satılık ilanları kişinin vermiş olduğu beyan anlamı taşırmı

ourcorsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merak ettiğim konu bence fazlaca olan bi durum herhangi bi sosyal paylaşım sitesinden aracını satmak için oluşturulmuş bi ilanda genelde insanlar bol keseden sallıyor. atıyorum essentia bi araç enjoy diye satılmaya kalkılıyo yada araçda olmayan bi özellik varmışcasına beyan ediliyo keza kaza durumu bile gerçek olmayan beyanlarda bulunula biliniyo. böyle bi durumda bu satıcının vermiş olduğu bi beyan olarak kabul edilip satış gerçekleştikten sonra herhangi bi sıkıntı ile hak idda edilebilirmi sonuç alınabilir mi merak ediyorum.

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracın teknik özellikleri ve donanım konusunda yanlışlıklar pek bağlamaz ama boyasız, darbesiz, km. bilgisi vs. türünden ilanlar ispat edildiği zaman kanunen bağlayıcılığı olması lazım.

Epsilon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bağlayıcı olsa da mahkeme nezdinde ne kadar uğraşılır, sonuç alınır bilinmez. Eğer ciddi bir sistem olsa bu konuda, günlük bir kaç araba bularak tazminat geliriyle köşeyi dönenler çıkar.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın km'sini düşürmeyi bile sahtecilik kapsamından çıkarmamışlar mıydı? Geçenlerde haberi olmuştu.
Elhamdülillah %99 müslümanız da, bu kadar sahtekar nerden çıkıyor, yalanın bini bir para :confused:

ourcorsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben arabamı aldığımda görmüş olduğum ilanda da olmayan özellikler yazıyordu gerçi ben bunların benim alacagım aracda olmadıgını bıle bıle almaya gıttım. ama ulkemızde alacagı aracın tam olarak ne oldugunu bılmeyen ınsanlar cok. bu benım aklıma surdan geldı aracı almadan once ılanı pc den prınt sc. yapmıstım dun fotoların arasında gozume carptı okudum soyle bı benı gulumsettı sonra bu geldı aklıma. bence kesınlıkle bır baglayıcılıgı olması gerektıgı kanısındayım cunkı ılanda yazalınlar aracın alınmasında cok etkılı faktorler.

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın km'sini düşürmeyi bile sahtecilik kapsamından çıkarmamışlar mıydı? Geçenlerde haberi olmuştu.
Elhamdülillah %99 müslümanız da, bu kadar sahtekar nerden çıkıyor, yalanın bini bir para :confused:
Tam tersine nitelendirici dolandırıcılık kapsamında yasaya girdi geçen sene.

Ayrıca soruyu soran arkadaş harika konuya değinmiş. Bence sadece boya değişen ilişkisi değil araçların özellikleri de beyan olarak değerlendirilebilir. Ama tabiki alırken aracın modeli ve versiyonu yazıyor. Kaynak bilgiyi firmaların sitesinden bulmak zor değil. Farklı bir şey daha var; araçların görünümünü değişip full versiyon gibi göstermek. Tartışılır aslında... Olması lazım bence.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
noterde imzaladığınız alım satım sözleşmesini okumamışsınız sanırım hiç.
satıcı ilanda ne yazarsa yazsın siz alımı yaparken malı gördüğünüzü ve olduğu gibi kabul ettiğinizi noter önünde beyan ederek altına imza atıyorsunuz.
satıcı kötü niyetli olsa bile bunu ispatlamak zor.adam sattığı aracın ne olduğunu bilmek zorunda değil çünkü.
teknik belgelerde aracın ne olduğu açıkça yazar.
ruhsatta essantia olan aracı satıcı istediği kadar cosmo desin, siz satın almayı noterde onayladıysanız satıcının bir sorumluluğu kalmaz.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi garanti nasıl olacak ya, çok saçma geldi bana.
Misal ben arabamı 3 yıl boyunca pırıl pırıl kullandım, lavuğun teki geldi satın aldı 1 ay kullandı conta yaktı yada motorunda eşşek gibi kullanıma bağlı olarak bi arıza çıktı, nolacak benim suçum mu?
Bence bu garanti işi yaş, bişi çıkmaz...

İlanlarda yazılanlarında bağlayıcı olacağını düşünmüyorum, ne ilanlar var yahu herif pert arabayı toplamış 1 parça boyalı diye satıyor...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Abi garanti nasıl olacak ya, çok saçma geldi bana.
Misal ben arabamı 3 yıl boyunca pırıl pırıl kullandım, lavuğun teki geldi satın aldı 1 ay kullandı conta yaktı yada motorunda eşşek gibi kullanıma bağlı olarak bi arıza çıktı, nolacak benim suçum mu?
Bence bu garanti işi yaş, bişi çıkmaz...

İlanlarda yazılanlarında bağlayıcı olacağını düşünmüyorum, ne ilanlar var yahu herif pert arabayı toplamış 1 parça boyalı diye satıyor...

İkinci el ürünlere firmalar bile (ürünü elden geçirdikleri halde) hiç bir garanti veremezken gariban vatandaştan bir senelik garanti istemek sadece abesle iştigal etmekten öte bir şey değildir. Ne oldu evlere enerji kimlik kartı zorunluluğu veya konutlar için zorunla ısı yalıtımı işleri ya da araçlarda çocuk koltuğu bulundurma zorunluluğu? Kim denetliyor? Uygulama hakkında vatandaş ne kadar bilgilendirildi? Son süre ne zaman? Bu soruların cevabını kaç kişi biliyor?
Kağıt üzerinde yasa çıkartarak sorumluluktan kaçmak sadece bizim siyasilere mahsus bir şey olmalı :(.