BRC veya Atiker karşılaştırmasına girerse boyut o zaman işler karışır zaten.

Ben nadir abinin yerinde olsam bu kadar kötü durumda iken o LPG yi komple söktürürdüm, bir daha taktırmazdım...

Motor tek noktali 8v, kara duzen. Ana bayiye gitmis, BRC ile tekrar konusmasinda fayda var.Duydugum kara duzende en kalitelisi Aldesa.

Mocani duymustur herhalde. Sikayetvar.com da Atiker sikayeti kadar olmasa da BRC sikayeti var.

Ben olsam sirali LPG taktirirdim, daha emniyetli, ve performansli.

diğer mesajlardki Tüm çevreci yazıları okudum, ben LPG yi çevreci özelliklerinden dolayı kullanmıyorum, aracın motoru kurumsuz kalacakmış diye kullanmıyorum, dürüst olmak gerekli sadece daha ucuz yani %35 kar elde ediyorum sebebi budur. Sonuçta arabam arıza yapmasın diye EGR yi de körlüyorum, 3 kurul paramız var onuda vergiye ve parçacıya ödemekten bıktım...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
z
Lpg kullanmak icin yatirim yapiyoruz, iyi bir yatirim hem daha ekonomik hem de cevreci olabilir. Lpg ile karsilastirdiginiz seyler esdeger degil. Deseniz, biraz daha para verip compressed natural gas (dogal gaz) yaktirin, o daha cevreci, yakiti daha ucuz. Devletin gorevi cevreyi korumak icin gerekli yasal, ekonomik ve kolluk gucunu kullanmak olmali. Maalesef su anda LPGde tesvik Avrupanin gerisinde, ama halkimiz dunyadaki tuketimin %25ini yapiyor. Milletimiz bu konuda devletimizden ileri. Ne kadar gurur duysak azdir.

Amacımız çevre bilinci ise o zaman neden LPG ile karsılaştırdığım şeyler eşdeğer olmasın? Aracımda LPG kullanıyorum diye çevreci olmam ki? Çevreci olmak bir bütünlüğü kapsar. Yollara sigara izmariti veya çöp atmamak bile çevrecilik değil midir? Ayrıca çevreci olmak için illa kolluk kuvvetine ihtiyaç duyarsak yandık demektir, zira bunun en basit şekilde anlamı şu olur; denetim varsa yasalara uyarım denetleyen yoksa kendi yasalarımı uygularım :(.

"Maalesef su anda LPGde tesvik Avrupanin gerisinde, ama halkimiz dunyadaki tuketimin %25ini yapiyor" rakamlar nereden alındı bilmiyorum, o nedenle bu iddiaya yanıt veremem ama bildiğim bir şey var o da devletimizden daha ileri olan aynı halk parasızlık nedeniyle kışın dünyanın en kötü yakıtları ile ısınmaya çalışıyor.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
v...............diğer mesajlardki Tüm çevreci yazıları okudum, ben LPG yi çevreci özelliklerinden dolayı kullanmıyorum, aracın motoru kurumsuz kalacakmış diye kullanmıyorum, dürüst olmak gerekli sadece daha ucuz yani %35 kar elde ediyorum sebebi budur. Sonuçta arabam arıza yapmasın diye EGR yi de körlüyorum, 3 kurul paramız var onuda vergiye ve parçacıya ödemekten bıktım...

Samimi itirafın için kutlarım :alkis::alkis::alkis:.

fleet14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
http://mobile.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=54590967&p=1#5459096

Amacımız çevre bilinci ise o zaman neden LPG ile karsılaştırdığım şeyler eşdeğer olmasın? Aracımda LPG kullanıyorum diye çevreci olmam ki? Çevreci olmak bir bütünlüğü kapsar. Yollara sigara izmariti veya çöp atmamak bile çevrecilik değil midir? Ayrıca çevreci olmak için illa kolluk kuvvetine ihtiyaç duyarsak yandık demektir, zira bunun en basit şekilde anlamı şu olur; denetim varsa yasalara uyarım denetleyen yoksa kendi yasalarımı uygularım :(.

"Maalesef su anda LPGde tesvik Avrupanin gerisinde, ama halkimiz dunyadaki tuketimin %25ini yapiyor" rakamlar nereden alındı bilmiyorum, o nedenle bu iddiaya yanıt veremem ama bildiğim bir şey var o da devletimizden daha ileri olan aynı halk parasızlık nedeniyle kışın dünyanın en kötü yakıtları ile ısınmaya çalışıyor.

savas agabey,
cevre bilinci derken soludugumuz hava ile baska bir seyi bir tutma. Insan havasiz en fazla bir kac dakika yasayabilir. Soldugumuz hava bu kadar kirli iken cop atmasan ne yazar. Sen her kmde 200 gram CO2 cop atiyorsun, LPGli araba %10 daha az zararli atik yapiyor.
Dizel araba az CO2 atiyor ama NOx, ve partikul yanmamis karbon saliyor. Kanserojen, ve cok zararli solunum yollarini tahris ediyor. Ufacik cocuklar nefes alamiyorlar. Kortizon tedavisi, bilimum ilaclar almak zorundalar. Belki bilmiyordunuz, artik ogrendikten sonra hala dizel diyorsaniz o sizin tercihiniz.

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sokağa atılan çöpler sadece katı atıklardan oluşmaz. Metan gazının nerelerde yoğun olduğu bellidir. Neden soluduğum havayı yabana atayım ki? Ben çöpün, sıvı atıkların yanında son günlerde parasızlık nedeniyle daha sık kullanılmaya başlanan adi kömürlerden de bahsediyorum. Ayrıca ben Ankara'da 40 seneden fazla yaşadığım, hava kirliliğinin en yoğun olduğu yıllarda Ankara'da gece okuluna gidiyordum, okula gidip gelirken kaşkolu ağzımıza birkaç kere sarardık, o zamanki kirliliğin yanında şimdiki kirliliğin adı bile olmaz. Dikkat edersen ben şimdiye kadar LPG'nin çevreci olmadığına dair tek bir kelime yazmadım. Kimseyi de neden LPG kullanıyorsunuz diye de eleştirmiyorum. Herkesin kesesi kendisinedir. Ben sadece şunu diyorum; LPG kullananların % 99'u LPG yi çevreci olduğu için değil, ucuz olduğu için tercih ediyor. Yakıt kalitesi konusunda gelişmiş ülkeler bizim sandığımız gibi boş durmuyorlar, yıllar sonra kurşunun insan bedenine çok zararlı olduğunu görünce kalktılar kurşunsuz benzini ürettiler. Keşke bu işlere daha da ağırlık verseler.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bugün tatil diye köye gideyim dedim neyse çıktım yola Kırıkkale yi geçtim keskin e geldim yine yaptı yapacağını bu lpg arabanın buji kabloları kaçırmaya başladı ve kablo ve bobini alalı sadece bir yıl olmadı bile ve yolda kaldım bu lpg yedi naneyi bildim için yedek bobin ve buji kablosu vardı çıkardım kabloyu değiştirdim ve köye geldim bir daha lpg pisi işine bulaşırsam bende adam değilim resmen arabadan soğudum arkadaş her yıl buji kablosu almaktan arabanın bagajı kablo çöplüğüne döndü kimse demesin ki kaliteli alacaksın en kalite hangisi ise onu alıyorum yakında kablo resimlerini ekleyeceğim resmen kömür oluyor bıktım valla hatta arabayı atayım daireye gidip benzinli bir araba alayım diye düşünmeye başladım bu kadar olur aracınızı seviyor arabamdan zevk alayım diyor iseniz lpg den uzak durun derim.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün tatil diye köye gideyim dedim neyse çıktım yola Kırıkkale yi geçtim keskin e geldim yine yaptı yapacağını bu lpg arabanın buji kabloları kaçırmaya başladı ve kablo ve bobini alalı sadece bir yıl olmadı bile ve yolda kaldım bu lpg yedi naneyi bildim için yedek bobin ve buji kablosu vardı çıkardım kabloyu değiştirdim ve köye geldim bir daha lpg pisi işine bulaşırsam bende adam değilim resmen arabadan soğudum arkadaş her yıl buji kablosu almaktan arabanın bagajı kablo çöplüğüne döndü kimse demesin ki kaliteli alacaksın en kalite hangisi ise onu alıyorum yakında kablo resimlerini ekleyeceğim resmen kömür oluyor bıktım valla hatta arabayı atayım daireye gidip benzinli bir araba alayım diye düşünmeye başladım bu kadar olur aracınızı seviyor arabamdan zevk alayım diyor iseniz lpg den uzak durun derim.

Nadir abim ,
Sinirini az çok anlıyorum (dürüst olmak gerekirse anlamıyorum) , ama şunu diyebilirim ki LPG aracın canına falan okumuyor , bu tamamen senin talihsizliğin , aynı motor ile millet sorunsuzca yüzbinlerce km yapıyor , ne güzel aracını rektefiye ettirmişsin henuz 50 bin km gibi rakamlarda diye biliyorum , git şu çok önerilen ustası iyi olan LPG cilere , kıy parana at şu arabadaki kasap işi LPG kitini , adam akıllı bi montaj yapsınlar aracına , sende rahat et bizde :)
LPG Türkiye Vergilendirme Koşullarında Kurtarıcıdır , Candır , Muhteşem Birşeydir. Hatta ben motoru daha az yorduğuna , Benzinden daha temiz bir yakıt olduğuna inanıyorum. Bugün param olsa ve araç alacak olsam , emin ol dizel almam gider benzinli alır LPG taktırırım ve bunu yaparken aklımda en ufak ,şüphe/kuşku olmaz. İyi bir usta kombinasyonu ile seni tekrardan aramızda görmek isteriz ;)

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG' li araçlarda düz yolda, yokuş çıkmada ve rölanti esnasında CO salınımı benzinli araçlara göre daha azdır. Haliyle benzinde CO salınımı daha fazla oluyor. CO salınımının fazla olması motor ömrü açısından aslında iyi birşey, şöyle ki bu tam yanmamış, eksik yanmış benzini işaret eder ve bu, yanmayan benzinin yanma odası sıcaklığının yükselmesini engeller demektir. LPG ise daha verimli ve ısıl değeri benzinden fazla olduğu için ister istemez yanma odası sıcaklığının benzine yüksek olmasına sebep olur.

Yeni nesil motorlarda verimi arttırırken, yakıt tüketimini ve emisyonları düşürmek adına özellikle hareketli parçaların daha hafif olması için çelik yerine alüminyum alaşımlı parçalar kullanılmaya başlandı.

Burada şöyle bir tezatlık çıkıyor. Benzinden açığa çıkan enerjiye göğüs gerebilen parçalar LPG' nin enerjisine göğüs geremiyor ve en başta subablar zarar görüyor. Devam edeyim; çelik ile değiştiriliyor fakat o motorun espirisi de kalmıyor o zaman. Çünkü o motor tasarlanırken çelik subaba göre değil alüminyum subaba göre tasarlanmış oluyor.

Kaliteli LPG sistemlerinde yağlama sistemi bulunur ama motordaki yağlama sistemi gibi çalışmaz. Enjektörlerden yanma odasına bir miktar yağ püskürtülerek yukarıda anlattığım eksik yanmış benzini taklit ederek yanma odasını soğutur.

Kaliteli ve usta ellerde montajlanmış bir LPG sistemi sorunsuz çalışır. Fakat uzun vadede subablara, pistonlara ve yataklara kısaca motora zarar verir. LPG' nin motora vereceği zararın açacağı masraflar, yakıttan sağlanan kardan daha az olduğu için tercih edilir. Tüketici her şekilde memnundur :)

Son olarak forumdaki çevreci yaklaşıma kendimi de dahil ederek öz eleştiri kıvamında 1-2 şey söylemek istiyorum :)

Avrupa'da car sharing denen bir olay var. Birbirine yakın yaşayan ve iş yeri yada okulu aynı güzergah üzerinde bulunan insanlar kendi araçlarıyla her gün 10' ar litre yakıt yakmaktansa, değişmeli olarak bir kişinin aracında toplanıp tek bir aracın 10 litre yakıt yakmasını sağlıyor ve bunu da toplu taşımadan her hangi bir sebepten dolayı yararlanamayan insanlar yapıyor. Yani, her zaman öncelik toplu taşıma, sonra car sharing ve son olarak kendi aracı. Bu tarz işler artık Türkiye' de bile internet üzerinden ayarlanabiliyor, firmalar her ne kadar yakıt masraflarını paylaşmak üzerine reklam yapsalar da asıl amaç doğayı korumak, bu gidişle parasını dahi versek eski haline getiremeyeceğimiz bir atmosferimiz olacak.

Bizde o kültür daha malesef oturmadı, oturacağa da benzemiyor. Trafiğe çıkıyorum, benim gibi bir sürü insan, koca arabada tek başına gidiyor. Ha LPG' li olmuş, ha benzinli olmuş, ha mazotlu olmuş, o araba 1 kişi için çalışıyor mu, çalışıyor. Salınım yapıyor mu, yapıyor. Başta kendime kızıyorum, ondan sonra benim gibi tek tabanca takılanlara kızıyorum.

Hatta artık her evde 1 araba var, maddi durumu iyi olan eşine, durumu daha da iyiyse çocuğuna da alıyor. Sabah o 2 kişi yada 3 kişi, 2 yada 3 ayrı arabayla trafiğe çıkıyor. 2' si 3'ü de LPG' li olsa kaç yazar toplamda 1 benzinli arabadan hem daha fazla yakıt tüketeceği hem de daha fazla salınım yapılacağı kesin.

Not: Bugün dolmuşa binmeye mecbur kaldım, şartlar uygun olsaydı herkes gibi arabayı çıkartacaktım.