Ustayım diyen şöför arkadaşlar, yorumlarınızı bekliyorum

moarrriankato

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Lpg li aracım var. Genelde de arabayı lpg de kullanıyorum. Merak ettiğim birşey var.
Aygaz: 2,35 tl civarı, milangaz: 2,10 civarı, koçgaz: 1,85 civarı. Bende tabii hesap kitap olsun diye hep koçgazdan alıyorum.

Peki bu gazlar arasında bir fark var mı ?

Bilginiz varsa eğer, her türlü yorumlarınızı bekliyorum.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Lpg li aracım var. Genelde de arabayı lpg de kullanıyorum. Merak ettiğim birşey var.
Aygaz: 2,35 tl civarı, milangaz: 2,10 civarı, koçgaz: 1,85 civarı. Bende tabii hesap kitap olsun diye hep koçgazdan alıyorum.

Peki bu gazlar arasında bir fark var mı ?

Bilginiz varsa eğer, her türlü yorumlarınızı bekliyorum.

Bu sorunun ustalıkla bir alakası yok öncelikle onu söyleyeyim. Ticaretle tüccarlıkla ve ahlakla alakası var. Siz ayrı ayrı 3 firma ve 3 farklı fiyat vermişsiniz. Ben de size bir soru sorayım. 5 gün önce Isparta Merkezde bulunan Shell istasyonunda LPG 2.49 tl idi. Bugün Ankara' da gördüğüm Shell istasyonunda ise 2.11 tl idi. Benzin ve mazot fiyatları iki şehirdeki Shell istasyonlarında da aynı fakat LPG fiyatları arasında yaklaşık 40 kuruşluk fark var. Bunun mantıklı bir izahı yok.

Bazı bölgelerde istasyonlar kendi aralarında anlaşıp haraç keser gibi fiyat yükseltebiliyorlar.

Aracınızda bir problem oluşturmuyorsa alışkanlığınızdan vazgeçmeyin ve bildiğiniz yerlerden gaz almaya devam edin :)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Çok kez ucuz olan gazlardan kullandım. Ama bu gazlar ile araç resmen gazı içer havası verdi. Litre olarak fiyatı ucuz ama iş yola gitmeye geldiğin de bu gazlar tısss diye bittiğini fark ettim. Sonra daha sıkı gözlemlemeye başladı fiyatı ucuz ama sinek avlayan yerler vardı hım dedim demek ki burada bir gariplik var. Ve bir daha uğramadım. Sonra yine fiyatı ucuz ama ticari araçların sıra beklediği yerleri keşfettim. Ve demek ki dedim bu adamlar buradan gaz alıyor ise bir nedeni var dedim. Ve oralardan gaz almaya başladım. Sonuç aynı firmanın ucuz satan yeri ile aynı firmanın pahalı satan yeri arasında fark olmadı ama burada gözlem önemli. Özellikle ticari araçlar alıyor ise gözü kapalı bir şekilde gaz alırım. Çünkü o adamlar sürekli araç üzerinde ve adamlar nerede gaz kaliteli ucuz ise oradan alıyorlar.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Akaryakıtta bölgesel tavan fiyat uygulaması var ülkemizde. Aynı markalardaki fiyat farkının temelini bu olişturuyor. Bunun yanında rekabet ve sürümde şehir içinde farklılık yaratıyor.

Gelelim farklı markaların gazlarına. Bütün firmalar rafineriden standart gaz alıp icerisine kendi formüllerini eklerler. Ülkemizde bütün herkes bp ve milangaz'dan almak zorundadir gazı.

Benim tecrübelerime bakarsanız marka ve marka olmayan lpg arasında şehir içinde bariz fark var. Bu konuda marka olmayan lpg'yi yıllar önce denemiştim ve vazgeçmiştim ucuz gaz almaktan. Bunun yanında propan degeri düşük olan lpg'de tam otomatik vites araçlarda vites geçislerinde vuruntu yapabilir, ateşleme sıkıntılı olacagı için.

Genelde bp'den lpg alıyordum son zamanlarda ancak son 3 depom opet'ten ve aracın menzili çok azda olsa fark etti uzun yolda. Şehir içinde fark olacağını düşünmüyorum menzilde.

Yani marka lpg'lerden ucuz olanı tercih edebilirsiniz bence.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bp gaz konusun da şunu söyleyeyim harbi araba da bariz fark var. Araba rampa tırmanırken daha gaz ver modunda araç bariz fark ediyor. Ben çok kullandım aygaz dan aldım ama Bp kadar tat asla vermedi harbiden. Ben pek haz almadım aygaz dan.

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fiyatı yüksek dedğimiz kalite aldı mı 30 litre fulluyorum fiyatı düşük olanlar ise 35 litreyle fulluyor aradaki fark bu. Ucuz gaz almam. Lpg alma sırası bp,shell,ipragaz, opet

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Erol gazdan tutunda :) , shell, socar a kadar butun LPG yakit markalarini deneyen birisi olarak kesinlikle diyorum ki hicbiri arasinda fark yok. O yuzden en ucuzu hangisiyse ondan alirim , yok hava basiyorlarmis yok baskabisey varmis hepsi hikayeee. Butun hepsiyle ayni karakteristikle ayni litreyi yakiyorum. Benzinide en ucuzunu alirim bu arada ;)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Erol gazdan tutunda :) , shell, socar a kadar butun LPG yakit markalarini deneyen birisi olarak kesinlikle diyorum ki hicbiri arasinda fark yok. O yuzden en ucuzu hangisiyse ondan alirim , yok hava basiyorlarmis yok baskabisey varmis hepsi hikayeee. Butun hepsiyle ayni karakteristikle ayni litreyi yakiyorum. Benzinide en ucuzunu alirim bu arada ;)

Olcay kardeşim inan Ankara da durum öyle değil burada ucuz gaz ile farklı firma bariz fark ediyor. Ama şu hava basma olayı ne kadar doğru bilemem ama gaz pompası eğer ki gaz basmaya başladığı an pompa direk duruyor. Ama ala vere yapıp bu durum değişir mi? İşte onu bilmiyorum.

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben o olayı sordum sırket aracına mazot alırken sehırler arası yolda mazot ucuzdu gırdık almaya dedım kacak mazot mu bu dırekt:) nası bu kadar ucuz dıgerlerıne gore
adamın acıklaması yok abı dedı buranın sahıbı bı rafınerımı dagıtımcının mı ne akrabasıymıs bız mazotu gazı dırekt alıyoruz aracı olmadıgından bıze ucuza gelıyor fıyatımız ondan dusuk gazda dusuktu onda bız gazı satanla aynı sekılde kazanıyoruz tanıdık oldugundan ucuz dedı devamlı kontrollerımız var kacak kullanamayız zaten dedı. km olayındada daha dogrusu km aynı oluyoda bazı gazların ısıl degerındekı dusuklukten cekmeme olayı oluyor oda cok ıpe sapa gelmez yerden alırsanız yoksa fıyat farkından baska bısı yok
benım burda gaz 2.20 2.25 hatta 2.40 gordugum yer bıle oldu ben gıttıgım guzergahtan gazın 1.85 1.91 arasında fıyatlarla alıyorum kı cok cok faredıyor

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Araç yakıtları içinde en fazla hile yapılan yakıt LPG’dir.
Yani, Likit Petrol Gazı.

Hileler ile cebinizden paranızın çalınmaması için LPG’yi tanımak ve bazı özelliklerini bilmek gerekir.

LPG Türkiye’de, %70 Bütan ve %30 Propan gazının karşımı olarak standartlaştırılmıştır.

Bütan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 0,8 bar basınçta sıvı hale gelir ve kalorisi Propandan biraz daha düşük ve daha ucuz ayrıca Propandan daha ağır bir gazdır.

Propan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 8,8 bar basınçta sıvı hale gelir, kalorisi Bütandan daha yüksektir ve daha pahalı bir gazdır, Bütandan daha hafiftir.

Hile 1: Bunu siz kolayca kontrol edebilirsiniz. Bütanın sıvılaşma basıncı 0,8 bar, Propanın sıvılaşma basıncı 8,8 bar olduğundan, yakıt aldığınız pompalar 9 bardan aşağı bir basınçla size LPG satıyorsa bilin ki sıvı gaz yerine gazoz gibi kabarmış gaz almaktasınız. Yani aslında aldığınız 1 litre LPG, gerçekte 1 litre değildir. Bunu nasıl kontrol ederiz derseniz; LPG pompasının ekranının olduğu yerin altında veya yanında ibreli bir basınç göstergesi olması zorunludur. İşte o gösterge 9 bardan aşağı gösteriyorsa hileli bir pompadasınız demektir. Ancak bu basınç 15 santigrat derece için geçerlidir. Yaz aylarında 12 bardan daha aşağıda olan bir pompadan LPG alıyorsanız yine kazık yiyorsunuz demektir. Şimdi anladınız mı yaz aylarında pompaların LPG’de neden indirim kampanyaları düzenlediğini?
Yakıt almadan önce uyarın basıncın 9 bar veya mevsime göre uygun seviyeye çıkarılmasını isteyin. Sonuç alamıyorsanız (ki muhtemelen alamayacaksınız) bir fotoğrafını çekip İl Sanayi Müdürlüğüne veya Tüketici Haklarına şikayette bulunun.

Hile 2: Oranlarla oynamak. Standart olarak %70 Bütan, %30 Propan karışımı olması gereken LPG’de bütan oranını artırıp, propan oranını düşürerek daha ucuz olan bütandan dolayı LPG yi ucuza mal edip aynı fiyata satmak Türkiye’de en sık başvurulan hiledir. Doğal olarak kalorisi daha düşük bir yakıt aldığınız için daha az güç elde edeceğinizden paranız cebinizden siz farkına varmadan çalınmaktadır. Bu oranları sizin tespit etmeniz mümkün değildir.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, EPDK'nın denetimi, aralarında Aygaz ve Milangaz'ın da olduğu 64 şirketin standart dışı ürün sattığını ortaya çıkardı.
Sonuçta ne mi oldu? Ne olduğu bilinmiyor, vatandaşın cebinden çalınan paralar konusunda sonuç halen meçhul.

Mustafa KIZIKLI
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı (Makina)
Mesleki ve Teknik Eğitim Uzmanı
Alıntıdır.
Kesinlikle doğru bir tespit bir ülkede taban tavan fiyatları arasında bu kadar fark olamaz bir oyun olduğu belli.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi