Teyp'in sesini açınca farlar göz kırpıyor

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Gece araba rölantide çalışırken (teyp kapalı durumda) gaz verin. Her gaz verişte farlar daha fazla ışık veriyorsa aküde problem var demektir. Bu testi yapın ondan sonra tamir için bir yol belirleyin.

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
elektrik tesisatını çok fazla kurcalamaya gerek yok, motor çalışırken de aynı olayı yapıyosa elektrik tesisatına kapasitör bağlanması lazım, bu kapasitörler 100-150 USD den başlıyor..

Bana kapasitör bağlamanın mantığını söylermisin? 12V DC aküye paralel bağlı bir devrede kapasitör ne işe yarar? 100 - 150 dolara satılan kapasitörün(Kondansatörün ) ne özelliği var çok merak ettim? Kaç Volt, Kaç Farad bu kapasitör.

Son düzenleme:

bkaraman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bana kapasitör bağlamanın mantığını söylermisin? 12V DC aküye paralel bağlı bir devrede kapasitör ne işe yarar? 100 - 150 dolara satılan kapasitörün(Kondansatörün ) ne özelliği var çok merak ettim? Kaç Volt, Kaç Farad bu kapasitör.
Deveye capasitor bağlamak sistemde 2.bir akü varmış gibi davranış gösterir yani sistem aküden akım çektiği anda capasitor aküdeki anlık voltaj düşmelerini kompanze eder bir ripıl voltaj dalgalanmasını önler voltaj değerleri 9-24v olur genelde 2-20 farad aralığında çeşitli değerleri vardır

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Deveye capasitor bağlamak sistemde 2.bir akü varmış gibi davranış gösterir yani sistem aküden akım çektiği anda capasitor aküdeki anlık voltaj düşmelerini kompanze eder bir ripıl voltaj dalgalanmasını önler voltaj değerleri 9-24v olur genelde 2-20 farad aralığında çeşitli değerleri vardır

Kondansatör bu güçteki anlık düşüşleri kompanze edemez.. Hele akünün kaldırmadığı düşüşü hiç kompanze edemez.. Eğer bir doğrultma sorunu yada, voltaj parazitinden kaynaklanan bir filtreleme gerekseydi dediğin doğruydu.. 75a aküyü çökerten akıma o kondansatör çerez gelir.. Bu sebepten arıza aküden ise bu çözüm iş yapmaz.. yok konjektör arızalı olduğundan aküyü tam şarj etmiyor ise onun diyotlarının elden geçmesi lasım kondansatör yine işe yaramaz...
diyelimki akü tam sınırda kalıyor bu kondansatörle ani bas vuruşlarda durumu kurtarıcak , ozman o paraya daha büyük bir akü alıp takarsın kondansatör yine gereksiz olmuş olur..

Son düzenleme:

bkaraman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kondansatör bu güçteki anlık düşüşleri kompanze edemez.. Hele akünün kaldırmadığı düşüşü hiç kompanze edemez.. Eğer bir doğrultma sorunu yada, voltaj parazitinden kaynaklanan bir filtreleme gerekseydi dediğin doğruydu.. 20 farad dahi takmış olsan 75a aküyü çökerten akıma o kondansatör çerez gelir.. Bu sebepten arıza aküden ise bu çözüm iş yapmaz.. yok konjektör arızalı olduğundan aküyü tam şarj etmiyor ise onun diyotlarının elden geçmesi lasım kondansatör yine işe yaramaz...
diyelimki akü tam sınırda kalıyor bu kondansatörle ani bas vuruşlarda durumu kurtarıcak , ozman o paraya daha büyük bir akü alıp takarsın kondansatör yine gereksiz olmuş olur..
artı 100-150 dolar fiyat bahsettiğin güç için baya bi kazık...
Öncelikle ben fiyat belirtmedim ben capasitor un kurulu olan sistem üzerine etkisinden bahsettim akü,şarjz dinamosu ve konjektör hatalarını düzeltir demedim
Bu arada capasitor lerle yaklaşık olarak 18 yıllık bir içli dışlı bir geçmişliğim vardır elektronikçi olarak

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Öncelikle ben fiyat belirtmedim ben capasitor un kurulu olan sistem üzerine etkisinden bahsettim akü,şarjz dinamosu ve konjektör hatalarını düzeltir demedim
Bu arada capasitor lerle yaklaşık olarak 18 yıllık bir içli dışlı bir geçmişliğim vardır elektronikçi olarak

Bende sonradan sildim zaten fiyat konusunu.. Benimde bi 10 yıllık geçmişim var. Elektrik / Elektronik teknikeriyim bu işide yapıyorum.. Benim söylediğim bu sorunun çözümü olmadığı... Elektronikci olarak sende bilirsin Kondansatörün esas amacı filtreleme yapmaktır, Böyle bir durumda ekstra güç sağlamaz..Eğer güç eksiği varsa daha büyük bir akü takmaktır doğru olan.

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

bkaraman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önemli değil :) asıl olan konuyu açan aradaşa birlikte yardımcı olduk diye düşünüyorum.seni tanıdığıma sevindim:good:

Savarona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.pataraportal.com
Arkadaşlar ilginize teşekkürler, ama teyp çalışmazken farlarda yada hiçbir ışıkta sorun yok ama teybi açınca sorun oluyor