Tipo nasıl bir araçtır ?

osmannn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar arabamı satıp daha düşük model bir araç almayı planlıyoruz. 10 bin tlyi aşmayan araç almayı düşünüyorum. Aslında ilk aklımdan geçen araç tipo. Daha önce tipo kullanan arkadaşların düşüncelerine ihtiyacım var.Hangi serisi hangi modelini önerirsiniz. Tipoyu alırken özellikle dikkat etmem gereken yerleri var mıdır ? Aracı şehir içi kullanacağım. Yaşadığım yerin yolları çok iyi sayılmaz. Aracı aldıktan sonra en az 4-5 yıl satmadan binmem gerekiyor. Yani aracı yenileme gibi bir durumum olmayacak. Paraya sıkışma durumunda hemen elden çıkarabileceğim araçlar önceliğim olacak.Bunlar doğrultusunda öncelikle tipo hakkında düşüncelerinizi veya 10 bini aşmayacak şekilde alınabilecek araç tavsiyelerinizi bekliyorum.

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Palio ve Polo ikilemi :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Tipo'ya sürücü olarak değil ancak yolcu olarak binmişliğim var. Bence Fiat'ın en başarılı arabalarından bir tanesi ve Uno ile Tempra'ların aksine yıllar geçse bile taş gibi duruyor pek çok Tipo.

Her arabada nelere bakılıyorsa onlara bakmanız kafi gibi geliyor. Yalnız Tipo'ların İtalyan yapım olanlarına yedek parça bulmak sıkıntı olabiliyormuş, yerli olanlara bakmanızı öneriyorum.

1.6 motorlu olması elbette performans açısından olumlu olacaktır ama 1.4 olanları da o kasayı götürür rahatlıkla. Koltukları ve direksiyonu zaten Tempra'dan ki oldukça rahat bir araçtır Tempra.

Tigra almamış olsaydım kafamdaki araçlardan birisiydi Tipo, bence temizi bulunursa kapatılır.

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
italyan yerli farketmez hepsi ayn ı araç ayn ı parça.
fiat'ın en rahat en sağlam arabalarından birisidir, rahatlığı, yol tutuşu iyidir. artka bağaj kapağı fiberdir ve biraz pahalıdır.
tüpe uyumludur, yakıtı normaldir. temizini bulursan az paraya binilecek en iyi arabalardan birisidir.
1.6 SLX ie en full enjeksiyonlu ve klimalı modelidir. ön salıncakları biraz hahssastır ama dikkatli kullandıktan sonra bir sıkıntı olmaz.
motor parçasında sıkıntı yok, kaporta ve trim parçalarında orjinal veya yan sanayi olarak çözüm bulursun.
kiracım yazın darbesiz bir tane aldı kullanıyordu, 2 ay önce önden çarptılar. bayağı hasar aldı toplandı şimdi yine kullanıyor.

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1998de Astra g almadan önce 90 model italyan tipomuz vardı araç güzeldi fakat karbüratörlü olmasından dolayı çok sıkıntı çektik mutalaka enjeksiyonlulara yönelin derim. Birde daewoo bakın derim özellikle düşük fiyatlı araç arayan kişilerden duyuyordum piyasadsı olmadığı için benzer fiyatlı araçlara göre çok daha iyi kalıyormuş.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Bir arkadaş birkaç yıl kullanmıştı. Onun dediklerine göre ön düzen çok ama çok hassasmış. Hiçbir şekilde ayar tutturamadım diyordu. Parçada zaman zaman sıkıntı çıkıyormuş. Şahin/Doğan daha iyi demeye getirdi. Bilemem tabii...

Başka bir arkadaş da oldukça memnun. Gerçi yaştan dolayı satacak ama bu zamana kadar sorunsuzca bindiğini söylüyor.

Anladığım kadarıyla f/p oranında iyi bir araç. Ön düzen konusunda sıkıntı yaratabilir. Onun dışında iyidir.

gencemin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tipi bulunduğunuz yollar kötü demişsiniz.arka bilye yatakları çabuk dağılır gacur gucur sesleri çabuk duyarsınız.dijital göstergeleri eskiden çok büyük problemdi.şimdi elektronik işiyle ugrasanlar yapabiliyor..şahsi kanaatim başka bi biarac o paraya 97 98 clio lar var yıpranmamış otomatiği bile bulunur.

Sent from my iPad using Tapatalk

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanayide 1.4ie 1.6ie 1.6 karbüratörlü italyan türk alayına binmişliğim vardır, karbüratörlü olanlarına bizzat montaj yapmışlığım da var. Rahatlıkla söyleyebilirim ki dışarıdan ufak görünse de içi çok geniştir, karbüratörlü motora en ucuz lpg kitini montajlasak bile sorun yaşanmıyordu, ki o zamanki kitlerde tek derdimiz şamandıra ve gösterge idi.
Bahsedildiği gibi 1.6ie SLX MPI motora sahip ve tüketimi düşük iyi giden ve klima gibi donanımı olan bir seçenek. Sürüşü gerçekten keyifli, ancak debriyaj ayarı iyi yapılmamışsa çileden çıkartabilecek bir arabadır, hele şanzıman hor kullanılmışsa vitesler rezalet şekilde geçer tam anlamıyla eski traktörler gibi(fiat 70-56 mesela). Ancak kimi Tipo-Tempra lar pamuk gibi debriyaj ve vitese sahip, yürüyeni kusursuz tısır tısır yürüyen arabalar da olabiliyor. Ön takımın hasassiyeti biraz görecelidir, mesela kuş serisinin ve torosun ön takımına alışkın insanın S320L mafya kasa olanlara binmesi gerekir, kasis çukur aldırmadan tak tuk geçse de tüm tertibat çelik alaşımlı olduğundan banamısın demez. Ancak benim gibi ön takımı nazik olan Vectra kullanıcıları en ufak sıkıntı çekmez, her yere giremeyeceğini bilen kişi tipo ile iyi anlaşır.

Önerilen : Şahsi olarak önerebileceğim modeller 2.0 16V Cat serisidir, temizi istenirse bulunur 10-11 bin liraya da alınabilir sonuçta piyasası düşük fiyatta olan arabalar, bana kalsa Tempra alın, koca poposu nam salmış, bir jenerasyonun fenomenidir :D

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abimde 2000 model 1.6 Slx mpi motorlusu mevcut...
Arada sırada kullanırım...
elektrikli ayna, iklimlendirmeli klima mevcut, ön camlar elektrikli... koltuklar konforlu...
Motor güzel ama vites oranları düşük olduğundan 120 de falan bağırıyor... 160 km hızlarda güvensiz.. yakıt normal.... yazın klima açık iken bayılma falan yaşamadım..
Gösterge paneli hoş... içi geniş ancak bagaj yetersiz...
Geçen sene cektirdiği bir tesisat yüzünden sigorta paneli ve biraz tesisatla iç aksamda plastikler yandı...
sigorta paneli, tesisat, motor, yürüyen aksam vb fiyatları uygun ve bulunuyor... ancak plastik aksam ne yazık ki bulmak zor, buldun mu da çok para...
Mesela abimin aracında arka koltugun sırt dayanan tarafının bir tarafı yanmıştı.. Hurdacıdan 500 TL ye zor alabildik..
sonuç olarak fiyat-kalite olarak bence güzel...
ikinci elde de çok hastası var.. Bildiğim kadarı ile en az 10 kere alıcı çıktı arabaya...
Temiz olmak kaydı ile 1.6 slx Mpi motorlusunu tavsiye ederim....
Mpi ler çok noktadan enjeksiyonlu, diğerleri tek noktadan enjeksiyonlu olması gerek...

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Tipo iyidir hoştur da beladır arkadaşlar bence ya o yaşta bir arabada zaten digital klima , elektrikli aynalar , 4 cam otomatik aramak gereksiz bence o paraya Palio yada Siena'nın 1.4 modellerini tavsiye ederim Siena'nın EL modeli vardı bizde ön camlar otomatik arkalar manuel'di , ön-arka sis farı vardı , manuel kliması , hidrolik direksiyon'u, geniş bir bagajı + büyük bir lpg tankı olduğu halde birde enjeksiyon bir motoru vardı kısacası ihtiyaçları karşılayacağı gibi ucuz ve bol yedek parçası hemen hemen her ustanın anladığı pratik bir yapısı var ayrıca özellikle Bordo renkleri çok hoş duruyor 2. el piyasası da gayet hareketli. Bence bırakın Unoyu,Tipoyu temiz bir Siena alın kafanız rahat etsin.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi