Sizce LPG taktırmalımıyım?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Benim bagajın solunda duruyor.aldığımda canım sıkılmıştı Lpgci abi boşver onlar iyi değil masraf etme 100 liraya simite çeviririm ama uğraşma stepne Lazım olur Demişti.geçen Dağın BAŞINDA lastik patlayınca iyiki yaptırmamışım dedim.
7b41974842854d61394ad37b775fa466.jpg

Bende de yedek lastik yok lastik tamir köpüğü filan var işte kaldık mı kalırız oda ayrı bir dert birde araç çakmaklığında çalışan kompresör aldım. Öyle de devam ediyorum. Mini yedek teker alayım dedim adamlar mezarcı 250 TL para istiyorlar onu da onlara asla vermem zaten :D

Rozetmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende de yedek lastik yok lastik tamir köpüğü filan var işte kaldık mı kalırız oda ayrı bir dert birde araç çakmaklığında çalışan kompresör aldım. Öyle de devam ediyorum. Mini yedek teker alayım dedim adamlar mezarcı 250 TL para istiyorlar onu da onlara asla vermem zaten :D

Sahibinden de 80 liraya satılıyordu.şimdi tank değişsem 150 lira tank+ işçilik,80 TL stepne 10-20 lira kargo bana 250 liraya mal olcak.tank boyutu da değişmeyecek.zaten tek yaşıyorum gerek duymadım.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işe gidiş yolum 15 km. 15 km nin yarısı, 7-8 kmsi bol dur kalklı 4-5 tane trafik ışığı beklemeli olarak geçiyor. ışıklar bittimi e-5 e çıkıyorum. 7-8 km de e-5 de gidiyorum. 80-90 arası hızlanmadan sakin kullanarak iş yerine varıyorum. dönüşte aynı şekilde toplamda 30 km yolun 15 kmsi şehiriçi. %50 uzun yol %50 şehiriçi olduğundan sanırım karma değer denilebilir.

bence bir mantık hatası var.
29/2,06 dersek 14,077 lt yapar.
bu araba sakinde kullansanız 100 km'de 8 lt benzin harcasa.
ortalama benzinin lpg katsayısı 8,8 lt yapar. 18,12 tl'ye 100 km yol gidersiniz.
18,12 x 2 dersek en kötü ihtimalle 36,25 TL yapar.
şehir içi dur kalkta bence zor yani 8 lt benzin tüketimide

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com

kRm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araçlarımızın ne kadar yaktığı konusunda daha DÜRÜST olursak hesaplaması daha kolay olacak...

Rozetmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaş 8 lt demişsiniz de benim z16xep 9.5 lt den aşağı yakmıyor.fazla Trafiğe de girmiyorum.söz konusu litre benzindir,LPG 11-12 den aşağı yakmıyor.babamda 1.6 tüplü Jetta var meret benimkinden en az 2 lt az yakıyor.ama araba gitmiyor orası ayrı konu.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bence bir mantık hatası var.
29/2,06 dersek 14,077 lt yapar.
bu araba sakinde kullansanız 100 km'de 8 lt benzin harcasa.
ortalama benzinin lpg katsayısı 8,8 lt yapar. 18,12 tl'ye 100 km yol gidersiniz.
18,12 x 2 dersek en kötü ihtimalle 36,25 TL yapar.
şehir içi dur kalkta bence zor yani 8 lt benzin tüketimide

hesap ortada. aracımla hergün 30 km yol gidiyorum. 5 günde işe gidip gelirken 150 km yol yapıp şehiriçinde de 50-60 km kadar gezip her pazar akşamı depoyu yeniden dolduruyorum.bir ay içide 4 defa doldurduğuma göre ve hesapta hep aynı çıktığına göre sanırım bir mantık hatası yok. benim aracım böyle yakıyor allaha şükür.

araçlarımızın ne kadar yaktığı konusunda daha DÜRÜST olursak hesaplaması daha kolay olacak...

yakıt hesabını yukarıda da yazdığım gibi bir ay içinde 4 defa yapıyorum. arkadaşa yardımcı olmak amacıyla kendi hesabım üzerinden lpg taktırmak karlı mı yoksa zararlı mı anlatmaya çalıştım. benim aracım az yaktığı halde lpg taktırmak çok karlı değil deymez diye yazdığımı umarım okumuşsunuzdur. daha DÜRÜST olarak hesaplanması derken neyi ima ettiğini anlayamadım ama burda aracım az yakıyor demekle ne karım olacak? dürüst olmamamı gerektirecek ne sebep var anlayamadım. zaten arkadaşın aracıda benim araç ile aynı motora sahip. benzinde az yaktığını söylediği için hesap yaparak çok karı olmayacağını lpg ile uğraşmaması gerektiğini yazdım. ben aracımı kullanırken 3000 devir geçmeden çok sakin kullanırım. arada seri kullanmak için gaza bastığım olur ama buda ayda yılda bir. nasıl araç kullandığımı bilmeden dürüst olmadığımı söylemek sanırım yersiz olmuş. sonuçta 18 yaşında değiliz. kimse ile sidik yarıştırmıyoruz... benim hesabım bu! konu sahibi arkadaşa yardımcı olabildiysem ne ala...

kRm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hesap ortada. aracımla hergün 30 km yol gidiyorum. 5 günde işe gidip gelirken 150 km yol yapıp şehiriçinde de 50-60 km kadar gezip her pazar akşamı depoyu yeniden dolduruyorum.bir ay içide 4 defa doldurduğuma göre ve hesapta hep aynı çıktığına göre sanırım bir mantık hatası yok. benim aracım böyle yakıyor allaha şükür.

yakıt hesabını yukarıda da yazdığım gibi bir ay içinde 4 defa yapıyorum. arkadaşa yardımcı olmak amacıyla kendi hesabım üzerinden lpg taktırmak karlı mı yoksa zararlı mı anlatmaya çalıştım. benim aracım az yaktığı halde lpg taktırmak çok karlı değil deymez diye yazdığımı umarım okumuşsunuzdur. daha DÜRÜST olarak hesaplanması derken neyi ima ettiğini anlayamadım ama burda aracım az yakıyor demekle ne karım olacak? dürüst olmamamı gerektirecek ne sebep var anlayamadım. zaten arkadaşın aracıda benim araç ile aynı motora sahip. benzinde az yaktığını söylediği için hesap yaparak çok karı olmayacağını lpg ile uğraşmaması gerektiğini yazdım. ben aracımı kullanırken 3000 devir geçmeden çok sakin kullanırım. arada seri kullanmak için gaza bastığım olur ama buda ayda yılda bir. nasıl araç kullandığımı bilmeden dürüst olmadığımı söylemek sanırım yersiz olmuş. sonuçta 18 yaşında değiliz. kimse ile sidik yarıştırmıyoruz... benim hesabım bu! konu sahibi arkadaşa yardımcı olabildiysem ne ala...

sen niye üzerine alındın ki ? memlekette genel bişey bu sana özel diil yani. adam 1,6 insigniasının 7-8 litre yaktığını 1,5dizel cliosunun 3.5 litre yaktığını söylüyor.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sen niye üzerine alındın ki ? memlekette genel bişey bu sana özel diil yani. adam 1,6 insigniasının 7-8 litre yaktığını 1,5dizel cliosunun 3.5 litre yaktığını söylüyor.

konuda yakıt hesabı yaparak yardımcı olmaya çalışan başka biri yok. bana söylediğin açık fakat neden söylediğini anlayamadım. aracın fazla yaktığı için başka birisinin aracının da illaki fazla yakması gerekir diye mi düşünüyorsun bilmiyorum ama aracım az yaksa da fazla yaksa da seni ilgilendiren bir durum yok diye düşünüyorum. 4-5 sene önce kullandığım 2.0 vectra aracımda yaktığım yakıt ile forumda aynı aracı kullananlar arasında 10 kuruş fark vardı.sakin kullanarak daha az yakar heralde diye düşünmeme rağmen ne kadar sakin kullansamda yazılan değerlere inemedim. sonraları lpg nozullarının yanlış takıldığı ve hava debimetresinin arızalı olduğu ortaya çıktı. sorunları giderince yakıt azaldı.yazılan değerlerde yakmaya başladı.
şuandaki aracım ile lpg de benimle aynı değerleri yaktığını söyleyen birçok yorum okudum. yani benim aracım az yakmıyor. 1.4 astra sakin kullanımda bu şeklide yakıyor ama ben o değerleri görmesem bile kimseye dürüst olun diye yorum yazmam. ister doğru yazsın ister yazmasın. beni ilgilendirmez. aracım fazla yakıyorsa ya daha sert kullanıyorum yada arıza var diye düşünürüm.herkes burada bir konuda yardımcı olmak için vakit ayırıp yorum yazmaya çalışıyor. lütfen yorumlarda yargılama olmadan saygı çerçevesinde yorum yapalım. bu konuda dürüst olun dersen tabiki konuda yarum yazan olarak üstüme alırım. insignia sı 7 litre yakan adam için burda yorum yazmak ne kadar doğru ?