Otomatik geri vites problemi

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba.
Aracım Vectra B 2.0 otomatik.
Geri viteste tam olarak kavrayamama, vuruntu gibi bir sıkıntım var. Normal viteslerde neredeyse hiç sıkıntı yok sadece belli belirsiz biraz sert geçiyor o da önemli değil.
Ama geri viteste bazen neredeyse hareket etmiyor araba. Ve bunu sadece motor çok sıcakken yapıyor. Yani 15-20 dk lık bir yol yapıp geri vitese taktığım zaman kavramıyor ve kavradığında da vuruntu yapıyor.
Neden olabilir?
Şimdiden teşekkür ederim.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben 3 senedir aracımı bu şekilde kullanıyorum. Aradaki tek fark, benim aracım kışın özellikle yağışlı havalarda kısa mesafe kullanımlarında yani motor iyice ısınmadan genellikle geriye gitmiyor. Vites geriye geçiyor, geri vites lambaları yanıyor ama araba geriye gitmiyor. Motor ısındıktan sonra arabanın vitesleri saat gibi çalışıyor. Birkaç kere basit müdahalede bulunduk ama yapılanlar fayda etmedi, arıza kesin olarak şuradan olur diye mantıklı bir sonuç elde edemediğim için de şimdilik şanzumanı açıp değıttırmadım. Çıkma şanzuman beyni bulup taktım, biraz faydası oldu ama aynı sorun devam ediyor. Araç 1991 model olduğu için hem parça sıkıntısı oluyor hem de büyük masraf yapmaya değmiyor, o nedenle de fazla üzerinde durmuyorum. Size tavsiyem durumu iyice takip edin (ne zamanları ve nasıl arıza baş gösteriyor, pozisyon şalterinin temizliği yapıldı mı, şanzumanın yağ bakımı zamanında yapılıyor mu gibi) ondan sonra tamirciye gidin.

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor sıcakken yapıyor olması (yağ ısındığında) bana kalitesiz ya da uygun olmayan yağ koyduklarını düşündürüyor. Yağ ısınınca özelliği bozuluyor gibi hissediyorum.
Bu araç için en iyi ve uygun yağ hangisidir? O yağı alıp değişim yaptırayım, belki çözüm olur