Türkiye'yi Yerin Dibine Soktular

adnanguclu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Turistlerin ellerinden düşürmedikleri rehber kitaplarda Türkiye ve İstanbul hakkında ilginç uyarılar yer alıyor. Aralarında Culture Smart, Lonely Planet, Rough Guide, TimeOut, Frommer’s gibi İngiltere ve ABD’nin önde gelen rehberinin bulunduğu 20’ye yakın Türkiye ve İstanbul tanıtım rehberini inceledik. Geniş bir yazar, gazeteci, serbest rehber ve seyyah-yazar tarafından hazırlanan yazılarda şu bölümler yer alıyor:

İSTANBUL

Independent gazetesinin en iyi kent rehberi olarak tanımladığı TimeOut İstanbul’u şöyle tanımlıyor: “İstanbul çeşitli bir meze tabağı gibi farklı ve karışıktır. Kentin üzerindeki gizemli örtüyü kaldırın altından bir başka örtü çıkar. 2 bin 700 yıllık binbir örtü vardır karmaşık ve kanlı tarihinin altında.” ’Genç Türkler ve eski alışkanlıklar’başlığı altında genç kuşak şöyle tarif ediliyor: “Kim bilir kocasına akşam yemeği pişirmek için koşar adımlarla eve yetişmeye çalışan genç kadın tüm günü sevgilisiyle birlikte geçirmiştir.”

TAKSİLER

“Gideceğiniz yönü biliyorsanız şoföre tarif ediniz bilmiyorsanız en uzun yoldan gideceğinize hiç şüpheniz olmasın. Paranızı uzatırken yem olmamaya dikkat ediniz bazan 10 YTL alan şoför el çabukluğu ile parayı değiştirip 1YTL verdiğinizi iddia edebilir. O nedenle paranın üstünü aldıktan sonra parayı veriniz. ”

TEK KADINLAR

Yalnız seyahat eden kadınlara tavsiyeler bölümünde şöyle yazıyor: “Sultanahmet çevresi kazanç sağlamak için duygu sömürüsü yapan profesyonel jigololarla doludur. Jigololar özellikle varlıklı ve heyecan arıyor izlenimi veren az çekici tek kadınları ağlarına düşürmeye çalışırlar.”

YANKESİCİLER

“Turist gibi görünmemeye çalışın çantanıza sıkıya yapışın. İstasyonlarda bilet alırken paranızı önceden hazırlayın sürtünen kişilerden, yanınıza yaklaşan cazip-çekici veya karaçarşaflı kadınlardan Oliver Twist romanındaki çocuk karakterlerinden ister kadın ister erkek olun mutlaka uzak durun”

CİNSEL TERCİHLER

“Eşcinsellik yasal olmasına rağmen cinsiyet ayırımcılığı dar görüşlü erkekler arasında çoğunluktadır. D0indar kesimde en masum kadın erkek dostluğu bile yanlış algılanır. Tüm batılı kadınlar bu kesimin gözünde fahişedir. ”

TUVALETLER

“Türkiye’de iki çeşit tuvalet vardır. Geleneksel ve Türk tuvaleti. Geleneksel tuvaletin arkasında bir boru uzanır. Ancak bu boruyu açıp kapatmak düğmesine ulaşmak bazan çok zordur. Korku verici Türk tuvaletini kullanmak ise alışkanlık ve ustalık ister. İki ayağınızı işaretli yere basıp ortadaki deliği ortalamanız gerekir. Az sağa veya az sola kaçarsanız olumsuz sonuçlar doğar. Bayanlar eteklerini toplarken dikkatli olmalıdır.”(Vatan)

Ne yazık ki herşey doğru.

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
malesef hersey doğru ama ben böylede seviyorum ülkemi beğenmeyen gelmesin abi

MERKEZ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eskiden böyle şeyleri söylerken utanırdım ama artık utanıcak bir şey yok halkın büyük kısmı lafta dürüstüm milliyetciyim şerefliyim v.s der arkasından bunları yapar. İşin sonunda türkleri ve bulundukları çevreyi böyle özeliyen bilgiler ve bu bilgileri tastik eden türkler çıkar.

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu rakamlara ve bu tarz yazılara çok takılmıyorum, büyük bir ülkeyiz ve her cinsten , her meleketten insan burada yaşıyor.İstanbul da kapkaç oluyor, suçlu yakalnıyor rus vatandaşı...Fuhuş operasyonu oluyor, işin başında Azeri birisi, uyuşturucu satıyorlar, Afrika kökenli..
Diğer taraftan ; başka ülkelerde durum çok mu farklı yani..istatistiklere bakılsa eminim bizim rakamlar diğer ülkelere göre daha iyidir.Dünya kötü , heryerde böyle şeyler yaşanır

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
bunlar olağan şeyler, doğruya doğru, millyet.com.tr ye de yorumda bulundum aynı şekilde... ama tabi sadece Türkiye'de değil çoğu ülkede olan şeyler...

cndnztrk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sanki dünyanın içbir ülkesinde yankesicilik yok herkes Türiye hakkında aklına geleni canının istediğni yazıp çiziyor ama tarihin her devrinde bu coğrafyayı ele geçirmek için birbirini boğazlıyor.bu ülkede yaşıyoruz ve bu şekilde bu zamana kadar müdafaa ettik.öyle ya da böyle ...

turkerrr

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
doğruluk payı yüksek ama benzer şeyler heryerde vardır...

sensei

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
BU tür yazılar için kendı adıma bende uzuluyorum abartılmıs uyarılar ve ulusal bı rehber kıtapta yazılmaması gereken bır uslupta yazılmıs. Dıger bır yandanda kendımde bır turizmcı olarak gormus oldugum bazı tablolar gercekten ıcler acısı. Bızım halkımızda da cok törpülenecek yanlar var oldugunu dusunuyorum. Soylenenlerın bir cogu hepımızınde bildiği gibi doğru yanları olan şeyler. Bazı magandalar turist görmeyedursun hepsıne av ve para gozuyle bakıyorlar.Dolmuslar taksıcıler ( hepsı ıcın soylemıyorum ama bızzat rastladım) yolmak ıcın yer arıyolar ve bunun gıbı bırcok ornek verebılırım. Bu belkı cogu ulkenın turistlerıne karsı cogu ulkede turıstlerın basına gelebılecek sey belkı ama bızım bu kadar dusmanımız varken bunların abartılması kacınılmaz. Bence hepimizin yapması gereken sey, bu guzel kulture,gecmıse ve ulkeye daha yakısır olmak.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Saçma sapan insanların, saçma sapan önyargılarla dolu, saçma sapan rehber kitabı...

Genç kadının kocasını aldattıktan sonra eve yetişmesinin rehber kitapta ne iş var?

Türkiye, kötü görünsün de ne halt olursa olsun... Gözümde hiç bir itibarı yok!