Motor Yağı Raf Ömrü ve Yağ Seçimi

OGOKTAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.4T aracım için 1.000km kadar sonra standart 15.000 bakımını yapmam gerekiyor. Araç bakımlarının yetkili serviste yapılması taraftarıyım ancak maliyeti düşürmek ve GM yağ yerine daha kaliteli bir ürün kullanmak için yağı kendim alıp bakımı bu şekilde yaptırmayı planlıyorum. Bu şekilde yaptığımda standart bakım maliyetinden 180-200TL gibi düşülüyor. Yaptığım araştırmada Mobil Super 3000 XE 5W30 Tam Sentetik Partiküllü Motor Yağı yada Castrol Magnatec Stop-Start 5W-30 A5 kullanmaya karar verdim ve fiyat araştırıken ürünlerin üzerinde 2015 - 2016 gibi imalat yılı bilgilendirmelerini gördüm. Bu aklımda hemen yağ raf ömrünün nekadar olması gerektiği sorusunu uyandırdı. İnternette kısa bir araştırma sonucunda açılmamış ambalajdaki yağ için 5 yıllık raf ömrü biçildiğini öğrenmiş oldum. Yinede 1-2 yıldan daha fazla beklemiş yağın kullanılmaması taraftarıyım.

Yağ Raf Ömürleri için tablo;

HasanM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.urvakoyu.com
Ynt: Motor Yağı Raf Ömrü ve Yağ Seçimi

Yararlı paylaşım için teşekkürler Özdemir :)

ray55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

paylaşım için teşekkürler...

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Özdemir bey teşekkürler. Bu aralar tamda bana lazım olan bir konuydu. Bakım haziranda şimdiden yağı alayım mı diye düşünüyordum.

Bu mesaj iPhone 'dan fırlatıldı.[emoji12]

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Birde seçtiğin yağda tam sentetik diyor ama yüzde göremedim ben.
Ben motul xclean serisi almaya karar verdim %100 sentetik ve %10 performans artışı vadediyor. Bir incelemeni tavsiye ederim.

HasanM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.urvakoyu.com

Bu Motul 8100 X-clean motor yağını kullanan var mı hiç? Bu ay içinde benim bakıma girmem lazım.

OGOKTAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ray55 link' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler...

Eyvallah Recep abi

ylc link' Alıntı:
Birde seçtiğin yağda tam sentetik diyor ama yüzde göremedim ben.
Ben motul xclean serisi almaya karar verdim %100 sentetik ve %10 performans artışı vadediyor. Bir incelemeni tavsiye ederim.

Yalçın abi fazla bir bilgim yok insignia forumunda bu yağlar önerilmiş. Motul sanırım Alman malı ve çok olumlu şeyler okudum ama biraz pahalı sanırım

Edit: kusura bakmayın benim bahsettiğim yağ Liqui Molly markaymış Motul ile ilgili bir fikrim yok

ulkm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar ne marka yağ kullanırsanız kullanın, Opelin istemiş olduğu standart "Dexos2" standartını taşıyan yağ olması lazım.

Bu yağlarldan en öne çıkanları benim önerim.

Castrol edge Dex2 onaylı 0w-40 0w-30  5w-30
Mobil 1 ESP serisi  Dex2 onaylı 0w-40 0w-30  5w-30

Not : Doğu bölgelerde yani soğuk iklimde yaşayanlar Erzurum kars gibi 0w ile başlayan yağ kullanırlarsa daha sağlıklı olur.

Bu yağların tümü  100% sentetiktir.

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
OGOKTAS link' Alıntı:
Eyvallah Recep abi

Yalçın abi fazla bir bilgim yok insignia forumunda bu yağlar önerilmiş. Motul sanırım Alman malı ve çok olumlu şeyler okudum ama biraz pahalı sanırım

Edit: kusura bakmayın benim bahsettiğim yağ Liqui Molly markaymış Motul ile ilgili bir fikrim yok
֖zdemir kardeşim bizim foruma bakıncada Castrol ya da mobil 1 tavsiye ediliyor.
Motul Fransız malı.
Motosiklet ve motor sporlarıyla ilgilenenler bu markayı iyi bilirler.
Ayrıca daha önceki mesajımda yazdığım gibi mobil de sentetik oranı yok tam sentetik diye geçiyor.
Motul da ise %100 sentetik ibaresi var.
Bir araştır istersen.
Fiyat olarakta bayilerde daha uygun fiyat var sanırım 4lt 100₺ fiyat aldık biz İzmir Ekibi olarak. Tevfik Erhan ben pazartesi salı alıyoruz bakalım. Erhan önümüzdeki hafta bakıma girecek yorumlarını paylaşır.
Edit:Alper beyin yıllardır kullandığı bir yağ ve dönütleri çok olumlu bizi ikna etti İzmir Ekibi olarak. Kendisinin ayrıca megane rs İ var ve onda da  kullanıyor.