Periyodik bakım için?

peace27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar vectra b dizel aracım 2001 motor yağından tutunda direksiyon hidroliğine kadar değiştireceğim.Periyodik bakıma sıradan bir ustaya bırakmıştım aracı markası bilinmedik bir yağ koymuş motora.Şimdi yarı sentetik tam sentetik durumları var bu konuda bilgili arkadaşlarımızın fikirlerini yorumlarda belirtirlerse sevinirim.Şanzıman yağına kadar değiştireceğim.Detaylı fikir verirseniz sevinirim.İyi forumlar.

magician

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi ben 2 hafta önce periyodik bakıma soktum 2000 model corsamı 2 ön fren balatası değişti 2 arka fren fren balatası bakım yapıldı şanzıman yağ kontrol edildi motor yağı değişti castrol magnetech koyuldu polen hava filtreleride değişti ve kalan yağıda aldım hepsi 335 tl tuttu.usta tanıdık bizim usta ama benim bu sanayi işlerinden anladığım olay bir tanıdık lazım bizim usta kendi de diyor bir tamirciye gidersin devirir alır paranı sorun dahi olmasa araçda diyor ve bazı arkadaşlar da şikayetçi bu durumdan doğru gibi gözüküyor ama ustanız yoksa bence bu her şehirde vardır hemen hemen belli araba markasında ustalaşmış ustalar dükkanlar hatta plakalardada belli olur genelde sadece o markaya bakan cinsten biraz o marka konusunda falan özellikle uzmanlaşmış onu seçebilirsin

peace27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi ben 2 hafta önce periyodik bakıma soktum 2000 model corsamı 2 ön fren balatası değişti 2 arka fren fren balatası bakım yapıldı şanzıman yağ kontrol edildi motor yağı değişti castrol magnetech koyuldu polen hava filtreleride değişti ve kalan yağıda aldım hepsi 335 tl tuttu.usta tanıdık bizim usta ama benim bu sanayi işlerinden anladığım olay bir tanıdık lazım bizim usta kendi de diyor bir tamirciye gidersin devirir alır paranı sorun dahi olmasa araçda diyor ve bazı arkadaşlar da şikayetçi bu durumdan doğru gibi gözüküyor ama ustanız yoksa bence bu her şehirde vardır hemen hemen belli araba markasında ustalaşmış ustalar dükkanlar hatta plakalardada belli olur genelde sadece o markaya bakan cinsten biraz o marka konusunda falan özellikle uzmanlaşmış onu seçebilirsin
Teşekkürler kardeşim yorumun için doğru diyorsun.İyi forumlar.

octinum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben hangi konuda fikir istediğinizi anlamadım. :)

Öncelikli olarak, arabanın kılavuzunda hangi ACEA spesifikasyonunu söylüyorsa o spesifikasyonu sağlayan VE hangi viskoziteyi söylüyorsa o viskozitedeki yağlara bakacaksınız.

İkinci adım olarak, W viskozite değeri *düşük*, sıcak viskozite değeri aynı olan yağları listeye ekleyeceksiniz. Kendi arabam için konuşuyorum (Vectra B 2.0 benzinli), 10W-40 demiş, ben 5W-40 ile devam ediyorum yola.

Marka önerisi olarak, Lukoil'in tam sentetiklerine geçtim ben. Lukoil Luxe 5W-40 var Alfa'mda, gayet başarılı. Bir sonrakine Lukoil Genesis Premium 5W-40 deneyeceğim. Araştırdığım kadarıyla her ikisi de Grup III baz yağlardan yapılan düzgün yağlar. Lukoil Luxe 5W-40 spesifikasyonları "sağlıyor", Genesis ise spesifikasyon onaylı galiba. Luxe için 4 litresine 55TL gibi bir fiyat verdim ki sentetik yağ için uygun.