Trafik Cezaları Can Yakacak

Rally

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Trafik Kanunu'nun değişimi amacıyla yasa taslağı hazırlandı. Trafikte kemer takmamanın cezası 55 YTL'den 125 YTL'ye çıkıyor. Alkollü araç kullanan ise, 750 YTL ceza ödeyecek..

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, İçişleri Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu'nu değiştirmek amacıyla 126 maddelik yasa taslağı hazırladı.

İşte taslakta öngörülen yeni uygulamalar:

BELEDİYELERE TRAFİK CEZASI KESME YETKİSİ: Belediyeler, yerleştirdiği teknik cihazlarla, tespit ettiği kural ihlali dolayısıyla idari para cezası vermeye yetkili olacak.

EHLİYETLER DEĞİŞECEK: Sürücü belgesi sınıfları ve bu sınıflar ile kullanılabilecek araçlar, BM Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi ve AB mevzuatına göre düzenlenecek.

EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANANA 1 YILA KADAR HAPİS: Sürücü belgesi olmaksızın veya sürücü belgesi geri alındığı halde araç kullanan kişi 1 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Eskiden bu durumdakiler 1 aydan 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanıyordu. Araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmayanlara 125 YTL idari para cezası verilecek.

HIZ SINIRLARI DÜZENLENDİ

BÖLÜNMÜŞ YOLDA HIZ SINIRI 110: Azami hız sınırları, eskiden, şehir içi 50 km., şehirlerarası tek şeritli karayolunda 90 km. ve otoyolda 120 km. idi. Bölünmüş yollarda hız limiti 110 km. olacak.

CEZALAR AĞIRLAŞACAK: Hız sınırları da yeniden düzenleniyor. Sınırları yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar aşan sürücülere 125 YTL ceza kesilecek. Hız sınırını yüzde 30'dan fazla aşan sürücülere 250 YTL idari para cezası verilecek. Eskiden bu oran yüzde 50 idi. Hız sınırlarını bir yıl içinde beş defa ihlal edenlerin ehliyetleri bir yıl süreyle geri alınacak.

ALKOLLÜYE DAHA AĞIR CEZA: 0.51 promil ile 1.00 promil arasında alkollü olduğu tespit edilen sürücüye 500 YTL ceza verilecek ve sürücü belgesi altı ay süreyle geri alınacak. 1.01 ile 1.25 promil arasında alkollü olduğu tespit edilen sürücüye 750 YTL ceza verilip, sürücü belgesi bir yıl süreyle geri alınacak.
http://www.arabam.com/haber.aspx?HID=1&PID=681&haberID=284409

CHa.AY

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bu çok uzun süredir böle söleniyor ama söylentiden ileri gitmedi ama gitmeli diye düşünüyorum daha temiz araba kullanmak için gerekli

Rally

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu yollarda 110 ile gidilirmi artık bilmiyorum ne olacağı belli olmuyor berbat yollar mesela ben 2ay önceki 1700 km lik yolculuğumda hızımı almış 90 km ile giderken yolda önüme derin bir çukur çıktı aniden frene bastım kemerim takılı olmasa ne olurdu bilmiyorum camdan dışarı çıkmıştım heralde büyük ihtimal yada o çukura düşseydim çok eminimki ön takım komple dağılmıştı şimdi diyeceksinizki çukurdan kaçsaydın yol boştu evet oda aklıma geldi ama çukur yolun tamamını kaplıyordu enlemesine bir şekildeydi:mad:

Son düzenleme:

bimmer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
110 luk sınır iyidir...konya-ankara 90la çakilmiyor :D

yakup

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cezalar ne kadar artarsa artsın bilinçli toplum olmadıkça cebimizden daha fazla para çıkacak demektir

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hız sınırı iyi olmuş.Radar cezaları %50 azalır gibi.
Alkollü araç kullananlar için (kendini bilmezler) bir şey değişeceğini tahmin etmiyorum.:(

dewilking08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bölünmüş yolda 120km çekilebilecek bir limit.şu yolları tamamen bitirseler güzel olacak.dün bilecik-adapazarı arasından geçerken baya sıkıntı yaşadım.yol yapımları, çukurlar.hatta arkamdaki araç sollama esnasında yol yapımını görmeyince kukaların diğer tarafında karşı şeritte kaldı.ben de son anda geçtim...

hakan_yucel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alkollü kullanmamaya ve radarlara çok dikkat edelim arkadaşlar ,durduk yere başımız ağrımasın...

ytuncay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emniyet kemerini takmamanın cezası 125ytl olduğu yerde alkollü araç kullanmanın cezası bana göre çok düşük kalmış.Çünkü kemersiz olduğumuzda kendi can güvenliğini önemsemiyoruz.Alkollüyken başkalrının can güvenliğide tehlikede.İnsanların hayatı bu kadar mı ucuz?Elalem zevki sefa yapsın başkaları canından malından olsun.Alkollü araç kullanmanın cezası bana göre ilk seferde ehliyet iptali olması lazım.