Uzun yol İzlenimim 1486 KM

gakgosbozkurt1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Uzun yol İzlenimim 1486 KM

sallierim link' Alıntı:
Bizim askerin malum yemin töreni vardı biz de atladık arabaya Diyarbakır yollarına düştük :)

Giderken sabahin erken saatlerinde gittik.֖zellikle şanlıurfada otoyol bittikten sonra Diyarbakır yolunda acaip sis vardı.görüş mesafesi 2 metreyi geçmiyordu.Bu nedenle biraz yolda tedirgin gittik ama çok şükür kazasız belasız diyarbakıra ulaştık.2 gün şehiri gezdik ilk kez gittik çünkü.daha sonra askeri birliğine teslim edip memleket yolunu tuttuk.
arkadaşım çok merak ettim.  4 kişi ile rampa çıkışı seni tatmin etti mi. Performans tan hiç bahsetmemiş sin. Vallahi ben bugun araba sürmekten sogudum.

Yolculukla ilgili hem araç hem de yolla ilgili bir kaç izlenimim var:Adana-Urfa otoyulu 10 üzerinden 10.İstanbul Park gibi yol yapmışlar resmen.yağ gibi  okkk.Ama urfadan sonra işin rengi bozuluyor.özellikle Diyarbakır yolu tam anlamıyla rezillik. 046thumbsdown general_Shame_on_you .ևukurlar,taşımsı yollar,kenarlarda bariyer olmayışı ve yola atlayan çoluk çocuk hem sürücüler için hem de insanlar için tehlikeliydi.Dilerim oraya da güzel double yol yapılır.

Araçla ilgili konuşacak olursak.şehirler arası yaklaşık 1200 km yaptım.şehir içi de 286 km yaptım.Otoyolda ortalama 150 ile gittim.sisli yerlerde mecbur yavaşladım.hız sabitleyici çok nadir kullandım.ortalama yakıt tüketimim 7,3 lt.eğer daha yavaş gitseydim 7 nin altını çok rahat görebilirdim.araçta benle birlikte 4 yolcu vardı.bagaj da full doluydu.uzun yol konforu ben çok mutlu etti.170den sonra gelen rüzgar sesi hariç hiçbir ses duymadım.֖zellikle direksiyonun bu kadar hisli olması,her istediğim tepkiye anında cevap vermesi hoşuma gitti.

Güzel otoyol bulmuşken hız rekorumu egale ettim.yeni rekorum 221 .

Bu arada radar denetimleri bu aralar acayip artmış.bütün radarları önceden fark edebildiğimden ceza yemedim ama sürücülerin %50sine ceza kestiler desem abartmış olmam.Tavsiyem şehirler arası yol yapacak olanlar radarlara dikkat etsin

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: Ynt: Uzun yol İzlenimim 1486 KM

gakgosbozkurt link' Alıntı:
evet arkadaşlar bugün aracımla 1100 kilometre uzun yol yaptım tamamını lpg ile gittim aracım otobanda8 buçuk litre lpg yaktı. normal şehirler arası yolda ise 9 litre yaktı. Ortalama araç hizim 65 km yakıt ortalaması 7.3 benim gittiğim hız ise 120-130 km ler.  performans ise tam bir hayal kırıklığı yokuş aşağı inerken arabaya hayran oluyorum yokuş yukarı çıkarken satacağım bu arabayı diyorum. tatil dönüşü arabamı satacağım ve kesinlikle 1.6 dizel bir araba alacağım çünkü kötü clio bile yokuşta beni sollayıp geçti. performans benim için çok önemliymiş onu anladım. tamam arabanın konforuna diyecek yok şahane, güvenlikli ama performans adına hiçbir şey yok. yolculuk boyunca bu arabanın 1.6 cdti sini neden almadım diye kendimi yiyip bitirdim. son kararım sahibinden.com  :)
Hayirlisi olsun ama size son bir onerim olacak.hizlanmasini istiyorsaniz vitesi erken atmayin.bu araba 6000 devire kadar cevirebiliyor.4000-5000 arasi vites atin hizlanirken muazzam degisimi goreceksiniz

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

evet arkadaşlar bugün aracımla 1100 kilometre uzun yol yaptım tamamını lpg ile gittim aracım otobanda8 buçuk litre lpg yaktı. normal şehirler arası yolda ise 9 litre yaktı. Ortalama araç hizim 65 km yakıt ortalaması 7.3 benim gittiğim hız ise 120-130 km ler.  performans ise tam bir hayal kırıklığı yokuş aşağı inerken arabaya hayran oluyorum yokuş yukarı çıkarken satacağım bu arabayı diyorum. tatil dönüşü arabamı satacağım ve kesinlikle 1.6 dizel bir araba alacağım çünkü kötü clio bile yokuşta beni sollayıp geçti. performans benim için çok önemliymiş onu anladım. tamam arabanın konforuna diyecek yok şahane, güvenlikli ama performans adına hiçbir şey yok. yolculuk boyunca bu arabanın 1.6 cdti sini neden almadım diye kendimi yiyip bitirdim. son kararım sahibinden.com  :)
Atmosferik bir araçta en büyük sorun yokuşta bayılmadır. Motorun gerekli havayı alması için devir çevirmesi gerekir. 3000 devirde maksimum torku vermediği için bayılıp kalır. ևözüm rampa gibi giç gerektiren durumlarda motor devrini 4000 altına düşürmeyin. 5. vites yerine 4. viteste devirli kullanın.

gakgosbozkurt1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar dediğinizi anladım da. Araç 5 6 bin devir çevirirken yakıt tüketimi nereye dayanır.  Düşünmek bile istemiyorum.  Diğer bana özel bir husus ise benim araç lpg li olduğundan dolayı 5 6 bin devirler motora ve subaplara zarar vermez mi. Malum astra j 1.6 115 lerin subap tartışmaları var ya.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar dediğinizi anladım da. Araç 5 6 bin devir çevirirken yakıt tüketimi nereye dayanır.  Düşünmek bile istemiyorum.  Diğer bana özel bir husus ise benim araç lpg li olduğundan dolayı 5 6 bin devirler motora ve subaplara zarar vermez mi. Malum astra j 1.6 115 lerin subap tartışmaları var ya.

Performans istediğiniz anlarda devir 2000-3000 dolaylarında iken vites büyütüp gaza yüklendiğinizde araç hem boğulur hem de tüketimi tabiri caizse katlar, hızlanma gereken anlarda ve yokuşlarda motorun maksimum gücünün açığa çıktığı üst devirleri kullanın.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yokuş çıkarken erken vites atmak araca büyük zararlar verir.ben 1 seneyi aşkın süredir bu arabayı kullanıyorum.artık arabayla bütünleştim.performansı benim gibi genç birine bile fazlasıyla yetiyor.sadece vitesi nerde değiştireceğinizi bilin yeter.Dizel araçlarda 3000 devirde vites atabilirsiniz ama bu araç benzinli ve atmosferik.֖zellikle yokuş çıkarken 4000-5000 devir arası vites atarsanız aracın performansının arttığını ve aracın farklı bir karaktere büründüğünü göreceksiniz.şehir içi kullanırken zaten 3000 de vites atmanız performans için yeterli.

Ek olarak da şunu söyleyim araca lpgyi erken taktırmışsınız.5000 kmden önce lpg taktırmak araç için iyi bir hareket değil.Daha rodaj donemini bile atlaramamış araç.15 aydır 1.6 115 astra kullananan biri olarak söylüyorum 3000 de vites atarsanız 9 litre yakar 4000 de atarsanız 9.5 yakar.0.5 litre (2.5 lira) için araçtan zevk almamaya değmez.

evgin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kasım Çınar link' Alıntı:
sedanların 9-10 km hızlı gitmesinin sebebi nedir acaba

objektif olarak ele alırsak aerodinamik yapı. sedanın firar kenarlarının hb gibi dik açılara sahip olmamasından mütevellit, aracın arkasında oluşan alçak basınç bölgesi daha küçük.

subjektif olarak ele alırsak, aracın kütlesi, yolun eğimi, rüzgarın yönü. yani rüzgar arkadan esiyorsa örn. saatte 20 km/h ile, aracın karşılaşacağı direnç azalacağından beklenenin üzerinde performans gösterebilir. kingg

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Siz tercih olarak yanlış yapmışınız. ֖ncelikle yakıt azlığı için dizel idealdir. Yakıt farketmez ama düşük devirlerdede performans versin yine dizel alınır yada en kötü turbolu benzinli araç alınır. Atmosferik motorların hepsinde bu böyle. Ama şöyle diyim 1.6 dizel alın bayırlarda yine clio sizi geçicektir maalesef. Tabi 75beygir olanları filan değil yanılmıyorsam 110ları var araç kasası çok hafif olduğundan siz ekstra 300e yakın kiloyla çıkıyorsunuz. Astra yerine  başka araç düşünün derim ben

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:
Siz tercih olarak yanlış yapmışınız. ֖ncelikle yakıt azlığı için dizel idealdir. Yakıt farketmez ama düşük devirlerdede performans versin yine dizel alınır yada en kötü turbolu benzinli araç alınır. Atmosferik motorların hepsinde bu böyle. Ama şöyle diyim 1.6 dizel alın bayırlarda yine clio sizi geçicektir maalesef. Tabi 75beygir olanları filan değil yanılmıyorsam 110ları var araç kasası çok hafif olduğundan siz ekstra 300e yakın kiloyla çıkıyorsunuz. Astra yerine  başka araç düşünün derim ben
1.6 Dizel 136 hp 320nm astrayı clio yokuş yukarı değil geçmek yanına bile yaklaşamaz

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:

Clio da bendeki Stepway deki 1.5 90 hp 220nm motor var Beratcım, hafif kasası ile anlık da olsa Astra ya kafa tutar gibi görünür ama sonra çok geride kalacağından bir daha da görünmez  005hihih