Sizce hangi akü iyi hagi aküyü alayım?

naci üzer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir önceki aracım 2006 ford focus da orjinal aküsü 7.5 sene gitti, fordun kendi aküsü artık hangi firmaya yaptırıyorsalar genede iyi kullandık..

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
arabasına ve kişinin kullanımına göre çok farkediyor... arabada lpg aküye bağlıysa ve alarm varsa hatta birde üzerine farklı teyp olup araç park halindeyken elektrik çekiyorsa aküden o akü fazla dayanmıyor... maksimum 3 yıl görür... birde akünün konumu çok önemli... motorun sıcaklığı akünün ömrünü yiyor resmen...
astra h da bende 2 yıl göremedim bir türlü aynı aküyle... daha yeni farkettim lpg aküden devamlı 70 mA akım çekiyor. alarm 30 mA ve birde elm bluetooth cihazı var devamlı takılı oda 70mA gibi bir akım çekiyor... bunun üzerine birde kaput içi sıcaklık eklenince maalesef 2 yıl olmadan mortingen :D

İyi diyorsun da yazdıkların akü ömrünü etkileyen unsurlar bende biliyorum ama 11 seneden bahsediyoruz burda. 6-7 sene kontak kapatmazsan eğer olabilir , ama diğer türlü istersen akünün en kralını tak , şarj dinamosunun en sağlamını kullan , hatta 1 değil 2 tane akü bağla yinede 11 sene dayanamaz. Onu diyen arkadaş gelsin 1. sahibi olduğunu söylesin fabrikadan çıktığı günden beridir ben biniyorum desin göstersin kanıtını eyvallah. Ama 2. - 3. el arabalar alıp geçmişini bile bilmeyip sırf akü üzerinde GM damgasını görüpte orjinal sanmasın.

Son düzenleme:

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o yonunu hic dusunmedim ben... serviste orjinal aku taktirmis olabilecegini yani... bi ihtimal bundan 8-10 yil once uretilen akulerin daha dayanikli oldugu soyleniyor... belki ondandir diyecem ama zor ya... zaten cevrim sayisi yani cycle denen muabbet var... bu adamlar 10 yilda ayda birmi araba kullaniyor :)
takilmamak lazim boyle kullanicilara... ben 3 yil sorunsuz calisan akum olsun sukredicem :)

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizin ki belirtiden çok direk tepki olmuş :)
Benim aku 4 senelik arabayi da çok kullanmıyorum bitmesi sanirm kullanmadigimdan olsa gerek. 4 sene dayanmasi sizcede çok az değil mi millet 7 , 6 sene kullaniyor. O yüzden varta da şüphe duydum birde kaç amper taktirdinz

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 17:51 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 17:33 ----------

hocam senin arabaya trafo lazım :) benim araçta LPG yok set de yok dediğim gibi aracın yatmasindan olur mu ?
Evet aynen öyle olmuştu. Fazla kullanılmayan araçta çabuk bitiyor bence. Bende orjinali 50A gm idi ve şuan 60A Varta var. Bakalım bu nekadar gidecek. Daha önce süpriz yaptığı için şuan bagajda takviye kablosu aldım duruyor:) ne olur ne olmaz. Ayrıca benim araç easytro olduğu için daha sıkıntılı ama Allahtan o zaman vitesi boşa alabilmiştim F vermemişti.

Samsung Galaxy S4 Miniden Gönderildi.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet aynen öyle olmuştu. Fazla kullanılmayan araçta çabuk bitiyor bence. Bende orjinali 50A gm idi ve şuan 60A Varta var. Bakalım bu nekadar gidecek. Daha önce süpriz yaptığı için şuan bagajda takviye kablosu aldım duruyor:) ne olur ne olmaz. Ayrıca benim araç easytro olduğu için daha sıkıntılı ama Allahtan o zaman vitesi boşa alabilmiştim F vermemi
şti.
Samsung Galaxy S4 Miniden Gönderildi.
Üstad gerçekten sansliymissin otomatik araçlarda vurdurma olayida yok :) Arac LPG li mi sizin

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araclarin uzerindeki Varta ile piyasada satilan mavi renk Vartalar arasinda pek bi baglanti yok. Uretim yerleri farkli oldugu icin piyasada satilanlar daha dayanaksiz oluyor demisti bi akücü. Eski aracimda 3 yil dayandi Varta.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araclarin uzerindeki Varta ile piyasada satilan mavi renk Vartalar arasinda pek bi baglanti yok. Uretim yerleri farkli oldugu icin piyasada satilanlar daha dayanaksiz oluyor demisti bi akücü. Eski aracimda 3 yil dayandi Varta.

Demek ki aracı kullanip kullanmasak bile ömürleri 3 -4 sene hocam bide vartalarin siyah olanı var acaba o dayaniklimidir siz ne aldınız akü?

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bakımlı akü nedir? Bakımsız akü nedir? Avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Bir de sulu ve kuru akü tipleri var. Her araca uygunmudur bilmiyorum ama mutlu akü nün özellikle start-stop özellikli arabalar için ürettiği ve sulu tip ile kuru tip olmak üzere iki tipi olan aküleri var. Artısı eksisi nedir bilmiyorum tabi.

Bu arada Corsa D araçlar için mutlu akü 55 amperlik LBS2-55B aküsünü tavsiye ediyor. Piyasa fiyatı 130 civarlarında.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
GM akü 11 yıl gitti , ki 2006 yılında tamamen bitip araba vurdurularak çalıştırılıp kendı kendıne şarz etmesiyle 7-8 yıl daha gitti . yani tamamen bitmesine sebep olmasaydım (kucuktum anlamıyordum :) ) daha da uzun omurlu olabilirdi , gectıgımız yıl Varta aku ile degiştirildi :)
Opel Meriva 2003

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 13:45 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 13:41 ----------

Bakımlı akü nedir? Bakımsız akü nedir? Avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Bir de sulu ve kuru akü tipleri var. Her araca uygunmudur bilmiyorum ama mutlu akü nün özellikle start-stop özellikli arabalar için ürettiği ve sulu tip ile kuru tip olmak üzere iki tipi olan aküleri var. Artısı eksisi nedir bilmiyorum tabi.

Bu arada Corsa D araçlar için mutlu akü 55 amperlik LBS2-55B aküsünü tavsiye ediyor. Piyasa fiyatı 130 civarlarında.

Mutlu akü yü pek tercih etmeyin (şahsen ben tercih etmezdim) , eger elektronik olarak bir sıkıntısı (kaçak vs) yoksa arabanızın ve stop halındeyken elektrik aksamıyla pek oynamıyorsanız ''teyp,fan,far vs'' kaliteli bir akü ile Varta-Bosh-GM aküyü 8-15 yıl kullanabilirsiniz iyi markalardır.
Kuru tip aküler hakkında tek bildigim , motorsiklette kullanıldıgı ve zırtpırt bittigi ve radyolu ışıldaklardaki , cihazdan pahalı olan akü çeşidi :)

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Demek ki aracı kullanip kullanmasak bile ömürleri 3 -4 sene hocam bide vartalarin siyah olanı var acaba o dayaniklimidir siz ne aldınız akü?
Siyah olanlar bizim araclarda fabrika cikisli olanlar sanirim. Eger oyleyse dayanikli diyen de var kotu diyen de. komsumuzun combo'su var 2009 da 0 aldi hala fabrika cikisli akuyle devam ediyor. Ama burda 2 3 yilda bitti yazanlar da var. Benim aracimda fabrika cikisli olan var ama omrunu doldurmak uzere sanirim, sinyal verince ya da arka cam rezistansini acinca falan farlari anlik olarak kisiyor. Insallah dinamodan degildir diye umut ediyorum.