Vectra B "Automatic Gearbox" arızası

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
merhabalar, araçta uzun zamandır çözemediğim(iz) bir problem var. forumda benzer problemleri araştırdım ama tam anlamıyla benim yaşadıklarımı yaşayan göremedim.

kullanım tarzımdan da bahsediyim;
hareket halinde N'ye takmam ama uzun süreli kırmızı ışıklarda beklerken N'ye alıyorum, yokuş aşağı inerken yola göre 3-2-1 taktığım oluyor, daha zevkli kullanım için aklıma geldikçe TC'yi kapatıyorum, zaman zamanda zevke gelirsem normal kullanıcıya oranla daha çok kickdown yapıyorum:D

en başından anlatıyorum.
motor soğutma sisteminde sızıntı vardı, boruları yenilemek için gaz kelebeği ve manifold söküldü. doğal olarak temizlik de yapılıp geri takıldı. o zamanlarda gaz tepkisi iyiydi ve vites geçişleri de daha az sarsıntılı olmaya başlamıştı.
şu konuda da manifold söküldüğünden bahsedilmiş;
http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=55271&highlight=manifolt

bir süre sonra Ankara'ya gidip geldim, dönüşte tam Çorum girişinde benzinliğe girerken ekranda uyarıyı gördüm ama stop edip benzin aldım. tekrar yola çıktım ve Çorum şehiriçinde ışıklarda beklerken yine uyarı verdi. tekrar stop edip çalıştırarak önce eve oradan da hemen servise gittim. tech2'de şanzıman devir sensörü arızası verdi. bu sensör ile hız sensörü aynıymış, o yüzden problemi anlamak için ikisinin yerini değiştirdiler ve tekrar arıza verince tech2'de bu sefer hız sensörü yazdı.
sensör arızalı diye düşünerek yenisini sipariş ettik.
sensör bu, Parça kodu 1238113, 326 TL:(
201011595074.jpg

yeni sensör yerine takıldı ama yine arıza verdi. üstelik sensör nereye takılırsa arıza da oradan vermeye devam ediyor:S belki bozuk ürün gelmiştir diye onu tekrar garantiden değişime gönderdiler, bizim arabaya da serviste yatan otomatik vites Corsa B'nin sensörünü taktılar, o şekilde ertesi gün tatile çıktık. 950 km'lik yolun 900.km'sinde yine arıza verdi. 5-6 sefer stop et-çalıştır işlemlerinden sonra bir daha uyarı vermeden yolu tamamladık. araba 1 hafta yattı (otoparkta arasıra çalıştırdım) dönüş yolunda yaklaşık 100 km gittikten sonra yine uyarı verdi, servis o şekilde gelin bişey olmaz deyince vitesi manuel kullanarak Çorum'a geri döndük. (yani arızayı ne zaman vereceği hiç belli olmuyor)

yetkili servis olaya mantık getiremiyor, servis şefinin danıştığı kişilerden kimi problem otm. vites beynindedir yeni yazılım yükleyin diyor, kimi sensör kablolarında problem vardır diyor, bende Ankara'da bir yetkili servisle görüştüm, kendinizi sensöre odaklamışsınız ama kablo demetinde zamandan kaynaklı yıpranma olmuştur, 8 demetli bir kablosu var onun değişmesi lazım dedi. ayrıca onlarla anlaştım, onlardan gün alıp otomatik vitesçilerine göstereceğiz aracı ama fırsat olup götüremedik.

bu arada yol bilgisayarı uyarı verince araç çekişten düşüyor bunu biliyorum (safe mode), uyarı yokken çekişte bir problem yoktu. ama zamanla uyarı vermediğinde bile çekiş problemi yaşamaya başladık. şuanda gaz tepkisi hiç iyi değil, vitesi P'den R'ye alıyorum, araba 2-3 saniye düşünüp öyle vites değiştiriyor:D ayrıca freni bıraktığımdaki torku da hiç iyi değil, mesela paralel park yaparken normalde freni bırakmam yetiyordu ama artık gaza basmam gerektiği oluyor. bir süredir aracın sürüşünden hiç zevk alamıyorum.

uzun uzun anlattım:D şimdi bizim problemimiz vites konum switchinde midir, sensörde midir, kablo demetinde midir, yoksa nedir valla 1-2 aydır sıkıntı bastı artık:)

bu arada gösterge panelinde arıza ışığı yanmıyor sadece yol bilgisayarında uyarı veriyor

Son düzenleme:

rahimavci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun
şanzımanda sorun var üstün kabiliyetim sayesinde onu anlayabildim sadece :D :D :D

şaka bi tarafa bendede yaptı benzer sorunları içine 1000 tl kaçmış yaptırdım komple sıfırlattım şimdilik bir sorun yok geç dolduruyorsa ya çanaklarında sorun vardır yada altta kablolar var eskimiş gevremiş olabilir ondanda olabilir
yol bilgisayarını yada müşürlere göre konuşamam ama geç doldruması demek içinde arıza var demek

denilenkablo demetinde bendede eskime vardı değiştir yada motor kısmına su tutturma sakın dediler bende 2.şıkkı uyguluyorum su tutturmuyorum kopma olmasın diye

Son düzenleme:

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Çağrı Bey geçmiş olsun. Öncelikle kablo demeti kontrol etmelisiniz. Belirli yaştan sonra kablolarda sorun çıkıyor. O olasılığı eledikten sonra diğer ihtimalleri sağlıklı düşünebilirsiniz.

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
bir site buldum, ustaya sorun diye bir bölüm yapmışlar, automatic gearbox arızasıyla ilgili ustanın cevabı çoğunlukla vites şalteri (vites konum switchi) olmuş, onu okuyunca aklıma geldi, ben bir süre önce vites panelinin lambasına bakmak için hem ışıklandırmanın olduğu tablayı hemde onun etrafındaki cam açma butonlarının olduğu bölümü sökmüştüm. acaba onu geri takarken kablolara zarar mı verdim diye düşünmeye başladım:D
servise gidip bu vites konum switchini sormaya karar verdim, umarım dediğiniz kadar çok masrafı yoktur:(
kablo demetinin kontrolü yada değişimi kolay mı acaba, bizim servis otomatik vitesi bilmiyor şanzımanı indirmek gerek diyor :)

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
haberler kötü :( şaşmaz'a gösterdik revizyon gerekiyormuş.
Aydoğmuş şanzuman hakkında bilgisi olan varmı, güvenebilirmiyiz?

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
Araç kaç bin mk de.

212.000 km
aracın durumunu anlatınca önce kablo tesisatı yıpranmıştır dedi, sonra bayağı büyük ve detaylı bir cihaz bağladılar, c1 arızası veriyor dedi. Araç vitese geçerken sıyırır sıyırır sonra birden geçer dedi, gerçektende uzun yolda ayağı gazdan çekince boşa atıyor sonra tekrar gaza basınca sanki manuel araba baskı balata sıyırıyormuş gibi kısa bir süre devir yükselip öyle vitese geçiyor.
Ankara'da da yetkili servise göstedik, onlar araba 1 gün dursun problemi detaylı incelememiz lazım, ücret olarak da sadece bakmaya 255 tl istedi.
Aydoğmuş revizyon için duruma göre 1500-2000 tl diyor.

Sizce revize edilmiş şanzumanın bir problemi olur mu? Yani yaptırıp uzun süre binermiyim, yoksa yaptırmadan ucuza mı satıyım, yada yaptırıp yüksek fiyata mı satıyım?
Normalde araç için 18.000 istiyordum ama revizyondan sonra minimum 19 isterim diye tahmin ediyorum.

Son düzenleme:

muratezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birkaç 200.000 km geçmiş otomatik vectra B de de aynı sorunu duydum. Fakat bunun yanında 300-350.000 km gelmiş sorunsuz yol yapan araçlarda mevcut. İyi bir ustanın elinden revizyon görmüş otomatik viteste sorun yaşamazsınız.

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
sonuçta 11 yaşında 2.el alınmış bir araba, ne kadar güvensekte ne sorun çıkaracağı hiç belli olmuyor, eski sahipleri nasıl kullandı bilemiyoruz tabiki. revizyon şart gözüküyor anlaşılan, gerekeni yaptırıp bundan sonra yağını filtresini aksatmadan bakıtmak lazım. Bu eski sistem tork konvektörlüler evladiyelik diye duymuştum çünkü.

Ben yokuşlarda vitesi 3 2 yada 1e çekiyorum çünkü D de durunca boşa alıyor, bazende kırmızı ışığa yaklaşırken sürekli fren yapmak yerine motor devrine göre hem fren yapıp hemde vitesi düşürüyorum, bu kullanım tarzı şanzıman ömrünü çok etkilermi acaba?

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
revizyon ettiriceksen usta araştırmasına gir neticede senden istedikleri 1500-2000 tl dedikleri paranın çoğu hatta %80 i işçilik parasıdır.. 500 tl yede şanzıman iner bin tl yede iner.. bu tip işlerde ağırlık işçilik ücretlerine bakıyor.