Vectramdan soğudum :(

rimednac

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar 2004 model Vectra 1.6 Elegance (Benzin/Lpg) araç sahibiyim. Aracımda son iki aydır muazzam bir yakıt tüketimi söz konusu. Küçük bir ilde yaşadığım için de çaresini bulamadım. Aracım benzinde de tüpte de kilometrede 30-35 kuruş arası yakıt tüketiyor. Önceye nazaran 10 - 15 kuruş fark söz konusu. arabaya binmekten korkar oldum.

Aracı bir özel servise götürdüm. "Yakıt ayar sistemi zayıf" hatası aldık. Usta, çeşitli alternatifler sundu ama kendisi de emin değil sorunun asıl sebebinden. Hava filtresine bujilere filan baktı. Sonra beynine tekrardan program atalı dedi ya da oksijen sensörlerini filan değiştirelim dedi. Kesin çözüm olur mu diyorum deneyeceğiz diyor. Ne yapacağımı bilemedim bir yardımcı olun. Bu sorunu kesin çözerim diyen forumdaki opel servis yetkililerinden Ankara - Konya civarında olanlar varsa gelip aracımı yaptırabilirim. Teşekkürler şimdiden.

P

partner352

Bilgi Girilmemiş
Benim görüşüm;
Sorununuz fakir-zengin karışımının tam ayarlanamamasından kaynaklanıyor.
Tüp takan ustanıza götürün karışımı doğru ayarlasın.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardesim araban benzin ve lpg de fazla yakiyorsa ve karisim hatasi veriyorsa..
havadebimetre yanlis sinyal veriyor veya temperatur sensoru kelebek modülü bozuktur...veya lambda sensoru..bunlara baktir ölctür ama madem bunlara bakmiyorlar baska ustaya götür...yakit ayari sistmei veriyorsa bunlara baktir..
gecmis olsun

dtvolkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzinde 350kuruş yakıyosa normal valla 400kuruşa kadar normal ben 10lt yakıyorum 380kuruş yapar

EnjoY34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2001 vectra b vardı babamda çok yakıyodu 10 litre gibi. tüp taktırmadık arabaya sonunda sattık

muratakkin32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gazda mı fazla yakıyor yoksa benzinde mi. gazda fsöylediğin rakamlar çok fazla ama benzinde normal. her ikisindede fazla yakma varsa arcın ateşleme sistemindedir. sorun çözülünce gazda da az yakar. yo gazda ise problem gaz sistem ayarlarını yaptıracaksın bunu usta aracı kullanarak yapacak bilgisayarın başında tık tık ile değil. geçmiş olsun

yalçınn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim vectra aracım 30 krş yakıyor şehir içinde hiç t anormal değil bence lpg nin fiyatı belli
ben Konya dayım Konya opel özel servisini tavsiye edrim yetkili servis burada beş para etmez...

rimednac

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar benzinde de tüpte yakıyor bu tutarı. benzinde daha da fazla yakıyor maalesef. bir de benim aracım da katalizatör dolduğu için katalizatörün içini kırdırmıştım. onun da yenisi 1500-2000 arasıymış. bundan olabilir mi? bir de bir forumda "yakıt ayar sistemi zayıf" hatası alan bir arkadaş manifoldunun çatlak olduğunu bundan kaynaklandığını yazmış. ne derece doğrudur acaba?

rimednac

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir de aracım rölantide önceden yol bilgisayarında gördüğüm kadarıyla 0.7 - 0.8 Lt. arası yakarken şu an 1.5'den aşağı düşmüyor. önceden klima açıkken bile yakıt tüketimi rölantide bu kadar yükselmezdi. anlayamıyorum :( bi yardımcı olun arkadaşlar.