NAVTEQ Firmasının Yanıtı

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: NAVTEQ Firmasının Yanıtı

alahan1963 link' Alıntı:
Sn.Vehicle Dynamics,

Bu akşam sizin için haritaya baktığımda, ekcan opel servisini buldum hemen önünde ise akasyalar sokağı diye küçük bir sokak görünüyordu ve bu sokaktan başka da hiç yol görünmüyordu.Burası, dağ tepe bayır  bir yer değil öyle değil mi? Haritaya göre öyle çünkü..Bu arada bendeki cd üzerinde 2010/2011 yazıyor..

Teşekkürler Sn Alahan1963,
ekcan servisinin karşısındaki mahalle izmit merkezine 3 km uzaklıkta ve 5000 konutun bulunduğu yahyakaptan mahallesi.
Anlıyorum ki benim cd de sandığım gibi bir sorun yok, 2010/2011 cd lerinde burası çıkarılmış.

Ben şunu beklerdim, bu araçların türkiye de satışına kim izin veriyorsa, navigasyonu da kontrol edicekti, tüm türkiyeyi kapsayan bir harita olmadıktan sonra vatandaşının gereksiz yere para ödemesine engel olmak için ya navigasyonlu araçların türkiye de satışına izin vermeyecekti, ya da haritanı güncelle sonra navigasyonu sat diyecekti.Navigasyon satıp da bunun haritasını vermiyoruz demek ticari hukuka aykırı bence.Akın kardeşim doğru mu düşünüyorum?

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

demircic link' Alıntı:
[quote author=vehicle_dynamics link=topic=182.msg31256#msg31256 date=1305028109]
Sn demircic,
'Türkiye haritası sunulmamaktadır' ibaresi yazılı bir kaynakta geçiyor mu?

Bu ibare yazılı bir yerlerde yer alsa da hukuki olarak bu Opel i haklı duruma getirir mi?1750 liraya navigasyon cihazı satıyorsun, ama haritası yok, bu motoru olmayan araba satmaya benzemez mi?Hukukçu arkadaşlar görüşlerini belirtirlerse sevinirim.

...

Bu arada navteq türkiye nin ankara telefon numarasını buldum.Verilen cevaba göre navteq haritası tüm türkiye yi kapsadığı halde Opel ile yapılan anlaşma gereği çok daha kısıtlı bir harita verebiliyorlarmış.Harita genel komutanlığından yeni harita için onay beklendiğini, yeni haritanın oldukça yüksek detaylı olacağını beklediğini söyledi telefondaki hanımefendi.

Evet, televizyonlarda çıkan reklamlarda "Türkiye haritası sunulmamaktadır" şeklinde bir alt yazı geçiyordu, ayrıca Opel'in sitesinde de öyle bir uyarı vardı yanılmıyorsam.

Gerçi tüketici mahkemeleri genelde tüketici lehine kararlar veriyor ancak açıkça bir uyarı varken ne karar veriler bilemiyorum doğrusu. Akın Bey belki bu konuda -uzmanlık alanı farklı olsa da- daha açıklayıcı bilgi verebilir.

Navteq firmasına ben de mail atmıştım o dönemde ve bana da sizin söylediğiniz şekilde benzer bir cevap vermişlerdi. Zira Navteq'in tüm haritaları böyle eksik demek yanlış olur, sadece bu araca uygulanan haritalarda sıkıntı var. Ve evet, bunun için Milli Savunma Bakanlığı Harita Genel Komutanlığından lisans almak gerekiyor. Kıbrıs haritasındaki uyuşmazlık nedeniyle de o lisans bir türlü verilemiyor. Yoksa, lisans alındığında haritaların güncelliği konusunda hiçbir sorun olmayacak.

Navteq'ten gelen maili buraya koymak isterdim fakat şu anda il dışındayım ve o maili kaydettiğim hard disk maalesef İzmir'de kaldı. 10 güne kadar hala bu tartışma sürüyor olursa, o zaman eklerim:)
[/quote]

Sayın Demircic,

Siz döndüğünüzde bu başlıkta bir güncelleme olmasa dahi lütfen o maili buraya aktarın.Bu konu, üzerine gidilmesi gereken bir konu diye düşünüyorum.100-150 TL.maddi değerdeki bir parça için dahi hayıflanırken, 2000 TL.ye yakın bir parça için uğraşmamak olmaz...Diye düşünüyorum..

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

haritayı yüklemek çok zor olmasa gerek
tek problem harita sahibi şirketlerle yani Türkiyenin kapsamlı harita şirketleri ile anlaşma yapmamaları
yoksa teknik olarak çok basit bir olay

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Navteq Firmasının Yanıtı

Arkadaşlar,
Navigasyon haritası için uzun zamandar gerek opel gerek navteq ile yazışmama rağmen tatminkar bir cevap alamıyordum.En son çalıştığım konu aracılığıyla kontak kurduğum opel almanya'dan bir mühendislik müdürüne bu sıkıntılarımızı Türkiye'deki opel sahipleri adına dile getirdim.
Aldığım cevap şöyle:

Today I found a person here who is aware of these difficulties.
He explained to me, that Opel had big problems with the government of Turkey about the approval of maps.
These problems seem to be solved, so that Navteq is working on a version now, which should be provided by the Opel dealers to the customers of concern in August or latest September 2011

Diyor ki, opel harita onaylaması için hükümet ile büyük problemlerle karşılaşmış.Bu problemler çözülmüşe benziyor.Navteq, agustos ya da en son Eylül de müşteriler için bayilere gönderilecek yeni bir versiyon üzerinde çalışıyor.
Ayrıca bu haritanın ne kadar detaylı olacağını da sordum.Cevap gelince bu bilgiyi de burada paylaşıcam.

comodor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

işte bu sabah okuduğum ilk güzel haber
tşk

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sayın Vehicle Dynamics,

Kocaman bir teşekkürü hakettin arkadaşım..Çaban, takdire şayan.Hepimiz adına bir kez daha teşekkür ederim..
İlk buluşmamızda bir kahve borcum var sana.. bravoo

Swift

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu haber güzel tabii ama güncelleme yapılacak bile olsa eldeki harita www.navteq.com sitesindeki en güncel halinden daha iyi olamayacak. Zira eldeki en güncel verileri bu. Başkalarını bilemem ama bana göre bu da oldukça yetersiz. Güncel durumda sıkıntı yaşadığınız yerlere bir bakın isterseniz. Ankara merkezde iki sene önce değişen sokak adları, çok önceleri açılan yollar vb ortada yok hala. Keşke Başarsoft haritası imkanı olsa...

Ankara içinde bir şekilde idare ediyor, zaten çoğu zaman ihtiyaç dahi olmuyor. Şehir dışında ise CD500'teki boş ekranı ve/veya ince uzun çizgiyi Igo8+Başarsoft navigasyon cihazım ile takviye ediyorum.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

alahan1963 link' Alıntı:
Sayın Vehicle Dynamics,

Kocaman bir teşekkürü hakettin arkadaşım..Çaban, takdire şayan.Hepimiz adına bir kez daha teşekkür ederim..
İlk buluşmamızda bir kahve borcum var sana.. bravoo

Rica ederim.Ben yalnızca güvenillir bilgi bulmaya çalıştım.Navteq ten gelen son yanıt da sanki bu yaz sonuna doğru yeni haritanın geleceğini doğrular gibi.Yeni sürümün çıkacağını ancak 1 ya da 2 ay önceden haber verebiliyoruz diyor.Bu da harita komutanlığından aldığım 'onaylar en fazla 2 ay sürüyor' bilgisini destekler nitelikte.Tüketici olarak isteklerimizi dile getiriyoruz, yapacağımız şeyler kısıtlı ama, keşke sanayi ve ticaret bakanlığı bu olaya daha ciddi bakıp 'haritası olmayan navigasyonu ülkemde satamazsın kardeşim' diyebilseydi.O zaman işler çok daha hızlı yürürdü.Almanlar dışardan mal alırken tüm testlerden geçirip tüv den onay alıp sonradan ülkeye sokuyorlar.

Bahsedildiği gibi keşke daha güncel bir harita olsa,fakat bu ilerde olmayacağı anlamına gelmez.Ağustos ta gelecek olan harita eğer tüm illeri kapsıyor ise alacağımızın çoğunu almış oluruz.Benim haritamda şu anda istanbul ankara dışında şehir detayı yok.

Swift

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

2010 modeller için CD500 2010-2011 güncellemesi çıkmış sanırım:

http://www.opel-accessories.com/subproductgroup.jsp?language=en&country=DE&vehicle_name=Astra%20New&category=Infotainment&subcategory=Navigation%20Maps

2010 model ve 2011 modeller için iki ayrı 2010-2011 versiyonu görünüyor. Ankara Reis ve Opak'a yakın zamanda sormuştum. Henüz gelmedi dediler. Yakın zamanda 2010 model için güncelleme yaptırabilen oldu mu?

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sayın Swift,

Çok teşekkürler, sayenizde ilk kez güncellenen cd ler arsında ülkemizin de ismini gördüm.Nihayet..