Motor Yağına Yağ Katkısı Eklemek?

LyraKeen35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Sorum şu olacaktı. 1.6 Dizel aracımız artık 120.000 kilometreye yaklaştı ve yağ değişimi vakti de geliyor yavaş yavaş. Aracın yüksek kilometrede olmasından ötürü dünyaca bilinen bir katkıyı yağ ile beraber motora koymayı düşünüyordum fakat tam olarak prosedürü nasıl işliyor bilmiyorum. Düşündüğüm yağ katkısı "Liqui Moly Cera Tec". Bu katkıyı gerek Amerika gere Avrupa'da arabalarla ilgili insanlar öve öve bitiremiyorlar. Ben de araca uygun ve sürtünme katsayısı en az olan yağ olarak Motul X-clean C3 5W-40 yağı seçtim. Bu yağın içine bu eklenti konulabilir mi? Yani farklı marka olmasının önemi var mı? İnternette Motul ve Mobil 1 yağların içine bu eklentiyi atan insanlar gördüm. Ama yine de mümkün mü? Araca zarar verir mi? Bir de bu eklentiyi yağ değişiminden önce mi sonra mı kullanıyoruz? Yağ değişiminden sonra ise bu eklentiyi attığımız zaman önümüzdeki 10.000 kilometre boyunca sıkıntı çıkarır mı? Cevaplarınızı bekliyorum. :)

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle engine flush işlemini yapın şuradaki gibi

https://www.youtube.com/watch?v=ESLLrUp2dwQ&t=10s

Sonrasında ceratec katkıyı son yağa ekleyebilirsiniz.

Yalnız 1.6 CDTI için en ideal yağ şu an luqui moly toptec 4100 5w-40, onun alternatifi Mobil1 esp 0w-40.

Son yağ değişiminde LM 4100'e geçtim ve ceratec katkı ekledim. Abartılmayacak derecede bir sessizlik var. Ama asıl faydası uzun km'ler içindeki motor içi aşınmayı geciktirmek.

Bu arada uygularken şuna dikkat edin. Hafif yoğun kıvamlıdır. Sadece şişeyi boşaltıp bırakırsanız dibinde epey kalır. Motor yağını eklerken şişenin içine de biraz motor yağı döküp kuvvetlice çalkalayın ve tekrar boşaltın. Bu işlemi 2-3 kez iyice şişenin dibinde bişey kalmayana kadar tekrarlayın.

LyraKeen35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle engine flush işlemini yapın şuradaki gibi

https://www.youtube.com/watch?v=ESLLrUp2dwQ&t=10s

Sonrasında ceratec katkıyı son yağa ekleyebilirsiniz.

Yalnız 1.6 CDTI için en ideal yağ şu an luqui moly toptec 4100 5w-40, onun alternatifi Mobil1 esp 0w-40.

Son yağ değişiminde LM 4100'e geçtim ve ceratec katkı ekledim. Abartılmayacak derecede bir sessizlik var. Ama asıl faydası uzun km'ler içindeki motor içi aşınmayı geciktirmek.

Bu arada uygularken şuna dikkat edin. Hafif yoğun kıvamlıdır. Sadece şişeyi boşaltıp bırakırsanız dibinde epey kalır. Motor yağını eklerken şişenin içine de biraz motor yağı döküp kuvvetlice çalkalayın ve tekrar boşaltın. Bu işlemi 2-3 kez iyice şişenin dibinde bişey kalmayana kadar tekrarlayın.

Liqui Moly'nin sitesinde 4600 tavsiye ediliyor. Ve 4100'ın dexos2 uyumlu olmadığını ve Opel-GM tarafından önerilmediğinini görüyorum. Aracımızda yazilım vs. yok. Liqui Moly'nin 4100 yağını neye dayanarak öneriyorsunuz?