Motor yağ tavsiyesi

trasali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüm arkadaşlarımıza merhabalar ...
astra h 1.6 benzinli araç için iç anadolu bölgesi iklim şartlarında kullanılması gereken en kaliteli motor yağ ve numarası ile ilgili bilgilerinizi bekliyorum. formda konuyu araştırdım ancak bölge ve iklim şartlarına vurgu yapılmadan genel tavsiye ve fikirler tartışılmış. ben iklim ve sıcaklık şartları da göz önünde bulundurularak tavsiye edilebilecek fikirlerinizi merak ediyorum.
Cevaplayacak tüm arkadaşlara şimdiden en içten teşekkürlerimi iletirim..

Ya ağlamasın hiç kimse
Ya da gülmesin şu her zaman gülenler.

Ya kimsede olmasın para denen illet
Ya da paylaşmasını öğrensin paralı millet.

Ya kimse söylemesin sevdiğini
Ya da yapsınlar sevginin şu asıl tarifini.

Ya şu bayramlar hiç yaşanmasın
Ya da bayramlarda et yemeyen kalmasın... Atalay Demirciden alıntıdır.

inal15

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben aracımda sürekli olarak würth 10/40 yağ kullanırım. Herkes satmıyor ama bulabilirseniz tavsiye ederim. Memnun kalırsınız.

trasali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
verilen cevap için teşekkürler...
castrol ile ilgili bilgisi olan var mı acaba?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
castrol mis gibi yağ sürekli kullanıyorum hiç sorun yaşamadım ;)

ercan1878

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
castrol magnetec kullandım yağ eksiltme yaptı aracım 80 binde yağ değişmişdi aracımıda yüksek devirlerde kullanan biriside değilim . arkadaşimda aynı sorunu yaşayınca değiştirmeye karar verdik 1500 km dir mobil kullanıyorum . ama würt kullnırsan daha iyi olur ürünleri çok kaliteli

nightknight

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
shell helix öneririm.

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
verilen cevap için teşekkürler...
castrol ile ilgili bilgisi olan var mı acaba?

benim bildiğim castrol yağ üretmiyor ve BP nin yağını dolum yaptırıyor.
aynı yağa fazla para vereceğine daha ucuza aynı yağ olan BPnin yağını al.
veya çok para veriyorsan Castrolden çok daha kaliteli olan Mobilin yağını al.

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Metro mağazasına yakın olanlar, 28 Marttan itibaren Metro mağazalarında dünya petrol devi LUKOİL 5-30 ve 5-40 GENESİS PREMİUM tam sentetik 4 LT. motor yağı 50 lira.
ihtiyacı olanlar kaçırmasın derim.
benim araba daha sıfır olduğu ve bakımda yağı mecburen servis koyacağı için alamıyorum.
yağı kendim değiştiriyor olsam bir tanede yedek alır koyardım.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
10 40 da tam sentetik olmazki...
kendini kanıtlamış bir yağ almanızda fayda var...castrol veya mobil güzeldir..biraz uçayım derseniz motul den şaşmayın...
arabanızın en önemli unsurunun yağ olduğunu unutmayın...
yapıyom diyen de yalan söyler...

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
10 40 da tam sentetik olmazki...
kendini kanıtlamış bir yağ almanızda fayda var...castrol veya mobil güzeldir..biraz uçayım derseniz motul den şaşmayın...
arabanızın en önemli unsurunun yağ olduğunu unutmayın...
yapıyom diyen de yalan söyler...

bunu benim yazıma istinaden yazdıysanız, ben zaten 10-40 değil 5-30 ve 5-40 yazdım.
bu yağlar tam sentetik 10-40 ise yarı sentetiktir.
LUKOİL de kendisini fazlası ile kanıtlamış ve dünyanın sayılı petrol devlerinden birisi.
dünyanın bir çok ülkesinde çok tanınır, yanlış hatırlamıyorsam 5.000 civarında istasyonu olan bir Rus şirketidir.
Türkiyeye yeni girdi, kendi istasyonları var ve aynı zaman da Akpet'i de satın almıştı.
yine yanlış hatırlamıyorsam Tüpraş'ı da satın aldı.
madeni yağlar bildiğin gibi belirli standartları karşılamak zorundadır, zaten karşılamadan piyasaya sürülemez. bunu ötesi genelde çok reklam, bilinirlik, alışkanlık, piyasada çok görülmesi, iyi bir pazarlama stratejisi vs.
amsoil, motul vs. gibi premium yağlar da var ama bunlar hem çok pahalı, hem bilinmiyor, hem de çok kolay bulunmuyor.
mesela Malezyalı başka bir petrol devi Petronas'ın ürünleri de çok kalitelidir. piyasada yeni yeni duyulmaya başladı ve bulunursa fiyatları çok ucuz ama kimse bilmiyor.
ben aracıma 110-120 lira verip castrol veya mobil alacağıma 50 liraya LUKOİL'i gözüm kapalı koyarım.
tam sentetik yağların ortalama kullanım süresi 30.000 km. hatta bazı ülkelerde 40.000 km. dir. ama maalesef biz genelde 10.000 veya en fazla 15.000 km. de bir değiştiriyoruz.
çünkü servisler öyle zorladı, öyle alıştırıldık ve öyle gidiyor. 15.000 km. de normal kullanımda hiç bir tam sentetik yağ özelliğini yitirmez, yitirmesi için çok özel şartlarda ve çok yüksek sıcaklıklarda kullanmak gerekir ki bu da bizim arabalarda mümkün değil.
sonuç olarak madeni yağ çok büyük pazar ve bu pazarı üretici firmalar ile araba firmaları servisleri ile yönlendiriyorlar ve bizi böyle söğüçlüyorlar.
hiç unutmam bundan 30-35 yıl önce mobil (sanıyorum Mobil1 idi) çıkardığı yağın 40.000 km ömürlü olduğunu arabaların arka camını boydan boya kaplayacak şekilde 10 cm eninde yapışkan stckerleri araçların arka camına yapıştırarak reklam yapmıştı.
30 sene önceki teknoloji ile üretilen yağ şimdikilerden daha mı kaliteli ya da 30 sene önceki teknoloji ile üretilen arabalar şimdikinden daha mı kaliteli idi.
mobil1'i dakar rallisinin zor şartlarında 40.000 km.(50.000 de olabilir) kullanıp
test ettiler özelliğinden hiç bir şey kaybetmediği tespit edildi.
o zor şartlarda kullanılan yağ bizim kullanım şartlarımızda herhalde 60.000-70.000 km. çok rahat gider ama biz en fazla 15.000 km. de bir değiştiririz.
ben bunları bildiğim halde tam sentetik yağı 8.000-10.000, yarı sentetik yağı 6.000-7.000 km. bir değiştiriyorum.
dedik ya bizi böyle şartlandırdılar; arabadaki yağ insandaki kan gibidir, en kısa sürede değiştireceksin ki birileri fazladan para kazansın, ekonomi canlansın.