xep ile xer motor arasında ne fark var

daukan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar z16xep motor twinport mesela xer de twinport mu?
başka farkları nedir?
bilen arkadaşlar paylaşırsa sevinirim
tşk

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
egr yok xer motorda

savas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
xer :değişken subap zamanlamalı (variable valf timing).opelde iki farklı eksantirik var 23 ve 30 derecelerde bu sayede motor çift karekterli oluyor ve subapların açılma kapanma süreleri değişiyor.çabuk kapanan da 23 de ekonomik ve diğerine göre güçsüz 30 da ise tersi durum.xep bu özellik mevcut değil.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güzel bilgiler teşekkürler. sanırım 2008 yılından sonraki motorlar xer kodlu çıktılar. lpg için en sorunsuz motorda bu deniyordu!!!

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2007'deki makyajla birlikte geldi yanlış hatırlamıyorsam XER kodlu motor. XEP'ten 10 bg daha güçlü ve 5 Nm daha fazla torku var. Nispeten daha sorunsuz olarak yorumlanıyor.
Astra J ve İnsignia'lar daki 115 bg'lik motoru da Z16XER zannediyordum, meğer A16XER imiş. A16XER de bunun abisi oluyor.

https://en.club-opel.com/engines_list.php

savas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2007'deki makyajla birlikte geldi yanlış hatırlamıyorsam XER kodlu motor. XEP'ten 10 bg daha güçlü ve 5 Nm daha fazla torku var. Nispeten daha sorunsuz olarak yorumlanıyor.
Astra J ve İnsignia'lar daki 115 bg'lik motoru da Z16XER zannediyordum, meğer A16XER imiş. A16XER de bunun abisi oluyor.

https://en.club-opel.com/engines_list.php

A xer kodlu olanlar yani yeni çıkanlar euro 5 motor Z xer ise euro 4 kod olarak farkı bu.fakat içeriğinde bazı farklılıklar mevcut,yine bu siteden bir arkadaşdan ögrenmiştim yağ pompası farklı imiş daha az eneji harcıyormuş.