Şehir Efsaneleri Motor Yağları Hakkında

schembri2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son maddede ise;
Amerikan oto federsyonu arge başkanı;
Sentetik yağların motor için daha iyi olduğu ve yakıt tasarrufuna etkisinin olmadığını belirtmiş,
Sentetik yağın üstün yağlama özelliğine sahip olduğunu belirtmekle beraber,yapılan testler sonucunda yağ katkılarına(yağın içinde ki detaylı analizlerdeki tasarrufa yönelik belirtilen) verilen paraların gereksiz olduğunu,tasarrufta fark edilemeyecek kadar küçük bir etkisi olduğunu belirmiş

Biraz net biraz kendimce çevirmeler bu şekilde

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Burada yazılanlardan anladığım yanlışım varsa arkadaşlarım beni düzeltir ise sevinirim. Aracım benzinli ve sürekli tam sentedik yağ kullandım. Ama anladığım buna gerek yokmuş. Şimdi ise alacağım yağ 10/40 olacak boşuna para vermemiş olacağım. Doğru mudur?

schembri2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Burada yazılanlardan anladığım yanlışım varsa arkadaşlarım beni düzeltir ise sevinirim. Aracım benzinli ve sürekli tam sentedik yağ kullandım. Ama anladığım buna gerek yokmuş. Şimdi ise alacağım yağ 10/40 olacak boşuna para vermemiş olacağım. Doğru mudur?

Naidr abi aslında şu;
Mineralden sentetiğe yada tam tersi geçilebilir diyor,
Boşa verilecek paranın yağ markalarının tasarruf etkisini büyük puntolarla gösterip ,tamamen basit bir örnekleme yaparak
İçinde A+ olana okadar fark verileceğine A al yönünde
Çünkü A+ olanla A arasındaki tasarruf farkı farkedilemeyecek kadar az demeleri

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Oldum olası bu yağ işine uyuz oldum olmaya devam edeceğim o kesin. Eski aracım da 20/50 dolduruyorumdum sür gitsin. Bir günden bir güne tık demedi idi. Bu araca da hangisini alayım hangisi daha iyi diye kafa yormaktan insanın başı ağrıyor.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son maddede ise;
Amerikan oto federsyonu arge başkanı;
Sentetik yağların motor için daha iyi olduğu ve yakıt tasarrufuna etkisinin olmadığını belirtmiş,
Sentetik yağın üstün yağlama özelliğine sahip olduğunu belirtmekle beraber,yapılan testler sonucunda yağ katkılarına(yağın içinde ki detaylı analizlerdeki tasarrufa yönelik belirtilen) verilen paraların gereksiz olduğunu,tasarrufta fark edilemeyecek kadar küçük bir etkisi olduğunu belirmiş

Biraz net biraz kendimce çevirmeler bu şekilde
Yanlız sentetik yağın En az Yarım litre fark ettiği tecrübelerimle sabit. Motor daha sessiz soğuklarda aşınma az,kısa mesafe şehir içinde yakıt farkı daha belirgin hele 10 km altı(zaten sınınca fark sıfıra iniyor hemen hemen) artı kışın o sentetik olmayan 10W40 ın halini biliyorum ki motor ilk bir dakika kesin yağlanmıyor buzdolabindan çıkmış yağ kıvamında.Yani yukarıdakii yazıda biraz atmasyon

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim erken değiştirme sebebim arabayı kullanma tarzım ve turbo kaynaklı... makine bildiğiniz kalorifer kazanı gibi ve üstüne birde yazılımlı olması. ve tabiki en büyük yağ düşmanı aşırı derecede sıcak çalışan turbo... yağı inanılmaz sıcaklıklara maruz bırakıyor turbo benim aracımda.. hele yazın antalyada gündüz sıcağında 3 dakika yanan kırmızı ışıklarda klima açıkken hararet 95-100 aralığındayken yağ sıcaklığını tahmin dahi edemiyorum....
yağ değişim aralığı herkeze göre değişir, firmalar sadece maksimum kullanılabilecek km yi tavsiye ederler gerisi kullanıcıya kalır...

schembri2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanlız sentetik yağın En az Yarım litre fark ettiği tecrübelerimle sabit. Motor daha sessiz soğuklarda aşınma az,kısa mesafe şehir içinde yakıt farkı daha belirgin hele 10 km altı(zaten sınınca fark sıfıra iniyor hemen hemen) artı kışın o sentetik olmayan 10W40 ın halini biliyorum ki motor ilk bir dakika kesin yağlanmıyor buzdolabindan çıkmış yağ kıvamında.Yani yukarıdakii yazıda biraz atmasyon

Bu teze şu sekilde anti tez e ne dersin hocam
Buyuk patronlar motorun kalbi olan yag konusundaki aciklamalariyla herkesin motoru eline almasini saglayip yedek parca satisini arttirmaya yonelik olabili mi :)

Sent from my iPhone using Tapatalk