Radar cezası ama hız belirsiz

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gördüğünüz üzere radar cezası geldi plakama.Hatırladığım kadarı ile radar aracını görmüştüm ve bir arcın solunda idim ama uzaktan beri radarı bildiğim için sollamadım ve hızımda tam limitlerde idi..diye hatırlıyorum.Belki de gerçekten limiti aşmışımdır.İtirazım buna değil.Lakin kaç ile radara girdiğimi bilmeden ve eksik bilgiye dayalı evrak üzerine ceza ödemek itiraz konum.
Araç kiralık olduğu için lkiralama şirketinin avukatı uğraşacak trafik mahkemesi işlemleri ile.
Ayrıca ben de Bilgi Edinme kanunu adı altında tespit edilen hız bilgisinin tarafıma bildirilmesi zorunluluğunu dilekçe olarak Eskişehir Blg. Trafiğe mail attım.Araç adıma olsa idi niyetim direk memuru görevini düzgün yapmamak konusunda mahkemeye vermekti ama firmatrafik mahkemesinden çok daha çetrefilli bu olaya girmez kolay kolay.Belki aracın kullanıcısı olduğumu belgeleyen birkaç evrak alarak kendim yola çıkabilirim ama dur bakalım ne olacak.
Hiç acıntım yok inanın.Girmişsem öderim topu topu 129 TL ve ödedim de.Ama bu tip iş yapan memurları es geçmemek lazım.Herkes işini hakkıyla yapsın.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İtiraz ediceklerini söylediler derindere filo yetkilileri.Sonuçta araç onların ve itiraz haklarıda onlara ait.Ama benim niyetim direk memura mahkeme açmak.Yada bimere felan sağa sola şikayet ederek biraz başını ağrıtmak.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevremizde kota doldurmak icin onume gelene ceza yazdm diyen polisler oldugundan boyle cezalar gordukce sinirleniyorum

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
en azından emniyetin sitesi üzerinden memur hakkında şikayetinizi yazın direk amirine mail gidiyor diye biliyorum...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Şimdiye kadar kaç polise ceza verdiler? Bırak evrağı eksik dolduranları, destan yazanlara ne ceza verildi ki? Sen şikayetini yap, en azından bir nebze de olsa için rahat eder. Yapılan her türlü yazılı şikayet işleme konur, bir süre sonra sana "memura gereken uyarı yapılmıştır" şeklinde bilgi verirler o kadar :( .

ergunp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İtiraz etmek elbette hakkınız.
Fakat radar kaydı olmadan radar cezası yazmak imkansız, yani yazmayla bitmiyor bide adrese gönderirken işlenirler.
Hızınızı yazmayı unutmuşlardır.

gencemin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun.Hız sınırını %10 ile %30 arasında geçmiş iseniz yazılmıştır.ve radar cezaları kayda alınır.ve saklanır.kötü düşünmemek lazım sonuçta şikayet hakkınız mevcut ve edeceksiniz.makbuzda hızı yazmaması sadece size itiraz payı bırakmış.ancak kötü düşünmeyin derim.kota doldurmak için kimse ceza yazmaz arkadaşım.eskiden kayıt olmayan dönemlerde olan şeyler bunlar.artık her araç kayıt altında belgeli ceza yazılmakta.cezayı yazdım geç git değildir artık.yılda bununla ilgili ort. 300 memur soruşturma geçirir.idari ve adli yönden.trafik mahkemelerinde bunun sadece %10 U vatandaşın lehine sonuçlanır(ki hatasını bilip kabul etmeyen tek toplumuz sanırım).eski kara düzen uygulamaları hala devam ediyormuscasına lanse etmek hiç hoş değil.ve devlet kurumları içersinde en adil çalışan kurum emniyettir.buna emin olabilirsiniz .ben bu teşkilatın içerisindeyim ve şahsım adına çok kez ceza yedim ve hepsini ödedim.hatasız kul olmaz insan olan yerde illaki hata olacaktır.ancak empati kurup yorumlayınız lütfen.

Sent from my iPad using Tapatalk

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun.Hız sınırını %10 ile %30 arasında geçmiş iseniz yazılmıştır.ve radar cezaları kayda alınır.ve saklanır.kötü düşünmemek lazım sonuçta şikayet hakkınız mevcut ve edeceksiniz.makbuzda hızı yazmaması sadece size itiraz payı bırakmış.ancak kötü düşünmeyin derim.kota doldurmak için kimse ceza yazmaz arkadaşım.eskiden kayıt olmayan dönemlerde olan şeyler bunlar.artık her araç kayıt altında belgeli ceza yazılmakta.cezayı yazdım geç git değildir artık.yılda bununla ilgili ort. 300 memur soruşturma geçirir.idari ve adli yönden.trafik mahkemelerinde bunun sadece %10 U vatandaşın lehine sonuçlanır(ki hatasını bilip kabul etmeyen tek toplumuz sanırım).eski kara düzen uygulamaları hala devam ediyormuscasına lanse etmek hiç hoş değil.ve devlet kurumları içersinde en adil çalışan kurum emniyettir.buna emin olabilirsiniz .ben bu teşkilatın içerisindeyim ve şahsım adına çok kez ceza yedim ve hepsini ödedim.hatasız kul olmaz insan olan yerde illaki hata olacaktır.ancak empati kurup yorumlayınız lütfen.

Sent from my iPad using Tapatalk

şuanda sizdeki mesleki alınganlık sanırım. önceki mesajımda belirttiğim gibi bazı işleri kendi keyfine göre yapan insanlar var fakat bu mesajı yazarken bütün emniyet çalışanlarını tabi ki kastetmiyorum. her meslekte işini iyi ve kötü yapan insanlar mevcut.
burdan hareketle size bir örnek vermek isterim: geçenlerde bir akrabam için bir araç aldık. aracın satışını alıp yıkamaya götürdük. benzincide yıkatırken motorize bir memur arkadaşta motorunu yıkatmaya geldi. aldığımız aracın camları filmli olduğunda bilgi alma amacıyla o arkadaşla 5-6 dakika muhabbet ettik. bu camlara ceza yazılır mı sökmek gerekirmi daha yeni aldık ne yapalım diye sordum. arkadaşta samimi bir şekilde;içi gözüktüğü için sorun olmaz, benim aracımda da var ,çoluk çocuk olduğu için bende kullanıyorum demişti. ceza yemeyiz değilmi diye sorduğumda :ben bu filme ceza kesmem ama bazı arkadaşlar kotayı doldurmak için kesebilirler, kesin ceza yemezsin diyemem dedi. bir iki gün sonra yine bir ortamda denk geldiğim başka bir memur arkadaşa sordum. onun verdiği cevap ise ceza keserler oldu. o memur arkadaş ortamdan ayrılınca daha önce başka memur kesmeyedebilirler diye söylemişti bu neden direk keserler dedi diye sorduğumda kotasını doldurmak için durdurmadan plakaya ceza kesitiğini söylediler. nasıl bir sistemle çalışıyorlar bilmiyorum ama demekki kesmesi gereken ceza oranını geçemediği zaman normalde toleranslı davranması gerektiği yerde aracı durdurmadan plakayı alıp cezayı gönderebiliyorlar.
her meslek değerlidir ve insan kendi mesleğinden birileri hakkında kötü yorumlar duymak istemez. bu konuda size katılıyorum ve sizi kıracak bir şey yazmışsam özür diliyorum ama yine söylüyorum her meslekte kötü ve iyi insanlar mevcut. ben öğretmenim, haberlerde birçok defa öğretmenlerle de ilgili iğrenç haberler çıkıyor. bu haberler çıktığında habere konu olan meslektaşımı savunacak değilim. haksızlık yapana haksızsın demek gerekir. sadece benle aynı mesleği paylaştığı için taciz suçu olan bir meslektaşımı korumam,savunmam.
öğretmenlerde olduğu gibi her meslekte de durum aynı. polis,doktor .... v.b mesleğinin getirdiği sorumluluk ve yetkiyi keyfi kullananlar olabiliyor. bu insanları gördüğümüzde yanlış yaptığını belirtmemiz devlet kurumlarının daha düzgün çalışmasını sağlayacaktır.
umarım meramımı anlatabilmişimdir.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok net belirttim.Sorun benim radara girmiş olmam değil.Burada memurun "işini düzgün yapmamak ve gereken özeni göstermemek" kusuru tartışmasızdır.Yazının okunmaması , suçun maddesinin okunmaması vs gibi detayları zaten esgeçiyoruz.
Ancak resimdeki durumun haklı izahı olamaz.Muhtemelen memura direk "görevini gereken itina ile yapmadığı yönünde" dava açacağım.Öncelikle bölge trafik ten gelen cevabı bekleyeceğim.

- Araç sahibi firmadan kullanıcı olduğuma dair yazı alacağım.
- Cezanın bana rücu edildiğini gösteren firma içi mailleri ekleyeceğim.
- Trafik bölgeninde cevabını ekleyeceğim.

akabinde önce memura direk dava açacağım.Davayı kazanacağımı düşünüyorum ki ardından tazminat açacağım.
Hali hazırda bu tür davalar için çerez gözüyle bakan bir avukatım var.Herkes işini hakkıyla yapsın.Bir sürü masraf ve ödeme yapsın bakalım meslek hayatında bir daha yaparmı böyle bir hata? Hakkıyla iş yapana kimse lafetme hakkına sahip değil.

Ben cihaz tamir etmeye giderken yanım tornavida almazsam ne olur?
Gittiğiniz doktorun stebeskobu yoksa ?
Gittiğiniz markette fiyat etiketleri yoksa ?
Bu basit bir eksiklik değildir.Hız için ceza yazıyorsun ama hız bilgisi yok ?

Kısaca burada memurun görevini düzgün yapmadığı ve asgari düzeyde dahi itina göstermediği apaçıktır.Hukukende suçunun adı bellidir.

Bu arada uygulamaların daha ciddi düzeyde olduğuna katılıyorum ancak emniyet müdürlüğünde çalışan birisinin radara girdiğinin görüntüsünü silecekken yakaladım
memurları ve şikayet edeceğimi belirtince resmen yalvardılar.Yani ne kadar kayıtlı da olsa o görüntülerin bir kısmını silebildiklerine de gözümle şahitim.

Görevini düzgün ve hakkaniyet gözeten herkese saygılarımı sunarım ama çürük elmaları aynı sepette tutmamak adına bu memura dava açacağım.