OPEL ASTRA J YAĞ POMPASI ARIZASI

ÜMİTKARACA54

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

2012 model Opel Astra J 1.6 edition paket aracım var. Araç suya yağ karıştırdı. Usta yağ pompası contasının çürüdüğünü söyledi ve yenisiyle değiştirdi. Sonrasında tüm soğutma suyu boşaltıldı ve genleşme kabı-hortumlar temizlendi. Yağdan zarar gören hortumlar yenisi ile değiştirildi. Tekrardan antfriz eklendi. Bir hafta sonra kontrol ettiğimde soğutma suyuna çok az yağ geldiğini gördüm. Bu durum normal mi? Tekrar mı temizletmem gerekiyor. Kesin bir temizlik yöntemi var mı? Son olarak çok az yağlanma ileride ciddi sorunlara yol açar mı? Teşekkür ederim şimdiden,

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
O suyu iki üç defa değişcen tam temizlemek uzun sürer sonrasında içine özel temizleyici maddeler var onunla temizle bir defa radyatör temizleyici

• Beğen
Tepkiler: camel2019

camel2019

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
yağ soğutucudanda kaynaklanabileceği aklınizda bulunsun

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Yağ soğutucuyu geçen yıl bende patlattım, adam akıllı temizlemek malesef 3-5 ay sürüyor, yağ motorun tüm iliklerine kadar işlediği için sürekli suyu değiştirtmek gerekiyor. 8-10 defa değişimden sonra benim şu an antifriz pırıl pırıl.

ÜMİTKARACA54

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
yağ soğutucudanda kaynaklanabileceği aklınizda bulunsun

merhabalar, ondan önce de yağ soğutucusu değişti. o zaman da suya yağ vermişti. Şimdi ise yağ pompasının contası değişti. Anlamadığım konu şu. Yağ soğutucusu arızası motor suyuna yağ karışmasına sebep oluyor. Bunu mekanik olarak anladım fakat yağ pompasının arızası nasıl suya yağ karıştırıyor anlamadım. Bir fikriniz var mı?

camel2019

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
yağ pompası motor bloğuna monteli bir sekilde çalışır. karterdeki yağın motor içerisinde devir daimini sağlıyor. birleşik yapida olmasindan dolayı yağ kanalları arasında sızıntı olmaması için motor bloğuyla arasında conta var. zamanla conta km ömrünü tamamladıgında deforme olur yada kötü antifiriz kötü yağ kullanımı çürümeye sebep olur. ayrıca daha önce değiştiyse kötü bir montaj olmuşsa buda suya yağ karıştırır. peryodik olarak değişmesi faydalı olur. ama km aralığı konusunda daha tecrübeli üyeler bir öneride bulunabilir. montaji iyi yapilmazsa sızıntı şeklinde yağ kaçağıda olur. yağ pompa contası değiştirdiģinizde tazyik subabını da deģiştirmenizde fayda var. parça ucuz ama maliyetli bir işçiliği var

• Beğen
Tepkiler: Hasip

ÜMİTKARACA54

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
WhatsApp Image 2022-11-17 at 13.46.28.jpeg

Aracın yağ pompası contası değişti geçen hafta fakat bu sabah baktığımda altta böyle bir yağ kaçağı tespit ettim. Fotoğrafta yer alıyor. Sebebi ne olabilir

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
hocam yağ soğutucusu patladığı zaman soğutucu değişiminden sonra sistemde kalan yağın tamamen temizlenmesi baya zaman alıyor arkadaşların dediği gibi.
bu olay benim de başıma geldi. soğutucu değişiminden sonra ikişer hafta arayla üç kez komple sistem suyu ilaçlı bir madde ile temizlendi. daha doğrusu şöyle: sisteme ilaç-su karışımı koydu usta, git iki hafta sonra gel dedi. bunu 3 kere yaptıktan sonra ancak sistem temizlendi ve antfriz koyabildik arabaya. kesin ve net temizleme yöntemi budur. ayrıca sadece su veya antifrizle değil o temizleme ilacının da ilave edilmesi gerekiyor. yağ çözücü gibi bir ilaç sanırım.
anladığım kadarıyla siz bir kere temizletmişsiniz. dolayısıyla o soğutma kabındaki gördüğünüz yağ büyük ihtimalle eskiden kalan temizlenememiş yağdır. birkaç kere daha temizletmeniz gerekebilir.

YADA
siz sanırım sadece yağ soğutucu CONTASInı değiştirmişsiniz ki bunu ustalar önermiyor, sadece conta değişimi yaptıkları araçların bir süre sonra aynı şikayetle geri geldiklerini söyledi ustam bana.
dolayısıyla o soğutma suyundaki yağın sebebi yine yağ soğutucu olabilir. conta oturmamıştır, conta yan sanayidir, delikleri tam karşılamamıştır, kötü bi işçilik sonucu conta kaçırıyordur... gibi. bu durumda da az miktarda yağı suya karıştırabilir.

yağ pompasının contasını da değiştirdiğinizi yazmışsınız, aynı sorun yağ pompasında da yaşanmış olabilir. ancak yağ pompası arızası sebebiyle suya yağ veya yağa su karıştığı şikayetini pek görmedim okumadım.

bu arada suya yağ karışması ile yağa su karışması arasında önemli fark var biliyorsunuzdur.
suya yağ karışınca erken fark edilirse bir şekilde daha az maliyetle kurtarılabiliyor ancak yağa su karıştığı zaman çok daha büyük sorunlara yol açıyor.

• Beğen
Tepkiler: camel2019

camel2019

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
yağ pompası motor bloğunu karşınıza aldığınızda sol kısımda kalır. egsoz borusuna damlayan yağ büyük bir ihtimalle yağ sogutucadan damlıyordur. @yoldangeçenbiri ninde dediği gibi sadece conta değiştiyse, malzeme kalitesizse işçilik kötüyse geçmiş olsun yada orjinal parça takılıp işçilik aceleye gelmişte olabilir ustanın günahını almayalım. bende böyle patladığını fark ettim motor ne zaman ısınsa yanık yağ kokusu geliyordu ama kaçak göremiyordum. aracı lifte alıp bakınca anladık. araçlarımız güzel ancak işinin ehli usta biraz zor bulunuyor malesef.

ÜMİTKARACA54

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
yağ pompası motor bloğunu karşınıza aldığınızda sol kısımda kalır. egsoz borusuna damlayan yağ büyük bir ihtimalle yağ sogutucadan damlıyordur. @yoldangeçenbiri ninde dediği gibi sadece conta değiştiyse, malzeme kalitesizse işçilik kötüyse geçmiş olsun yada orjinal parça takılıp işçilik aceleye gelmişte olabilir ustanın günahını almayalım. bende böyle patladığını fark ettim motor ne zaman ısınsa yanık yağ kokusu geliyordu ama kaçak göremiyordum. aracı lifte alıp bakınca anladık. araçlarımız güzel ancak işinin ehli usta biraz zor bulunuyor malesef.
Komple soğutucu değişti kardeşim. Bir ustaya gösterdim bugün. İşçilik iyi değilse soğutucunun contalrından kaçak olabilir dedi. Sadce conta değişimi mümkün mü çünkü zaten komple soğutucuyu yeni değiştirdim.