Megane I ve başımdan geçenler...

knightrider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, malumunuz vectradan sonra renault megane'a geçiş yapmıştık zorunlu olarak.
Genel anlamda araçtan memnunum ama yaşı itibariyle bakım istiyor. Alttan da ses gelmeye başlayınca gözümü karartıp gittim özel servise. Usta şanzımandan geldiğini onayladı sesin ve idare edebilir dedi ama ben yapılmasını istedim. Neyse, şanzıman indi ve gerekli işlemler yapıldı. 2 gün sürdü bu işlem ve ikinci günün akşamı arabayı teslim etmek için liftten indirdiklerinde bir baktık ki arka amarsitörün yağı olduğu gibi akmış. Arabayı denemek için yola çıktık, şanzıman tamam ama bu sefer arka taraf traktör gibi olmuş amarsitör yüzünden. Neyse dedim, yarın geleyim onları da bir elden geçirin...

Bugün gittim, amarsitörler takım olarak değişirse iyi olur dediler, hay hay dedim. Değişti, iyi de oldu.
Hadi dedim gelmişken sol davlumbazın bağlantı noktaları olmadığından çamurluk ses yapıyordu, gideyim de kaportacıya onu da aradan çıkarayım dedim. Gittim, usta güzelce vidaladı vs. taş gibi oldu. Tam içim rahat eve dönecektim ki, marş basıyorum arabada çalışma emaresi yok. Haydaaa... LPG ışıkları da yanmıyor. LPG yi taktırdığım yer yakındı Allah'tan gittim ustayı getirdim. Baktı, bobinlere elektrik geliyor ama bujilere geçemiyor dedi. Şanzumanı yaptırdığım ustayı çağırdım. Geldiler baktılar. Bobinler değişiyor olmuyor, başka parçalara bakıyorlar yok da yok...
Dedim en iyi ihtimalle ya beyin gitti ya benzin pompası, bobinler olsa razıyım ama bulamıyorlar neden kaynaklandığını... Sonra ustanın biri baktı, biryerleri elledi hop, araba tamam çalıştı.
Dedim ne yaptın, söylemiyor... Israr edince söyledi, darbe sensörü tetiklemiş yakıtı ve elektriği kesmiş. Onun düğmesine çökünce çalıştı ama ustalar söylemez öyle herkese dedi ne alakaysa..:p
Meğer davlumbazı yaptırdıktan sonra usta ses geliyor mu diye yandan çamurluğa bir iki vurunca sensörü tetiklemiş. İşe bak, 2 saat parça değişti durdu arabada arızayı bulmak için...

Hani paylaşayım dedim, biraz uzun oldu ama boş vaktimde yazdım öyle...

Bu arada 3 gündür servislerde gezmek 1000 tl. civarında maloldu.

vectra38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şaka gibi olmuş neyse ki sorun çözülmüş.
Peki bu 1000 TL ye bobin vs de mi değişti?

knightrider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şaka gibi olmuş neyse ki sorun çözülmüş.
Peki bu 1000 TL ye bobin vs de mi değişti?
Teşekkür ederim, bir amerikan atasözü der ki; Hiçbir aksilik tek başına gelmez...:D

Şaka bir yana yine ucuz atlattık son arızayı şükür.

850 tl, şanzuman revizyonu+debriyaj seti değişimi
160 tl, arka iki amarsitör değişimi

darbe sensörü olayı ise, onca parça değişimine rağmen ücretsiz :D eee bi tuşa dokundular sonuçta... takılan yeni parçalar çıkarılıp eskiler takıldı tekrar.

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
kutup bası sokulup takıncada sansızamnı ınıdırp bındırınce ordakı darbe sensor dugmesıne basılı kalıyor aynısı abımızın basına geldı megan 1 lerde böyle problem o dugmeyı kontrol etmek te fayda var servıslerde soylemıyor aksıne bazı kımselerde bılmıyor gecmıs olsun

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Hayırlı, geçmiş olsun. Tecrübe bazen pahalıya bazen bedavaya ediniliyor.

knightrider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kutup bası sokulup takıncada sansızamnı ınıdırp bındırınce ordakı darbe sensor dugmesıne basılı kalıyor aynısı abımızın basına geldı megan 1 lerde böyle problem o dugmeyı kontrol etmek te fayda var servıslerde soylemıyor aksıne bazı kımselerde bılmıyor gecmıs olsun
Evet, söylemez kimse diyor usta. Sebebini anlamadım ama kitapçıkta o düğmenin işlevinden bahsediyor oysa. Akıl edemedik tabi tecrübe olmayınca...

Ayrıca aklınızda bulunsun kutup başı sökülünce rölanti artıyor ama bir müddet yol yapınca araba kendiliğinden kalibre ediyor.

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
aynen gecmıs olsun ben 1 haftadır ugrasıyorum astrayla boshc car servısıne gıdıyım dedım ana baba gunu kopuyor bı arıza tespıtıne 60 ıle 70 tl arasında para ıstedıler bıde suratmıza bıle bakmadılar ıslerı yogunmus pazartesı gel ondan sonra ıs yok dıye aglanır esnaf senın ne cektıgını ben ıyı anlarım bobın tut herseyı degıstım 600700 lra para harcadım benzın ejoktoru cıktı sorun servısten ayrılma usta denk geldım onceden servıse goturuyodum yetkılıyo cc kolu ıcın baya muhabbet etmıstık daha once sımdı kendıne ozel servıs acmıs
bana dedı benzın ejoktorlerı temızlet baska bırseyı kurcalatma dedı carbon celan yaptır emme manıfoldunu temızlet sorun kalmıycak dedı bende bugun temızlettım bızım burdakı ustaya 140 tl verdım araba duzeldı sayılır 100 150 km benzınle devırlı kullan araba kurumları atsın dedı cok sukur bugun rahat uyku uyuycam uykularım kactı kac gun dur bosu bosuna benzın pompası fılıtresı emme manıfold bogaz kelebegı temızlıgı ateşleme bobını degıstırıp taktık gaz beynını bıle yenıledım bosu bosuna pazartesı gıdıp eskı beynı taktırcam allahtan ateşleme bobınını parcacı denemıze ızın verdı taktık soktuk duzelmeyınce sımdı sorunum yok cok sukur ıs guzar usta cok herkes para pesınde nadır usta az

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
darbe sensörü denen şey, araç kaza yaptığında motorun stop etmesini sağlayan bişey miymiş ? bu arada aracın yeni haliyle keyifli sürüşler

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
darbe sensörü denen şey, araç kaza yaptığında motorun stop etmesini sağlayan bişey miymiş ? bu arada aracın yeni haliyle keyifli sürüşler
evet oyle bırsey sıwıc gıbı dokundumu araba calısmıyor benzını kesıyor kazalarda yanmaya karsı bı önlem;)

knightrider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkür ederim...