Motor Suyunu Limon tuzu ile temizlemek

kadir5050

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracımı aldığımdan beri hiç motor suyunu değiştirmedim. her kış üzerine antifreeze ekleyip yoluma devam ettim. hararette hep normal seviyelerde durdu. Su falanda eksiltme yapmadı.
Bu yıl antifreeze koyarken içindeki suyun çok bulanık olduğunu farkkettim. sanırım saf su koymayıp çeşme suyundan kaynaklı kireçlenme ve benzeri tortular oluştuğundan böyle olduğunu düşünüyorum.
Dün evdeki Kettle içi çok kireçlendiğini gördüm internetten limon tuzu ile kaynattığınız zaman bütün kireçler çözüldüğü yazmaktaydı. Dün akşam limon tuzu ile kaynattım. Kettle içi tertemiz oldu. ilk günkü gibi parladı içi.
Aynı işlemi araç içinde yapsam ne olur ? içine biraz limon tuzu atıp yaklaşık 5 dk içinde tamamen eriyor ve çözüyor. daha sonra suyu boşaltıp saf su koysam sizce araca zarar verir mi ?

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracımı aldığımdan beri hiç motor suyunu değiştirmedim. her kış üzerine antifreeze ekleyip yoluma devam ettim. hararette hep normal seviyelerde durdu. Su falanda eksiltme yapmadı.
Bu yıl antifreeze koyarken içindeki suyun çok bulanık olduğunu farkkettim. sanırım saf su koymayıp çeşme suyundan kaynaklı kireçlenme ve benzeri tortular oluştuğundan böyle olduğunu düşünüyorum.
Dün evdeki Kettle içi çok kireçlendiğini gördüm internetten limon tuzu ile kaynattığınız zaman bütün kireçler çözüldüğü yazmaktaydı. Dün akşam limon tuzu ile kaynattım. Kettle içi tertemiz oldu. ilk günkü gibi parladı içi.
Aynı işlemi araç içinde yapsam ne olur ? içine biraz limon tuzu atıp yaklaşık 5 dk içinde tamamen eriyor ve çözüyor. daha sonra suyu boşaltıp saf su koysam sizce araca zarar verir mi ?

Hayır kesinlikle yapmayın. Su ısıtıcısının içindeki metal, krom alaşımlı paslanmaz çelik olduğu için porçöz limon tuzu ve sirkeden kısa vadede etkilenmezler ve zaten sürekli ısınmazlar. Motorun soğutma sistemi ise sürekli sıcak ortamda çalışır ve içinde bol miktarda kauçuk, conta, alüminyum ve demir gibi malzemeler vardır. Hasara sebebiyet verirsiniz ve kaçaklar başlayabilir.

http://www.opelim.net/forums/self-servis/113595-corsa-d-antifiriz-degisimi.html

Soğutma kanallarının içini temizlemek istiyorsanız benim yaptığım gibi antifirizle doldurup boşaltmak yeterlidir.

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence zarar verirsin
ben arabamdada antifiriz pas rengi almıştı içine marketlerde satılan sarı silme bezinin bir tanesini olduğu gibi su kabına koydum sonra 4-5 gün sonra o bezi çıkarınca kahverengi olarak çıktı çünkü devridaim esnasında filitre vazifesi yapıyor çeşmede temizledim tekrar koydum tertemiz oluncaya kadar yaptım

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Piyasada satilan Radyatör temizleyici katki malzemelerinden birini alip tarif edildiği şekilde kullandim ve yeniden antifrizli (%57) hazir soğutma suyundan koydum.. 25 + 30 =55 TL...