LPG'yi Ruhsata İşletirken...

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Sonunda aracıma Atiker LPG taktırmaya karar verdim. Bulunduğum yerde iki farklı yer var. Birinden birini seçeceğim. Birine arkadaşlar taktırdı. Astra g, corsa b, corsa d üçü de memnun...

Ancak diğeri de çok fazla isim yapmış bir yer. Başka illerden önerenler bile var. Üç aşağı beş yukarı fiyatlar aynı.

Sorun şu:

LPG takıldıktan sonra hemen sonra ruhsata işletmeyi düşünüyorum. Bu işin püf noktaları nelerdir? Örneğin forumda bir arkadaş tankın altına sehpa gerektiğini, mutlaka istendiğini yazmıştı. Bunun gibi püf noktaları nelerdir? Bileyim de ona göre işi vereyim. İkisiyle de görüşüp ondan sonra karar vereceğim. Her ikisi de projesini veriyor. Ama diğer ıvır zıvır gibi görünen şeyler önemli...

Nelere dikkat edeyim?

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
sen ıstersen kızak yaptır yada yaptırma normalde tank zaten kızagın ustunde sızdırmazlık belgesı alacaksın yapan usta onu bılıyordur belgeyı alırken sıkıntı yasamaman ıcın gereklı sartnameye gore montaj yaparlar...

ugurdalkiran

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sonunda aracıma Atiker LPG taktırmaya karar verdim. Bulunduğum yerde iki farklı yer var. Birinden birini seçeceğim. Birine arkadaşlar taktırdı. Astra g, corsa b, corsa d üçü de memnun...

Ancak diğeri de çok fazla isim yapmış bir yer. Başka illerden önerenler bile var. Üç aşağı beş yukarı fiyatlar aynı.

Sorun şu:

LPG takıldıktan sonra hemen sonra ruhsata işletmeyi düşünüyorum. Bu işin püf noktaları nelerdir? Örneğin forumda bir arkadaş tankın altına sehpa gerektiğini, mutlaka istendiğini yazmıştı. Bunun gibi püf noktaları nelerdir? Bileyim de ona göre işi vereyim. İkisiyle de görüşüp ondan sonra karar vereceğim. Her ikisi de projesini veriyor. Ama diğer ıvır zıvır gibi görünen şeyler önemli...

Nelere dikkat edeyim?

sen merak etme şu anda atiker bayisi olan yerler muhakkak kurallara uygun yapmak zorundadırlar yoksa bayililkleri elinden alınır sana önemli olan sadece fatura ve plan proje onuda yanında vereceklerdir zaten

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
projeni ve faturanı al; işleteceğini söyle taktırırken , montaj uygun şekilde yapılır zaten; sonra dostanı al şöförler derneğinden (15 YTL)ve dosyayı proje ve faturayı göstererek doldurt şöförler derneğinde; sonra maliyeden muayene harcı al (105 YTL); sonra sigortacına git ve lpg işleteceğini söyle , ona göre farkını vererek sigortanı yenilettir, sonra muayene istasyonuna gir ve önce sızdırmazlık sırasına girerek sızdırmazlık raporunu al (25 ytl), sonra da muayene sırasına gir dosyayı ver ve muayeneyi yaptır; fatura ve projeyi orda alacaklar; sonra trafik şubesine gidip dosya sırası al ,sıran gelince ikik ruhsat satın al (58 ytl) ; şubede ruhsatının yazılımasını bekle , sonra işlem tamam lpg işlenmiştir; muayeneye giderken yangın tüpü ve trafik çantası götürmeyi unutma ; muayene için gerekli şartlar özelleşen muayene istasyonlarında çok sıkı...

necoti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1. LPG montajı yapılan yerden proje, fatura ve garanti belgesini alınız.

2. MMO. (makine mühendisleri odası) ya giderek, aracınızın kontrollerini yaptırınız. Buradan sızdırmazlık raporu alınız... 25,00 YTL.

3. Bulunduğunuz yerdeki defterdarlığa (vergi dairesine) giderek, araç muayenesi için "borcu yoktur kağıdı" alınız. Borcunuz varsa yatırın, yoksa vergi dairesindeki vezneye giderek "muayene harcı"nızı yatırınız... 104,00 YTL.

4.Herhangi bir trafik sigortacısına gidip, EK-1 belgesi doldurtacaksınız.5,00 YTL. Aynı zamanda, arabanızı LPG ye dönüştürdüğünüze ve bunun ruhsata işlenmesi hususunda İl Emniyet Müdürlüğüne dilekçe yazacaksınız (Bunu sigortacıya söylerseniz, onda hazır matbu vardır, o yazar.) Bu işlemin parasını, ruhsat doldurma işlemi sırasında verebilirsiniz.

5. Defterdarlığa yatırmış olduğunuz muayene harcı makbuzunu ibraz ederek, aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Orada EK-1 de yazan yerler onaylanacaktır. Bazı muayene istasyonları, vergi dairesinden almış olduğunuz iki adet belgenin fotokopilerini isteyebilir, hazırlıklı olunuz...

6. Şimdi emniyetten, "LPG yi ruhsata işleteceğim, 2 yaprak, ruhsat istiyorum" diyerek 2 yaprak, ruhsatı alınız.. 58,00 YTL.

7. Emniyetten aldığınız "iki yaprak ruhsat kağıdı"yla birlikte, sigortacıya gideceksiniz. Sigortacı ruhsat bilgilerini dolduracaktır... 10,00 YTL.

8. Şu anda elinizde "lpg projesi, fatura, garanti belgesi, sızdırmazlık raporu,EK-1 belgesi ve çift yaprak ruhsat, ve dilekçe" olacaktır. Bunları isterseniz bir plastik dosyanın içine de koyabilirsiniz. 5,00 YTL. vererek dosya almayınız, dosya; plaka değişikliğinde alınmaktadır...

9. Şimdi elinizdeki evraklarla Emniyet Müdürlüğüne gideceksiniz. Emniyet Müdürlüğündeki trafik tescile giderek evraklarınızı ilgili memura veriniz. Eğer Trafik Tescil Müdürlüğü otomasyona geçmemişse, sizi vergi dairesine bir kez daha gönderebilir, stres yapmayınız...

10. Aynı gün, veya ertesi gün yeni ruhsatınızı alabilirsiniz...

2007 senesinde burada açtığım topicten alıntıdır. harçlar değişmiş olabilir....

WorLdjoY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yangın tüpü ve ilk yardım setini olmadı tanıdık birinden emanet iste yada dışardan temin et muayeneye gireceğin yerden alırsan sana pahalıya patlar 60 ytl ye !!! ama dışardan 25 30 ytl ye halledersin

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
2007 senesinde burada açtığım topicten alıntıdır. harçlar değişmiş olabilir....

2008 den itibaren ruhsatlar trafik şubesinden yazılıyor; muameleciler yazamıyor artık; siz tüm işlemleri halledip ruhsatları alıp şubeye teslim ediyorsunuz; ertesi gün yazılmış ruhsatları teslim alıyorsunuz....

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar hepinize teşekkürler...

Fakat benim demek istediğim montaj esnasında ustaların -kaba bir tabirle- malzemeden çalmaması için nelere dikkat etmeliyimdi.

Gerçi bayi olduktan sonra montaj gerektiği gibi yapılır diye yazmışsınız. Ben bayi olanı seçeyim o zaman.

Tekrar sağolun!

BaYRaM12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla ben alacagım zaman sahit oldum bagajda tüpe gelen spiral borunun ucuna kelepce takılmadıgı için adam wermedi sızdırmazlıgı.