Sigara Kokusu Balata Kokusu Ardından Kaza

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bir yakınım iki gün önce kaza yaptı. Direksiyon hakimiyetini kaybederek yoldan çıkmış ve stabilize yolda büyükçe bir kayaya çarparak durabilmiş şükür yaralanma yok. Ön tarafta daha çok yürüründe hasar büyük gibi. Zemin ıslak olduğu için virajda kaydırmışsın dedim ama pek öyle değil gibi
Çünkü: direksiyon birden çekti kızaklama olmadı toparlamaya çalıştım ama sağa sola yalpaladıktan sonra yoldan çıkıp çarparak durabildik frene basmışımdır herhalde emin değilim dedi aşağı yukarı birbuçuk senelik şoförlük mazisi var yani henüz yeni.
Şimdi işin ilginci olaydan önce sigara kokusu hissettik ardından balata kokusu geldi eşim de ben de çok rahatsız olduk camı açtık dedi. Aynı anda araçta bulunan iki kişi bunu hissediyor. Aracı komşumdan ben alıp götürmüştüm bildiğimiz bir araç içinde asla bir tek sigara içilmediğini adım gibi biliyorum. Bakımları mükemmel titizlikte idi
Tabiki mekaniğin ne zaman ne yapabileceğini asla bilemeyiz
Düşündükçe sonradan aklıma teker bilyasının kilitlemiş olabileceği geldi. Sizin yorum ve tecrübelerini bekliyorum

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fren balatasinin yerinden cikip janta takilip kitledigine sahit olmustum... Veya arkalar kampana ise el freni tam indirilmediginde (bir iki dis yukarida olsa bile) surtunup sisip aniden yapisabiliyor ve arkalari kitleyebiliyorlar , bu ilk once sigara kokusu gibi , ardindan balata kokusu seklinde kendini gostermis olabilir. Gecmis olsun...

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
frenlerle ilgili bi problemden kaynaklıysa eğer kolayca anlaşılabilir disk yüzeyine bakarak. ısınıp şiştiyse balata diskin yüzeyinde yanık izi bırakmıştır kesinlikle. mavimsi bir renk tonu olur genelde disk yüzeyinde.
fren kaliper pimlerini söküp temizleyip uygun gresle yağlamayan usta bolca mevcut piyasada maalesef. buna birde bilinçsizce kaliper boyaması eklenince balatanın birinin diske devamlı temas etme sorunu olabiliyor.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bir yakınım iki gün önce kaza yaptı. Direksiyon hakimiyetini kaybederek yoldan çıkmış ve stabilize yolda büyükçe bir kayaya çarparak durabilmiş şükür yaralanma yok. Ön tarafta daha çok yürüründe hasar büyük gibi. Zemin ıslak olduğu için virajda kaydırmışsın dedim ama pek öyle değil gibi
Çünkü: direksiyon birden çekti kızaklama olmadı toparlamaya çalıştım ama sağa sola yalpaladıktan sonra yoldan çıkıp çarparak durabildik frene basmışımdır herhalde emin değilim dedi aşağı yukarı birbuçuk senelik şoförlük mazisi var yani henüz yeni.
Şimdi işin ilginci olaydan önce sigara kokusu hissettik ardından balata kokusu geldi eşim de ben de çok rahatsız olduk camı açtık dedi. Aynı anda araçta bulunan iki kişi bunu hissediyor. Aracı komşumdan ben alıp götürmüştüm bildiğimiz bir araç içinde asla bir tek sigara içilmediğini adım gibi biliyorum. Bakımları mükemmel titizlikte idi
Tabiki mekaniğin ne zaman ne yapabileceğini asla bilemeyiz
Düşündükçe sonradan aklıma teker bilyasının kilitlemiş olabileceği geldi. Sizin yorum ve tecrübelerini bekliyorum

Geçmiş olsun

Teker bilyası kilitlenmeden önce epey bir süre ses çıkartır ve ses artar, günün birinde de ısınarak kaynar ve kilitler. Yakınınız bu sesi illaki duyacaktı eğer bilya olsaydı :)

Araç şu an nerede siz daha iyi bilirsiniz ama kazanın sebebi için bir bilirkişinin hem olay yerine hem de araca iyice bir bakmasında fayda var. En azından problem yada kusur arabada mı, sürücüde mi, yolda mı ona göre karar verilip bir yol çizilir.

Şüpheli kazalarda bilirkişilerin bakmasında fayda var, tekrardan çok geçmiş olsun.

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Yorumların hepsi mantıklı olası şeyler.
Araç Trabzon da olduğu için görme şansım yok. Servise çekildi aynı gün. Arada arayıp bilgi alıyorum bunları da iletirim kontrol etsinler

sondoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Resimdeki balatayı geçmişte 3-4 yıl kullanmıştım,et kalınlığı hala iyidi fakat en son söktüğümde yüzeyinde çatlak oluşmuştu,bana göre her yıl bakım yapmak ve kontrol etmek şart.

Ekli dosyalar

• Fotoğraf1222.jpg
    Fotoğraf1222.jpg
    80.8 KB · Görüntüleme: 31

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Resimdeki balatayı geçmişte 3-4 yıl kullanmıştım,et kalınlığı hala iyidi fakat en son söktüğümde yüzeyinde çatlak oluşmuştu,bana göre her yıl bakım yapmak ve kontrol etmek şart.

Bazen harbiden Allah a emanet yaşıyoruz