Lpg taktirsam mi? Kararsizim..yardim..

falcon_78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
olmayacak birşey için değerlendirme yapılamaz.

Geçmişini bilmediğim bir aracı asla almam...

ama kullanım şartları eşit ve bakımlar yapılmış ise, km arttıkça dizele olan eğilimim artar.

Çok kısa:

Dizel motorlar dünyadaki tüm mühendislik otoritelerince daha uzun ömürlü olmaları noktasında kabul görmüştür.
Sebepleri :
1.Dizel motorlar daha ağır yüklere maruz kaldıkları için her zaman daha üst kalite malzeme ile daha dayanıklı olacak şekilde üretilirler. Bu sebeple yani kaliteli malzeme kullanıldığından pahalıdırlar.
2.Dizel yakıtının yağlayıcı özelliği sayesinde daha az aşınırlar.
3.Yanma sonucu ortaya çıkan ısı daha düşüktür.

mehmet abi senin değerli bilgilerinden yararlanıyoruz
en azından kulaktan dolma bilgiler yerine net ve kesin bilgiler veriyorsunuzzz

tekrar teşekkürler

ama soruyu soran arkadaşa kesin bir cevap verebilmiş değiliz

bu sorun benim başımda olsa ne yapardım acaba ???

aracımı sıfır aldığıma göre satarsam zarar edecem ve temiz dizel araç almam için üstüne para eklemem gerekecek bu durumda lpg takmak mantıklı geliyor ama onun dediğiniz gibi eksileri var

şçyle bir yol izlenebilinir aracımı satılığa çıkarırım 1 aylık süre zarfında satamazsam lpgyi taktırırım bu arada da uygun dizel bir araç bulursamda takas yoluna giderim
takasta da aracımın üsüne en fazla 2000 yada 3000 tl olmalıdır nedeni ise lpg kit masraflarından dolayııı

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Savaş bey konu buysa haklısınız. Bu şekilde geçmişi bilenemeyen araçların arasına dalmış oluyorsunuz. Km düşürme sanıldığından çok yaygın ve çok can yakıyor.

Aracınızın modelini (yılını) bilmiyorum ama 2008 ve önceki bir tarihe ait ise, LPG düşünün bence. Kaliteli bir sistem size iyi bir ekonomi sağlar...
Aracım 98 model, ama bagaj benim için olmazsa olmazlardan :). Zaman zaman mevcut bagaj bile yetmiyor :(.

Webeffect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mehmet Hocam bilgilendirmeler için teşekkürler.

Az bir yol daha katettik böylece.
Bu işin sonu yokmuş cidden bunu anladım.

Dizel benzin lpg derken kafayı yicez yakında.

ersin500

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben yıllık en fazla 15.000 km yapıyorum bu şartlarda sizin dediğinize göre lpg taktırmaya gerek yok.ama benzine bugün yine zam geldi. litresi 3,9 tl ye yaklaştı(gerçi lpg de yerinde durmuyor). aldı başını gidiyo. benzinde bayağı bir ekonomiyi sarsmaya başladı.ne yapacağız bilmiyorum.taktırsak mı taktırmasak mı ikilemdeyim

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
mehmet abi senin değerli bilgilerinden yararlanıyoruz
en azından kulaktan dolma bilgiler yerine net ve kesin bilgiler veriyorsunuzzz

tekrar teşekkürler

ama soruyu soran arkadaşa kesin bir cevap verebilmiş değiliz

bu sorun benim başımda olsa ne yapardım acaba ???

aracımı sıfır aldığıma göre satarsam zarar edecem ve temiz dizel araç almam için üstüne para eklemem gerekecek bu durumda lpg takmak mantıklı geliyor ama onun dediğiniz gibi eksileri var

şçyle bir yol izlenebilinir aracımı satılığa çıkarırım 1 aylık süre zarfında satamazsam lpgyi taktırırım bu arada da uygun dizel bir araç bulursamda takas yoluna giderim
takasta da aracımın üsüne en fazla 2000 yada 3000 tl olmalıdır nedeni ise lpg kit masraflarından dolayııı
LPG işinde uzunca süre çalıştım. Kimsenin bu konuda hata yapmasına gönlüm razı değil ve bu sebeple birşeyler yazmaya çalışıyorum.
Şunu özellikle söylemek isterim ki ben bu işten ekmek yedim ve kesinlikle LPG ye karşı değilim. Eğer öyle olsaydım o işte hiç çalışmazdım.
Dünya çapında fuarlara katıldım, Avustralyaya kadar LPG sistemi satmaya gittim. Filipinler, İran, Şili, ABD, İngiltere gibi ülkelere sıralı sistem sattım ve oradaki uygulamaları gidip yerinde gördüm.

Benim karşı olduğum şey 0 km araba alıp LPG montajı yapmak zira 0 km almadan evvel bu karar veriliyor peki niçin? Ekonomik gezebilmek için. Madem öyle dizel alın niçin 0 km aracı tasarımlanmadığı bir yakıtla kullanıp soruna zemin hazırlıyorsunuz? Ayrıca silindir çeperleri aktif karbonla kaplanıp sürtünme katsayısı düşmeden (bunun için benzinle uzunca süre kullanmak gerekir. Benzin yanarken oluşan aktif karbon silindir çeperine tutunup onu adeta elmasla kaplar ve araç yeniyken çok yakarken bir süre sonra yakıtı düşer ya? işte Sebebi budur) siz 0 araç alıp LPG yi takınca motoru bundan yoksun bırakıyorsunuz veya bu doğal kaplamaya çok daha geç ulaşıyorsunuz.
Karşı olduğum budur. yani 0 km araç alıp LPG taktırmak.
diğer yandan sıfır araç 3-5 bin km olunca aklı başınna gelip benzinli aracın tüketiminin farkına varan kardeşlerimize de kızıyorum peki niçin? Tabii ki onların ettiği zarara üzüldüğüm için.
Arkadaşlar araba almak ciddi bir iştir. Masrafını karşılayabileceğimiz bir araç almalıyız ve bunu önceden hesaplamalıyız zira para kolay kazanılmıyor.
Peki oldu bir kere ne yapacağız?

Elbette LPG düşünün ama aracınız en azında 15000 km yani ilk bakıma girsin sonra yapın bu işi.. Bir de yerli yabancı vs değil, aracınızın aynısına takılmış ve sorun çıkarmamış bir markayı İYİ BİR USTAYA taktırın.
Bakın LPG de sorun çıkaracak araçları çoğu LPG ci bilir. %90 ı bunu söylemez zira o gün iş gelmiştir ve ödenecek kira, eleman maaşı vs vs vardır. Zaten uyduruk bazı sistemler yüzünden LPG sistemleri 650-700 TL lere kadar düştü bu da araç başı 100 TL demek. Yani her gün 1-2 araç montajlamazsa adam aç kalacak. vs vs vs.
Yani bazı motorlar çok hassas bunlara LPG takmak her babayiğidin harcı değil ben de onları bilinçlendirmeye çalışıyorum. Bildiğim 1-2 usta var mesela. O kadar kaliteli ve işlerine saygılı adamlar ki bunlara arkadaşlarımı yönlendiriyorum niçin mi? çünkü adam olmayacak araca takmıyor. istersen iki katı işçilik ver.. ama bu ustalar o kadar az ki....
(kimse özel mesaj veya buraya yazıp usta adresi istemesin lütfen. Şu anda böyle bir bilgi vermek istemiyorum)

Son düzenleme:

ersin500

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mehmet bey ; vermiş olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum. yazdığınız şeyler çok kıymetli ve herkes tarafından bilinmeyen şeyler.bizi aydınlattığınız için kendi adıma teşekkür ediyorum.doğru bilgileriniz sayesinde lpg hakkında iyi şeyler öğrendik.

dgnzcn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.doganozcine.com
bilgi bilgidir.
dikkatle dinlemek lazım, bilgi kolay edinilmiyor. yılların emeği ve çalışması sonucu elde edilen bir hazinedir bilgi.

bu nedenle belli bir konuda bilgisi olan kişilere karşı daha saygılı olmak lazım ve saygısızlık etmemek lazım diye düşünüyorum..

bu ülkenin bilgili insanlara ihtiyacı ver, her ne konuda bilgili olursa olsun bize lazım.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Mehmet bey sağolsun, LPG konusunda bizlere güzel bilgiler veriyor.

demir05

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba.benım arcım corsa gsı 94 doch daha once cokk kullandım ıkı uc sefer aldım sattım ama hepsı benzınlıydı hayatta tuplu almam taktrmam dıyordum yenı aldım aracımda tup var almazdım ama hatasızz boyasızz oldugundan aldım ve su anda tupte 321 bın yakıyor sehır ıcı.sızce ne yapmalıyım

serkan-g

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mehmet bey lpg ile ilgili yazdıklariniz cok onemli seyler.daha once o araca takip sorun yasatmayan yerler tercıh edilmeli.