Soğutma sıvısı sorunu

bhtyr

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar 2006 model astra H 1.3 cdti aracımın 3 gün önce kaloriferi hiç ısınmıyordu özel serviste Petek tıkalı temizlenmesi gerek dediler... işleme başladılar biraz zor oldu baya kirliydi tam anlamıyla temizleyemedi ama eskisine göre çok daha iyiydi neyse bugün su koyalım onla bin yarın antifiriz koyalım dediler ertesi gün gittim tekrar temizledi yeşil antifiriz koydu eskisi kırmızı idi neden yeşil koydun dedim yeşil metali daha iyi korur krozyonu önler dedi kafam karıştı siz ne düşünüyorsunuz bu işlem mantıklı mı yoksa bi süre sonra motoru kucaklarmıyım

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Opel motorları blokları kırmızı antifiriz dır diğerleri koyulmaz sizde antifiriz renklerini araştırın daha fikir sahibi olursunuz

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Aracınızın kitapçığında önerilen soğutma sıvısını kullanınız.

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
usta doğru yapmış bence.
anlattığın kadarıyla soğuma suyu kısmını hep atlamışsın motor içi kötü durumda
usta temizliği yapıp yeşil yani daha yumuşak inorganik antifriz koymuş metali daha az yorar şuanki antifriz.

kırmızı koyarsa belki 10 güne bir yerleri patlatabilirdin ki şuanda bile patlayabilir. soğutma suyu epey önemli konudur muhakkak her gün kontrol et suyunu ve rengini 15 20 gün sorun çıkmazsa devam et.

bhtyr

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
usta doğru yapmış bence.
anlattığın kadarıyla soğuma suyu kısmını hep atlamışsın motor içi kötü durumda
usta temizliği yapıp yeşil yani daha yumuşak inorganik antifriz koymuş metali daha az yorar şuanki antifriz.

kırmızı koyarsa belki 10 güne bir yerleri patlatabilirdin ki şuanda bile patlayabilir. soğutma suyu epey önemli konudur muhakkak her gün kontrol et suyunu ve rengini 15 20 gün sorun çıkmazsa devam et.
Ben Ocak 2020 de aldım aracı hep antifiriz kullandım (araç Adana çıkışlı usta da sıcak memleketlerden araba almak bu yüzden sıkıntılı demişti) 2 gündür eksilme ve renk değişimi yok herhangi bir yerden de sızıntı var mı diye kontrol ediyorum inş sorun çıkmaz.

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam bizim araçlar g12 organik antifriz kullanır. Kitapta ve bakım periyotlarında böyle yazılı.yeşil olarak adlandırılan antifirizler daha çok eski teknoloji ile üretilen motor ünitelerinde kullanılır. Ben açıkcası bir zararı olacagını düşünmüyorum. En azından bu kışı geçirip, yazın g12 antifirize geçiş yaparak hem motor suyunu temizlemiş , hemde doğru antifirize geçiş yapmış olursunuz. Ayrıca eliniz biraz yatkınsa bu işi kendinizin yapmanızı öneririm. Keza sanayide yoğunluktan vs.kimse detaylı ilgilenemiyor. Shellin g12 organik antifrizi ve kesinlikle saf su ile %50-%50 karışım yapıp değişim yapabilirsiniz. Ayrıca değişim yapmadan önce , aracın önünde radyatörün tahliye tapası var ,oradan tüm suyu boşaltın, daha sonra temiz içme suyu ekleyip aracı biraz sıkıştırın ve muhakkak kaloriferi de açarak kalorifer deki suyu da temizleyin, daha sonra arac soğuyunca ilk değişimi yapın, ardından bunu tekrarlayın. Daha sonra antifriz karışımı ekleyin. Kafanız ve gönlünüz rahat olur. :) konuyu biraz fraklı bir yöne çektim ama :) en güzel değişim bu şekilde oluyor. Birde genleşme kabını söküp temizlerseniz tadından yenmez :)

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Aracınıza uyumlu mu bilmem ama ben motul inugel optimal hazır karışım kullandım en son. Suydu karışımdı uğraşısı az en azından. Fiyat ta çok pahalı değil. 5 lt 150 tl.

• Beğen

bhtyr

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Hocam bizim araçlar g12 organik antifriz kullanır. Kitapta ve bakım periyotlarında böyle yazılı.yeşil olarak adlandırılan antifirizler daha çok eski teknoloji ile üretilen motor ünitelerinde kullanılır. Ben açıkcası bir zararı olacagını düşünmüyorum. En azından bu kışı geçirip, yazın g12 antifirize geçiş yaparak hem motor suyunu temizlemiş , hemde doğru antifirize geçiş yapmış olursunuz. Ayrıca eliniz biraz yatkınsa bu işi kendinizin yapmanızı öneririm. Keza sanayide yoğunluktan vs.kimse detaylı ilgilenemiyor. Shellin g12 organik antifrizi ve kesinlikle saf su ile %50-%50 karışım yapıp değişim yapabilirsiniz. Ayrıca değişim yapmadan önce , aracın önünde radyatörün tahliye tapası var ,oradan tüm suyu boşaltın, daha sonra temiz içme suyu ekleyip aracı biraz sıkıştırın ve muhakkak kaloriferi de açarak kalorifer deki suyu da temizleyin, daha sonra arac soğuyunca ilk değişimi yapın, ardından bunu tekrarlayın. Daha sonra antifriz karışımı ekleyin. Kafanız ve gönlünüz rahat olur. :) konuyu biraz fraklı bir yöne çektim ama :) en güzel değişim bu şekilde oluyor. Birde genleşme kabını söküp temizlerseniz tadından yenmez :)
İnş yazın bunu yapacağım

korkum motor bloğu zarar gördüyse orjinal kırmızı antifriz başımıza iş çıkarır mı 🤔

• Beğen

bhtyr

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Aracınıza uyumlu mu bilmem ama ben motul inugel optimal hazır karışım kullandım en son. Suydu karışımdı uğraşısı az en azından. Fiyat ta çok pahalı değil. 5 lt 150 tl.
Gm dex-cool da 130-150 arası 5lt