LPG’li araç kullandığınızı sigorta firmanıza bildirin

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
LPG’li araç kullandığınızı sigorta firmanıza bildirin
lpgTürkiye’de trafikteki araçların yarısının LPG’li olduğunu belirten BRC Türkiye temsilcisi 2A Mühendislik yetkilisi Emre Deler, aracına LPG sistemi monte eden vatandaşların bu bilgiyi sigorta firmasına bildirmeleri gerektiğini söyledi.

BRC Türkiye temsilcisi 2A Mühendislik yetkilisi Emre Deler LPG’li araç sahiplerinin nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı. Deler, dikkat edilmesi gereken kuralları şu şekilde sıraladı:

“Aracına LPG sistemi monte eden vatandaşların araçlarına LPG sistemi taktırdığına dair bilgiyi sigorta firmasına bildirmeleri gerekiyor. Bildirilmediği takdirde LPG’den dolayı meydana gelebilecek herhangi bir durumda araçlar kasko kapsamı dışında kalabiliyor.

Dönüşüm sonrasında LPG’li bir aracın benzin bakımları zamanında ve aksatılmadan yapılmalıdır. En çok karşılaştığımız sorun, aracı LPG dönüşümünden sonra normal araç bakımlarını yaptırılmamasıdır.

Unutulmamalıdır ki aracın LPG’de düzgün çalışması, benzinde de düzgün çalışmasıyla mümkündür. LPG’li araçların 10 bin ila 15 bin kilometrede periyodik bakımları vardır. Bu bakımlar yetkili LPG montaj servisinde yaptırılmalıdır. Herhangi bir kaçağın fark edilmesi halinde LPG sistemi kapatılarak derhal yetkili montaj servisine gidilmelidir.
LPG tanklarının ömrü imal tarihinden itibaren 10 yıldır. İmal tarihi itibari ile ekonomik ömrü tamamlanmış tankları olan vatandaşların tanklarını yetkili bir firmada değiştirmeleri kendi can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz ediyor.

Emniyetli dolum seviyesi yüzde 80’dir. Yani tank hacminin yüzde 20’si gaz, yüzde 80’i likit LPG olmalıdır. Dolum esnasında daha fazla yakıt almak için aracın sallanması yanlıştır.

LPG ikmali kontrol altındaki istasyonlardan ve kalitesini garanti eden firmalardan yapılmalıdır. Maalesef otogaz kalitesi ülkenin her bölgesinde gerektiği şekilde denetlenemiyor. Kalitesiz otogaz, dönüşüm kitlerinin hem metal, hem de lastik aksamına zarar veriyor. LPG aldığımız istasyonlara çok dikkat etmeliyiz.”
haber.stargazete.com

Kaynak: http://www.sigortasikayeti.com.tr/2014/07/16/lpgli-arac-kullandiginizi-sigorta-firmaniza-bildirin/

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Boş işler ile boş zaman harcayana kadar bu merdiven altında bu işi yapan delme takma ustaları temizlesinler.

hoca_45

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
Ben lpg yi sürekli kaskoya işletiyorum çünkü bu mevzuyu yıllardır biliyorum sakat bir konu ...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Boş işler ile boş zaman harcayana kadar bu merdiven altında bu işi yapan delme takma ustaları temizlesinler.

Nadir sigorta mevzuatına göre araca sonradan yapılan orijinal olmayan her türlü eklentinin bildirilmesi şart. Mesela aracındaki 50 TL'lik CAR 300'ü söküp onun yerine 500 TL'lik bir teyp takarsan, aynı şekilde orijinal saç jantları söküp onların yerine 1500-2000 TL lik alaşım jant takarsan, bu jantı da faturası eşliğinde sigorta şirketine bildirmek zorundasın, yoksa herhangi bir hasar durumunda mağdur olursun :(.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nadir sigorta mevzuatına göre araca sonradan yapılan orijinal olmayan her türlü eklentinin bildirilmesi şart. Mesela aracındaki 50 TL'lik CAR 300'ü söküp onun yerine 500 TL'lik bir teyp takarsan, aynı şekilde orijinal saç jantları söküp onların yerine 1500-2000 TL lik alaşım jant takarsan, bu jantı da faturası eşliğinde sigorta şirketine bildirmek zorundasın, yoksa herhangi bir hasar durumunda mağdur olursun :(.

araçta ses sistemi var jant var dedim kaskoyu yapan sigortacıma tamam biner lira yazıyorum dedi herhangibir belge falan istemedi sakata gelirmiyiz abi?

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
zaten ruhsatta lpg işliyse sıkıntı yok. sonuçta bu işin en üst makamı trafik tescil. benim arabamda 2011 yılından bu yana lpg var. sigortam 2014 yılında. ruhsat seri numarasını giripte sigorta yapıyorlar. bi zahmet görsünler sistemlerinde arabanın lpg'li olduğunu ona göre kloz belirlesinler...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
araçta ses sistemi var jant var dedim kaskoyu yapan sigortacıma tamam biner lira yazıyorum dedi herhangibir belge falan istemedi sakata gelirmiyiz abi?

Onlara bir değer biçip poliçene yazmışlarsa sorun yaşamazsın.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 00:49 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 00:47 ----------

zaten ruhsatta lpg işliyse sıkıntı yok. sonuçta bu işin en üst makamı trafik tescil. benim arabamda 2011 yılından bu yana lpg var. sigortam 2014 yılında. ruhsat seri numarasını giripte sigorta yapıyorlar. bi zahmet görsünler sistemlerinde arabanın lpg'li olduğunu ona göre kloz belirlesinler...

Kasko yapılırken zaten ruhsat isteniyor, ruhsatta LPG kaydı olduğu sürece sorun olmamalı.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Onlara bir değer biçip poliçene yazmışlarsa sorun yaşamazsın.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 00:49 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 00:47 ----------

Kasko yapılırken zaten ruhsat isteniyor, ruhsatta LPG kaydı olduğu sürece sorun olmamalı.

trafik sigortasıda aynı şekilde yapılıyor abi. arkadaşım sigortacı. bizim arabaları hep o yapar ruhsatta lpg işliyse sıkıntı yok...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
umarım yapmıştır... Allah korusun birşey olursa paranın kalanını ondan isterim :) yada 20 adet arabanın kasko ve sigortalarını kaybeder...

Ben 52 senelik aracıma kasko yaptırırken listede aracımın modelini ve değerini bulamadılar, beyanım üzerine bir değer biçilip öyle sigorta yapıldı. Yani araca/ürüne biçilen değer mantıklı olursa sorun çıkmıyor.