Motor yikama

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bundan almak lazım abi :)

İlk aldığım da biraz kıytırık gelmişti bana ama kullanmaya başlayınca baya sağlam bir şeymiş ucu istediğin şekilde ayarlanıyor ister basınçlı kullan ister yağmurlama kullan baya iş çıkarıyor ;)

Keboy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Süper ötesi çalışma olmuş. Ben de bir defasında (yaklaşık 5-6 sene önce) yıkattığımda başıma gelenler; ABS Beyin onarımı (sökmesi usta onarım kendim), ARAÇ Beyni kart oksitlenmesi (sökmesi usta onarım kendim), ateşleme bobini... ufak tefek soket+kablo oksitlenmeleri. vs...vs... :)

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Süper ötesi çalışma olmuş. Ben de bir defasında (yaklaşık 5-6 sene önce) yıkattığımda başıma gelenler; ABS Beyin onarımı (sökmesi usta onarım kendim), ARAÇ Beyni kart oksitlenmesi (sökmesi usta onarım kendim), ateşleme bobini... ufak tefek soket+kablo oksitlenmeleri. vs...vs... :)

Hocam bu işlerden zerre kadar anlamazken cahil cühela insanları adam yerine koyup motor koruma yaptırdım, üzerine vernik gibi bir şey atmışlar, ısıya dayanıklı 2 yıl garantili dendi.

Ben sürdükçe blok üzerine de sıkılan vernik siyahlaştı, ayrıca elastik bir yapısı olmadığı için de genleşen parçalar üzerinde bu vernik atmaya başladı.

Bunu sökmek için çeşitli kimyasallar kullanmaya da gözüm yemedi çünkü plastiğe nasıl tepki verir bilemedim. Nasıl sökerim, ne ederim diye araştırırken sırf bu detay işleriyle ilgili bir forum buldum.

Forumu karıştırdıkça milletin yaptığı uygulamaları görüp yurtdışı menşeili fakat Türkiye' de de iş yapan global firmalardan bile tiksindim çünkü Türkiye' deki personeller gerçekten vasıfsız eleman ve 1-2 seminer, 1-2 hafta eğitimden sonra usta olduklarını zannediyorlar.

Ben bu forumdaki insanların yaptığı bir uygulamadan örnek vereyim, sıfır alınmış pahalı bir aracın üzerine sabotaj amaçlı asit dökmüşler ve boyayı perişan etmişler. Servis bazı parçaların değişmesi gerektiğini, bazılarının komple boyanması gerektiğini ve ücretinin de ona göre olacağını söylemiş. Araç sahibi bu adamlarla iletişime geçmiş ve servisin verdiği fiyatın neredeyse 3' de birine aracı teslim almış. Araç daha sonra ihtiyaçtan dolayı satılmış ve alan adamın yaptırdığı kontroller sırasında araçta boya ve değişen olmadığı raporlanmış. Nasıl yaptılar, ne gibi teknikler kullandılar düşünün :)

Her ay birkaç araç üzerinde çeşitli uygulamalar yapıp kullandıkları ürünleri bizlerle paylaşıyorlar, tabi biz de paylaşıyoruz fakat onlarınkilerin yanında benim bu uygulamam kumdan kale gibi kalıyor.

Her geçen gün amacıma biraz daha yaklaşıyorum fakat bazı yerlerden halen o vernik tabakasını sökebilmiş değilim. Dışarıdan bakıldığında trafikteki araçlara nazaran güzel görünüyor kabul ediyorum fakat bizimle paylaşılan uygulamalarla kıyaslanamaz :)

Bu arada her yıkamadan önce ve sonra nerede bir soket yada kablo varsa maddi durumum iyiyse kontak spreyi, kötüyse WD40 sıkıp ardından motor temizleme ürünlerini öyle kullanıyorum. Şimdilik bir problem yok fakat her yıkama operasyonu bu tarz riskleri de beraberinde getiriyor :)

tako54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vectraların motoru yıkanmaz eletronik araç diyen olcak v.s v.s yıkayan yıkıyo hiç bir sorun yaşamıyolar.

Yıkayan varsa tavsiye niteliğinde nereleri sudan korumalıyım bilgi verirseniz sevinirim

valla ben kendim temizledim ustam bimden gittim aldım yağ sökücüyü sıktım sonra nemli bezle sildim temizledim silikon sipreylede son dokunuşu yaptım gayet güzel oldu istersen watsaptan göndereyim fotolarını bende açıkcası su vurma taraftası değilim sensör ve soketlere su girdiğinde sıkıntı

mali44

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende ilk bakıma girdiğimde servis motor temizliği ve koruma yapmıştı gecen pasta cila yaptırdığımda yine servise bağlı motor temizliğiği tekrar yaptı cocuğa dedim yıkatma sağlıklımı abi her araca uyguluyoz yıkamasını bildikten sonra sıkıntı yok akü elektirik beyni sigortaları adam gibi muhafaza ederseniz gerisinde sıkıntı olmaz dedi (nekadar güvenilir bilinmez ama aklıma kötü bişe gelmedi hiç ) netice pasta cila bide moturu yıkayıp koruma yapmışlar 1 yaşında arac bende her yıkamada motoru falan kabloları silerim ..adamlar temiz yıkamış plastikleri parlıyodu şimdilik sorun yok inş bi sıkıntıda olmaz ama fazla yıkatmam bundan sonra silerim gibi geliyor artık ...

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Susuz yıkama var mı acaba öyle bi şey

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

magician

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben motor yıkatmayı çok detay ve gereksiz buluyorum açıkcası neticede zaten kaputu açmak iyi bişey değil malum sorun varsa araçta kaput açılır sonuçta o yüzden açıkcası ben hiç meraklı olmadım motor yıkama işine ama bi gerçekte var ki zaman zaman araç pedallarını bile silerim çamurunu alırım o da ayrı konu yani temizlik temiz araba her zaman güzeldir ama motor o kadar gerekli gelmiyor bana ,şahsi fikrim tabi herkesin keyfi başkadır :)

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Susus motor yıkama spreyleri var piyasada bildiğim ama ben kimyasal ve su'dan yanayım